Евакуація мешканців Донеччини до Тернопільщини: як записатися та які умови створили для переселенців (ФОТО, ВІДЕО)
Через активні бої мешканцям Донецької області з кожним днем все небезпечніше залишатися вдома, і їх закликають виїжджати у спокійніші регіони. Одним з напрямків для переселенців зараз є Тернопільська область. Волонтер розповів, як проходить евакуація та які умови надає влада.
Про це журналісти Вільного радіо поспілкувалися з представником гуманітарного центру “Все буде добре” Олександром.
Як проходить евакуація до Тернопільщини
“Ми (волонтери, — ред.) займаємося евакуацією мешканців Лимана, Слов’янська, Святогірська, Дружківки, Миколаївки, Краматорська, Костянтинівки, Бахмута, Часів Яра, Соледара. Вивозимо людей з тих місць, де нам дають “зелений коридор”, туди можна приїхати та спокійно забрати людей”, — розповідає волонтер Олександр.
Евакуація з Донеччини
Благодійники автобусами або мікроавтобусами везуть людей до вокзалу в Покровську. Звідти вони евакуаційним потягом їдуть далі в Тернопільську область до станції Бережани. Там людей зустрічають представники ДСНС, які допомагають зійти з потягу, перенести речі, а також надають необхідну інформацію та психологічну підтримку. Потім переселенців доставляють до їхнього тимчасового житла.
Які гарантії надає влада переселенцям
На новому місці переселенцям надають безкоштовне житло та видають гуманітарну допомогу. Також їм доступні медичні та психологічні послуги фахівців. Соціальні працівники допомагають їм оформити виплати від міжнародних організацій через платформу “єДопомога”.
Оформивши статус переселенця, люди отримують щомісячну державну допомогу: 2 тисячі гривень на дорослого і 3 тисячі гривень на дитину або людину з інвалідністю. Після приїзду на місце проживання впродовж тижня їм виплачують 2 200 гривень від ADRA Ukraine.
Як записатися на евакуацію до Тернопільщини
Якщо людина наважилася на евакуацію в Тернопільську область, потрібно подзвонити за номером (098) 890 33 18 та залишити свою заявку.
“Скільки чекати на евакуацію до Тернопільщини, залежить від того, коли людина запишеться. Потяг туди ходить один раз на чотири дні, наступного разу ми повеземо людей 4 грудня”, — пояснює волонтер.
Як дістатись евакуаційного потягу до Тернопільщини
Охочих виїхати благодійники намагаються зібрати в одному місці.
“Для тих, хто виїжджає, ми призначаємо місце збору та його орієнтовний час. Люди збираються в одному місці, і там ми їх забираємо. Однак бувають випадки, коли доводиться евакуювати адресно — з дому. Це коли у людини немає можливості добратися до загального місця збору або вона погано пересувається. Частіше за все адресно забираємо з Бахмута”, — говорить Олександр.
Дорога до Покровська, каже волонтер, забирає не так багато часу.
“Все залежить від того, звідкіля ми веземо людей. Від Слов’янська, Краматорська та Дружківки, наприклад, ми доїжджаємо орієнтовно за 30-40 хвилин. Щоправда, на блокпостах можемо затриматись. Буває, швидко їх проходимо, а буває, й довго. То зв’язку немає, то ще якась виникне причина. Тож стоїмо й чекаємо, поки пройде перевірка. Однак на потяг завжди встигаємо”, — запевняє Олександр.
Про що треба пам’ятати, збираючись в евакуацію
Домашніх улюбленців, яких люди беруть з собою в евакуацію, волонтери перевозять без проблем.
“Для деяких з наших пасажирів кіт чи собака найважливіші. Цим людям байдуже до будь-яких речей. Головне для них — тварин своїх вивезти. І для нас це не проблема. Бажано тільки, щоб собака, особливо велика, була в наморднику і сиділа поряд з господарем. А якщо вона маленька, то щоб не бігала по салону, а господар тримав її на руках. Котів бажано перевозити в якійсь транспортній сумці чи спеціальному кошику”, — пояснює представник волонтерської організації.
До свого багажу, каже він, пасажирам треба поставитися з розумінням — не слід набирати з собою багато зайвих речей.
“Якщо люди беруть 2-3 сумки, це нормально. Рюкзак там якийсь та ручна поклажа. Адже коли ми перевозимо людей мікроавтобусом, місць під великі валізи в ньому особливо й немає. Це більш пасажирський, а не вантажний транспорт. Ми ні в якому разі не обмежуємо людей, однак просимо адекватно поставитися до цього”, — говорить волонтер.
Олександр зазначає: головне — не забути взяти з собою документи. А також гроші, якщо вони є.
“Якщо говорити про речі, то у нас були такі випадки, коли в гарячих точках — в Лимані, а тепер в Бахмуті — люди в чому вибігали, в тому і їхали. Або що могли дістати з-під руїн, з тим і відправлялися в дорогу. Якщо ж у людини є можливість зібратися, обов’язково треба взяти теплі речі. Більше особливих рекомендацій щодо збору речей дати не можу. У кожного свої поняття про цінне і потрібне. Тож людина сама має визначитися зі своїм багажем”, — каже волонтер.
Евакуація мешканців Донеччини в різні регіони України, в тому числі й у Тернопільську область, проходить за державною програмою реінтеграції, зазначає Олександр.
Куди ще дзвонити, щоб евакуюватися з Донеччини
Додамо, волонтери також тричі на тиждень вивозять людей з Краматорська до Дніпра. Автобус відправляється з автовокзалу о 07:00 щопонеділка, середи та п’ятниці. Проїзд безкоштовний.
Охочі виїхати до Дніпра можуть записатися за номером (066) 137 30 79.
З будь-якого підконтрольного населеного пункту Донеччини волонтери доставляють людей з інвалідністю та маломобільних на евакуаційний потяг. Перевозять їх спеціалізованою технікою. Разом з ними їдуть і їхні рідні.
Записатися на евакуацію можна за номером (050) 247 70 61.
Щодо евакуації з Донеччини можна звернутися також на гарячі лінії від гуманітарного центру “Все буде добре”:
- RescueNOW&ВБД (для всіх громад) — (067) 644 30 19
- для всіх громад — (098) 890 33 18
- Костянтинівка — (093) 420 18 83
- Часів Яр — (099) 712 03 59
- Краматорськ — (099) 415 65 54
- Соледар — (095) 385 60 71
- Миколаївка — (050) 814 85 45
- Бахмут — (095) 498 76 15.
Записати на евакуацію тяжко хворих або людей з інвалідністю можна за телефонами:
- (099) 710 48 72
- (099) 311 53 36
- (099) 311 53 14
- (096) 108 60 48
- (096) 108 52 24
* * *
Нагадаємо, на початку листопада у Покровську розпочали запис охочих евакуюватись у Львівську область. Людей безкоштовно розселяють у Червоноградській громаді. Для цього треба зареєструватися та дістатися до Львова евакуаційним потягом.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.