Відповідно до нового плану, починаючи з 2021 року електронний рецепт виписуватимуть на деякі життєво важливі ліки, з 2022-го — на всі антибіотики, а з 2023-го паперовий рецепт більше не знадобиться ні на що, усі вони будуть електронні і в спеціальній базі.
Про впорядкування ринку ліків та введення електронного рецепту розповів під час брифінгу міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
“Вже у 2021 році ми запровадимо електронний рецепт на наркотичні засоби, інсуліни та імуносупресивні препарати. У 2022 році ми збираємося зробити електронний рецепт на всі антибіотики, а у 2023-му — на решту рецептурних засобів. Тобто, починаючи з 2023 року ми хочемо, аби повністю запрацювала система: щоб всі лікарські засоби, які повинні відпускатися по рецептах, відпускалися виключно по електронних рецептах. Це правильно, це світова практика, і по-іншому бути не може”, — заявив міністр охорони здоров’я.
На думку міністра охорони здоров’я, електронні рецепти мають унеможливити самолікування людей та допомогти покращити медичне обслуговування.
“Наприклад, захворіла людина. Вона одразу лізе в інтернет, дивиться на якихось форумах яким чином лікуватися, просто йде в аптеку та купує лікарські засоби, які дуже часто повинні відпускатися за рецептурними бланками. Це все потім напряму впливає на ваше здоров’я. Наприклад, коли люди починають безконтрольно приймати антибіотики, в майбутньому це викликає резистентність (тобто стійкість, — ред.) у людини до антибактеріальної терапії. Це означає: якщо дійсно потім необхідно буде вживати антибіотик при захворюванні, то він просто не буде дієвим. Ви просто шкодите своєму організму”, — пояснює Максим Степанов.
Також, електронні рецепти будуть фіксуватися в єдиній медичній системі, тому можна буде прослідкувати чи потрібно було виписувати той чи інший препарат, і це має покращити якість надання медичної допомоги людям.
Нагадаємо, продаж антибіотиків виключно за електронними рецептами відповідає ухваленому минулого року Національному плану дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Також в цьому плані прописали обмеження використання протимікробних препаратів як стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві.
Зазначимо, на початку 1990-х в українських аптеках ліки продавалися за рецептом лікаря. Були чинними переліки лікарських препаратів, які мали відпускатися за рецептом. Але з комерціалізацією аптечних мереж цей закон фактично перестали виконувати. У 2005 році цей перелік втратив чинність. Наразі в Україні діє перелік лікарських засобів, які можна продавати без рецепта. Антибіотики та інсулін в ньому відсутні. Але все одно в українських аптеках можна вільно купити антибіотик та більшість препаратів з асортименту аптек. А за паперовим рецептом продають лише сильнодіючі, наркотичні препарати.
Читайте також: