Фільм режисерки родом з Бахмуту увійшов в сотню найкращих

Художній фільм “Сходження” української радянської режисерки Лариси Шепітько зайняв 11 місце в переліку від редакції BBC Культура. 

 

Рейтинг фільмів визначали голосуванням 368 експертів кінематографу з 84 країн світу. 

Саме так на 11 сходинці опинилась військова драма “Сходження”. Це фільм про білоруських партизанів, совість, зраду та духовний героїзм, знятий в 1976 році за повістю Василя Бикова “Сотніков”. Підготовка до зйомок зайняла в режисерки 4 роки та стала її останнім закінченим фільмом. Головні ролі виконали актори Володимир Гостюхін та Борис Плотніков. Для останнього ця робота стала дебютною в кіно, але він більш відомий глядачам в ролі доктора Борменталя у фільмі “Собаче серце”. За рік після виходу фільму Лариса Шепітько отримала гран-прі “Золотий ведмедь” на Берлінському кінофестивалі та інші нагороди та призи.

Лариса Шепітько народилася в Бахмуті (на той час Артемівську) 6 січня 1938 року в родині вчителів. Під час Другої світової війни родина виїхала в евакуацію. Після війни Шепітьки оселилася у Львові, а потім переїхали в Київ. Саме там, в Київській кіностудії Лариса захопилася кінематографом, а згодом закінчила режисерський факультет у Москві. В 1960-70-х роках фільми Лариси отримували почесні нагороди на міжнародних кінофестивалях, а в 1974 режисерка отримала звання Заслуженого діяча мистецтв РСФСР. Влітку 1979 року Лариса Юхимівна загинула в автокатастрофі під час кіноекспедиції. 

Цікаво, що про землячку в Бахмуті дізнались та почали розповідати не історики, а на той час інженер місцевого заводу Володимир Березін. Він же разом з групою активістів ще на початку 1990-х проводив в кінотеатрі “Піонер” вечір пам’яті Лариси Шепітько

“На початку 1990-х наш музей чомусь вважав, що вона родом з іншого Артемівська, Луганської області. Про неї було відомо, що вона – “українка з маленького містечка Артемівськ на Донбасі”. Тоді я, простий інженер заводу “Перемога праці”, просто пішов в РАЦС та отримав довідку з печаткою про те, що Лариса Юхимівна Шепітько народилася в місті Артемівську Сталінської області. Пишаюся, що доклав зусиль для цієї фрази “Лариса Шепітько – з Бахмуту”! Це наша, яскрава, українська Донеччина”.  

В бахмутському кінотеатрі “Победа” встановлена меморіальна дошка на честь режисерки. 

В бахмутському кінотеатрі “Победа” встановлена меморіальна дошка на честь режисерки.

Читайте також:

 


Завантажити ще...