Ще трьох посадовців з Миронівського, Світлодарська та Маріуполя підозрюють у співпраці з окупантами. Їх можуть судити заочно та шукати після деокупації Донеччини. Ми розібралися, хто ці ймовірні колаборанти.
Про нових підозрюваних у колабораціонізмі повідомляє Офіс генерального прокурора. Більш детальні біографії цих людей з’ясовували журналісти Вільного радіо.
Офіційно підозрювана тепер директорка Миронівської загальноосвітньої школи №1 Світлодарської ВЦА. Жінка, за даними слідства, продовжила очолювати школу вже в окупації, де учням викладають за програмою загарбників.
На сайті школи вказують, що керівниця закладу — Яна Полякова. Це ж ім’я фігурує в сюжетах українських ЗМІ, які робили репортажі з Миронівського ще у 2020 році.
Відомо, що жінка — вчителька російської мови та літератури. В неї вища категорія, а педагогічне звання — “Старший учитель”.
Журналісти Вільного радіо у місцевих групах Світлодарська та Миронівського знайшли повідомлення від користувачки Яни Полякової, яка представлялася директоркою Миронівської №1. Вона ще до окупації громади оголошувала збір одягу та їжі для сімей, які опинилися в скрутній ситуації через російське вторгнення.
Яну Полякову згадувала також т.з. “адміністрація селища Миронівський”. Жінку назвали директоркою “Миронівської школи №10 адміністрації м. Дебальцеве”. Саме це пишуть правоохоронці про нову підозрювану.
Загарбники публікували фото, на яких Яна Полякова разом з дітьми стоїть у шкільному класі. А в дітей — ранці з російською символікою.
Журналісти Вільного радіо написали Яні Поляковій питання щодо того, чому вона залишилася на окупованій території, чи дійсно співпрацює з окупантами, та що думає про підозру українських правоохоронців. Якщо ми отримаємо відповідь, то додамо її позицію.
Ще одна людина, про яку повідомляють правоохоронці — це колишня завідувачка сектору державної реєстрації актів цивільного стану. Жінка зараз працює “керуючою справами” окупаційної “адміністрації Світлодарська”.
Ім’я своєї “керуючої справами” назвала сама окупаційна “адміністрація”. Її звуть Людмила Дейкун. Силует обличчя жінки схожий з силуетом на фотографії, яку опублікувала прокуратура.
Вона раніше працювала у Світлодарській адміністрації з Анатолієм Брехунцем.
В окупаційні “адміністрації” повідомляють, що жінка їздить до мешканців та збирає запитання до “влади”.
Також один з ймовірних колаборантів — новий “ректор” Приазовського державного технічного університету. Правоохоронці кажуть, що він був доцентом кафедри “Архітектура”, коли виш ще був у підконтрольному Маріуполі. Але коли заклад евакуювався, він погодився на співпрацю з окупантами.
Нам вдалося знайти відео сюжет т.з. “Міносвіти ДНР”, в якому очільником вишу назвали Ігоря Кущенка. Також сепаратистські ЗМІ повідомляли, що Кущенко, як т.з. “очільник” ПДТУ підписав угоду про співпрацю з російським політехнічним університетом.
Про довоєнне життя Ігоря Кущенка ми прочитали на сайті вишу. Там ще не видалили його профайл. Згідно з наведених даних чоловік ще у 1983 році був техніком танцювальної дискотеки ДК “Моряків”. Потім 3 роки був слюсарем на Азовському морському пароплавстві. Та ще 4 роки до проголошення незалежності України працював електромонтажником пусконалагоджувальних робіт. У 1991 році він змінив свою професію і став головним редактором “Інформ-ТВ”, а вже з 1993 впродовж 5 років був асистентом режисера видання “Сигма-ТВ”.
Вже у 2006 році Ігор прийшов працювати у Приазовський державний технічний університет. Він спочатку був директором центру управління трудовими ресурсами. В цей момент чоловік навчався у цьому виші за спеціальністю “Професійне навчання. Промислове, громадське та сільськогосподарське будівництво”. У 2007 році з директора Кущенко понизили до спеціаліста центру управління трудовими ресурсами вишу. Вже у 2010-2014 роках він навчався на аспірантурі і згодом став доцентом кафедри “Архітектура”.
У закладі вказують, що чоловік неодноразово отримував грамоти та подяки він мера Маріуполя та Донецької ОДА.
Пресслужба Донецької обласної прокуратури повідомляє, що Юрія Кущенка та Яну Полякову підозрюють за статтею “Колабораційна діяльність. Здійснення роботи громадянином України у закладах освіти”. За цією статтею передбачається покарання до 2 років виправних робіт, арешт на 5 місяців або 3 роки тюрми з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років.
А “керуючу справами” підозрюють за іншою частиною цієї статті — “Добровільне зайняття громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій”. Санкція цієї статті — від 5 до 10 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років.
Наразі усіх підозрюють “заочно”, але як тільки ці люди потраплять в поле зору українських правоохоронців, їх можуть затримати та відправити під варту до вироку суду.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.