гуртожиток для українців у місті Голишов у Чехії
Фото: Facebook/ Bydlení Ukrajinu

На околиці містечка Голишов у Чехії у комфортних помешканнях вже живуть близько 300 українців. Більшість з них — це жінки, діти та літні люди. Багато хто з них приїхав з Донеччини. Тут можуть прийняти та допомогти й іншим. 


Про таку можливість цивільним з Донеччини та інших небезпечних нині регіонів України врятуватися з-під російських обстрілів
Вільному радіо розповідає Лілія Сащенко.

Лілія приїхала у Голишов з міста Гірник Донецької області, і зараз допомагає там й іншим українцям виїхати у безпечніший край. 

“Ми приймаємо біженців з України. Я тут живу вже другий рік, з лютого того року. Ми даємо безкоштовне житло, у нас тут 2 великих гуртожитки. Нині тут мешкає близько 300 людей з різних регіонів України. Я вже всіх своїх друзів запросила сюди. Це дуже й дуже гарний варіант (розміщення біженців, — ред.)”, — розповідає Лілія.    

Зараз вона працює координатором у приватній кадровій агенції “NAZAR-INVEST”, яка вирішила допомагати українцями у Голишові.

За словами Лілії Сащенко, українці перш за все отримують у цьому поселенні безкоштовне житло.

“Тут є холодна-гаряча вода, пічки, мікрохвильовки, пралки  —  тут гарні умови”,  —  розповідає жінка та показує фотографії. 

гуртожиток для українців у Чехії
Фото Лілії Сащенко
гуртожиток у Чехії для українців
Фото Лілії Сащенко
гуртожиток у Чехії для українців
Фото Лілії Сащенко
гуртожиток у Чехії для українців
Фото Лілії Сащенко
гуртожиток у Чехії для українців
Фото Лілії Сащенко
гуртожиток у Чехії для українців
Фото Лілії Сащенко


Окрім безкоштовного житла вимушені переселенці з України отримують там соціальну допомогу. 

“Люди отримуватимуть 5 тисяч чеських крон допомоги на місяць на одну людину. У гривнях це близько 8 тисяч грн”, — розповідає жінка.  

Голишов розташований у 20 км від Плзеня. Поселення, де живуть українці,  —  у 3 км від Голишова. Неподалік є школа та магазини.

“Поїхати до магазину можна робочими автобусами, з робочими. Багато хто ходить пішки — повільним кроком, не поспішаючи — 30 хвилин. Багато хто з українців тут на машинах, вони організуються та їздять разом”, — каже Лілія. 

Дітям цього поселення українців допомагає дитячий фонд ЮНІСЕФ — тут створили філіал центру адаптації іноземців. Щодня о 15:00 працівники фонду приходять розважати малечу.


“До школи дітей возить шкільний автобус, туди й назад. Школа — за 5 хвилин від місця поселення”, 
—  каже координаторка.

Також ці працівники допоможуть з оформленням у школу, дитсадок чи записатись на курси чеської мови.

Біженцям, які захочуть та зможуть працювати, допоможуть працевлаштуватись. 

“Мами з дітьми та літні люди не працюватимуть звісно. Мама та двоє дітей тут отримують 15 тисяч крон на місяць — це 30 тисяч грн”, — розповідає Лілія Сащенко.

А ще тут готові прийняти людей з їхніми домашніми улюбленцями. 

“До нас можна з тваринами, якщо на них є документи на їхній виїзд. Рік тому можна було в’їхати сюди з тваринами без документів. А зараз ні, зараз вимагають документи”, — каже Лілія Сащенко.

Просто за будинком є ліс, тож люди з дітьми можуть гуляти на природі. 

Щоправда, приїжджі українці можуть відчути мовний бар’єр. 

“Я щось можу сказати, ходила на мовні курси 3 місяці. У магазинах мова не треба, вони скупляються та розраховуються на касі. А ще тут дуже багато українців”,  —  каже співрозмовниця. 

Але людей це не лякає — нещодавно сюди приїхали декілька жінок та дітей. 

“Вони приїхали у неділю, 21 травня, 6 жінок. Мама з трьома дітьми та двоє інших жінок, дехто з них з Краматорська. Тут зі Слов’янська дуже багато”, — розповідає Лілія. 

Українцям допомагає приватна компанія, округу планують розбудовувати

Нещодавно про цей центр для українських біженців робив репортаж чеський телеканал С24. Чеські журналісти розповіли про відкриття центру дозвілля та освіти для українських біженців тут. 

“Він розташований поруч з двома реконструйованими гуртожитками, де сьогодні їх проживає близько трьохсот українців, з яких сімдесят – діти”,  —  пише видання. 

У будівлі, в якій зробили центр, раніше були військові гуртожитки. Компанія “NAZAR INVEST” інвестувала в їхню реконструкцію та безкоштовно передала їх чеському державному Центру підтримки інтеграції іноземців для регіону Пльзень.

Нині більшість біженців тут – це матері з дітьми та люди похилого віку або з інвалідністю. 

За даними видання, тут ще планують побудувати на ділянці поруч й дитячий майданчик, елементи дозвілля, місце для барбекю та відпочинку. 

За даними чеського видання, у Голишові ще близько ста українців живуть навколо цього міста. Місцева спільнота — багатонаціональна: тут окрім українців оселилися близько ста філіппінців, а також монголів та болгар, ці люди працюють у промисловості. 

Що потрібно зробити, аби виїхати до Голишова

Якщо хтось з українців захоче знайти притулок у Голишові, потрібний лише закордонний паспорт. 

“Доїхати можна краще зі Львова — до Плзеня, ми їх там зустрінемо та розмістимо. Автобуси звідти курсують щодня, неподалік від залізничного вокзалу у Львові. Якщо у людей немає коштів на дорогу, ми компенсуємо їм проїзд”, — каже вона. 

Просять також заповнити форму для реєстрації, вона за цим посиланням

Щодня в Україні внаслідок обстрілів російської армії гинуть цивільні мешканці. Вранці 26 травня російсько-окупаційні війська завдали ракетного удару по медзакладу в Дніпрі. Завали у пошуку людей розбирали увесь день та ніч. З 32 поранених внаслідок удару п’ятеро людей у тяжкому стані у лікарнях, двоє мешканців загинули, під завалами знайшли рештки тіл. 

Також напередодні на Донеччині російсько-окупаційні війська скинули 250-кілограмову фугасну авіабомбу на смт Нью-Йорк. Травмувався щонайменше один цивільний. В місті пошкоджені кілька багатоповерхівок та інші об’єкти цивільної інфраструктури


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...