Книжкова полиця. Фото: Pixabay
Книжкова полиця. Ілюстративне фото: Pixabay

Розповідати дітям про події сьогодення може бути важко, інколи це легше зробити за допомогою художніх книжок. Автори таких видань м’яко та поступово доносять до дитини необхідні речі. Про чотири книги, які допоможуть наймолодшим читачам зорієнтуватися у часи російського вторгнення, розповідаємо далі.

 

 

Добірку для дітей про війну для Вільного радіо підготувало видавництво “Ранок”. 

“Пасіка Україна та інші казки з війни” — Дара Корній

У своїй новій книжці українська письменниця Дара Корній розповідає про реалії повномасштабної війни, де поряд зі звичайними людьми землю захищають тварини, духи природи та міфічні істоти. Всі вони допомагають боротися зі злом, яке уособлює загарбницька Росія. У книжці можна зустріти знайомих персонажів, таких як привид Києва, бабай з Чорнобаївки,  Рудий лис, а також глиняний півник.

Усі герої пліч-о-пліч відстоюють своє майбутнє, надихають сміливістю, відданістю, мудрістю та стійкістю. 

“ — Як ти, Півнику? — заскрипіла дверцятами шафка. 

— Тримаюся. І ти тримайся, шафко. Бачиш, усі стіни попадали і не тільки нашої кухні, а й усього міста. Вони попадали, а ми ні. Може, то ми з тобою тримаємо нашу стіну, а не вона нас? Тому ми мусимо триматися. Хтось мусить тримати цей світ і стіни цього міста. Щоб до нього знову вернулося життя, — пише авторка у своїй книжці.

“Нам не потрібна війна” — Мар’яна Горянська

Ця книга —  літопис подій першого півріччя великої війни. Вона описує безмежну любов до Батьківщини й захоплення українцями та українками. Окрім цього, розповідає дітям про цінність людяності за будь-яких обставин. 

“Ця книга — про події, емоції та відчуття, соціально помітні речі та особи, через які ми говоримо до себе та світу: нам не потрібна війна, щоб бути сміливими та відважними. Щоб по-особливому ставитися до себе, інших людей, тварин, подій”, — йдеться у виданні.  

“Зеро” — Юлія Ілюха

Ця історія для підліткової авдиторії розповість про 15-річну Лілю, яка мешкає з мамою в селі на Донеччині. Дівчина мріє зустріти рідного батька, який зник ще до її народження, та змінити своє життя.

“Зеро” Лілю називає Бісектриса — вчителька алгебри: “Ти нуль без палички, зеро”, — каже Бісектриса, “Я зеро, — погоджується Ліля”, — цитата з книжки.

На долю Лілі випало немало трагедій і проблем. У своєму місті вона почувається аутсайдеркою та “сірою мишкою”. Не маючи дому ніде, не почуваючи себе собою, юначка сподівається лише на натяк “нормального та щасливого життя”.

“У цьому екстремально поганому світі навіть норма буде правити за справжнісіньке диво”, — уривок з книжки.

Втім, на читачів чекатиме сюрприз, адже насправді Лілю звати не Лілею, і “сірою” її складно назвати. “Коли ти інакша, злитися з оточенням не вийде”.

“Чернігів-2022. Війна цивільними очима—  Олена Грицюк

Авторку книги та чернігівську архітекторку Олену Грицьку війна застала вдома у розпал звичних справ і спроб улаштувати особисте життя. Намагаючись уберегти близьких, організувати воєнний побут і допомогти людям довкола, вона фіксує все, що відбувається з нею в блокадному місті. 

Ця книга, яка також підійде читачів постарше, — майже щоденник та особиста хроніка, яку авторка писала завдяки зібраним нотаткам, дописам та повідомленням.

“Чернігів був одним із перших українських міст, які окупували в лютому 2022 року. Але він вистояв. Оточений, голодний, вимерзлий, попалений і пощерблений російськими снарядами, Чернігів вистояв. І продовжує стояти попри постійні атаки”, — уривок з книги.

Олена простою мовою розповідає про власний досвід та історії людей довкола неї. Деякі з прочитаних історій можуть бути як страшними, так і світлими, про відчай і про вибір, про побут та мистецтво міста під час великої війни.

Нагадаємо, книгозбірні Донецької області отримали книжки українських авторів про те, як говорити з дітьми про війну. Тепер у семи бібліотеках є специфічна література, що допомагатиме наймолодшим читачам зорієнтуватися у час російського вторгнення в Україну.


Завантажити ще...