“Еней” — бахмутська книгарня як пам’ять про війну


image
Фото з відкритих джерел

Незабаром книжковому магазину “Еней” виповниться 4 роки. Це єдина книгарня в місті, де продають книги лише українською. Засновник її служив, а назвою став позивний його побратима. Як працюється такій крамниці на сході та чому про неї знають навіть чимало пенсіонерів з непідконтрольної території – читайте далі.  

 

 

“Еней” легко помітити ще здалеку. Три яскравих прапори майоріють на магазині— український, європейський та прапор УПА. Під ними ховається банер з фотографією загиблого на Донбасі солдата Сергія Бохонька. Це фото декілька разів нівечили та намагалися знищити. Сергій служив у батальйоні “Донбас” разом з власником “Енея” Володимиром Дериведмедем.

Українська книгарня у Бахмуті

А сам магазин Володимир назвав на честь побратима, який не повернувся з війни.

У магазині тихо й затишно. Приємний запах книжок і яскравість вишиванок відразу привертає увагу. Володимир розповідає, що сюди кожного дня приходить 10-20 людей з окупованих територій. І не дивно, адже поряд з “Енеєм” знаходиться відділення Ощадбанку, де завжди вишиковується черга з пенсіонерів.

Українська книгарня у Бахмуті

“Вони приходять і кажуть, що тиждень тому вийшла така книга, я хочу її купити, привезіть, будь ласка, я куплю її. Їх ніхто не змушує, є книжка — хочеш бери, хочеш — ні. Ці люди  приїжджають сюди не тільки по пенсію, вони приїжджають “погрітися” і хочуть, щоб їх поважали, як людей,” — розповідає Володимир.

Він  залучає до вивчення української мови і маленьких дітей. Адже більшість дітей Бахмута живуть у російськомовному середовищі. Батьки приводять малечу, вони розповідають вірші українською і за це отримують хоч і незначну, але нагороду — бублики і цукерки. Володимир розповідає, що найцікавішим для дитини є те, що потім вона зможе побачити себе на екрані, оскільки усі такі виступи знімають на відео і потім викладають на сторінці магазину у Facebook. Взяти участь у цьому може будь-яка дитина, потрібно лише вивчити український вірш або пісню.

Однак відвідувачі не завжди цікавляться книжками. Хтось просить кросворди, хтось хоче просто посидіти в магазині. Тож продажі замалі навіть для того, щоб утримувати приміщення. Та Володимир не збирається відмовлятись від своєї справи.

Українська книгарня в Бахмуті

“Я багато сил витрачаю на те, щоб вижити. Я щомісяця перераховую 8000 тисяч гривень за оренду приміщення, в мене пенсія — 4,5 тисячі, а продаж мало. Закрити магазин я не можу. Не можу зняти прапор — це означає капітуляція. Я майор запасу, я не можу капітулювати”, – розповідає власник.

Люди, які живуть на окупованих територіях, а також жителі Києва, Львова та інших міст допомагають зібрати гроші, щоб Володимир міг викупити приміщення магазину і не платити кожного місяця за оренду. Зараз вдалося назбирати лише 30 тисяч гривень з необхідних 25 тисяч доларів.

“Це боротьба, це той же фронт, тільки він складніший”

 

“Еней” знаходиться за адресою м. Бахмут, вулиця Горбатова, 4 і працює з 9:00 до 18:00 по буднях та з 9:00 до 15:00 на вихідних.

Зазначимо, що на Донеччині майже немає магазинів, у який можна купити книжки українською. У деяких містах є магазини Клубу сімейного дозвілля. А у Слов’янську наприкінці 2017 року відкрився мережевий магазин “Книгарня Є”. Викладач Віктор Разживін взяв участь у програмі “Український донецький куркуль” та за отримані гроші відремонтував приміщення, в якому і відкрив книгарню.

Читайте також:

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: