Зображення до посту Експрацівниця маріупольського соцзахисту, ймовірно, допомагала окупантам вивозити дітей із Донеччини в Білорусь, — розслідування
Наталія Нещадим, скриншот із розслідування Радіо Свобода

Наталія Нещадим із Маріуполя до повномасштабного вторгнення працювала в управлінні соцзахисту в Маріуполі. Після захоплення міста військами РФ жінка, за даними журналістів Радіо Свобода, почала співпрацювати з окупаційною адміністрацією. Зокрема, вона начебто супроводжувала дітей з окупованих територій Донеччини й Луганщини у поїздках на “відпочинок” до таборів у Білорусі.

Про це йдеться у розслідуванні “Українських дітей вчать любити Росію: спецтабори, пісні «Любе», зустрічі з військовими”, яке провели журналісти проєкту “Схеми” української служби Радіо Свобода та їхні білоруські колеги. 

Журналістам вдалось отримати деяку внутрішню документацію білоруського Червоного Хреста. З цих паперів стало відомо, що до організації “відпочинку” було причетне білоруське відділення міжнародного фонду ЮНІСЕФ, що входить до структури ООН.

У 2022 році одну із груп українських дітей, яких вивозили в ідеологічні табори у Білорусі, супроводжувала маріупольчанка Наталія Нещадим. Вона фігурує у сюжеті пропагандистського білоруського телебачення, де жінку називають “головною супровідницею дітей-сиріт із Маріуполя”.

“Діти не хочуть повертатися [із таборів у Білорусі]. Це я хочу сказати точно. Вони побачили тут… Вони побачили безпеку”, — говорила на камеру Наталія Нещадим.

Експрацівниця маріупольського соцзахисту, ймовірно, допомагала окупантам вивозити дітей із Донеччини в Білорусь, — розслідування 1
Наталія Нещадим, скриншот із розслідування Радіо Свобода

 Розслідувачі з’ясували, що під час так званого відпочинку у літніх таборах Білорусі дітям пропагували ідеї, що “відповідають політичним інтересам Росії та Білорусі”. Зокрема, вмикали пропагандистські пісні, возили на екскурсії до одного з символів прорадянської пропаганди Брестської фортеці, влаштовували зустрічі з білоруською міліцією та пропонували дітям переодягнутися у ветеранів Другої світової війни.

“Ми бачимо цілеспрямовану операцію, в якій під таким тиском перебувають саме українські діти. Що вони (організатори таборів, — ред.) хочуть зробити? Вони сприяють РФ у викоріненні національної ідентичності українських дітей. У їхній мілітаризації. У бажанні не повертатися в Україну, у перетворенні цих дітей на ворогів власної нації”, — стверджувала журналістам Радіо Свобода юристка Катерина Рашевська.

Загалом, за даними Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, від початку відкритої війни по жовтень 2023-го з окупованих територій України до Білорусі вивезли щонайменше 2442 дитини. Невідомо, чи усі вони повернулися додому. 

Експрацівниця маріупольського соцзахисту, ймовірно, допомагала окупантам вивозити дітей із Донеччини в Білорусь, — розслідування 2
Дітей із Донеччини возили на екскурсію до Брестської фортеці, скриншот із розслідування Радіо Свобода
Експрацівниця маріупольського соцзахисту, ймовірно, допомагала окупантам вивозити дітей із Донеччини в Білорусь, — розслідування 3
На “відпочинку” у таборах дітям просувають проросійські ідеї, скриншот із розслідування Радіо Свобода

Нагадаємо, з моменту повномасштабного вторгнення, за даними омбудсмена Дмитра Лубінця, окупанти вивезли щонайменше 19,5 тисяч українських дітей. Водночас у Росії заявляють, що від початку відкритої війни прийняли більш ніж 730 тисяч неповнолітніх.

У березні 2023-го Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженої з прав дітей в РФ Марії Львової-Бєлової через підозру у сприянні незаконній депортації дітей з окупованих регіонів України до Росії.


Завантажити ще...