Підтримати
Національний банк України
Будівля НБУ в Києві. Фото: прес-служба НБУ

Голова Національного банку України Яків Смолій написав та подав президенту України Володимиру Зеленському заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням. Зазначає, що зробив це “через політичний тиск”.

 

Про це повідомляє прес-служба НБУ. 

“Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні”, — наводить слова Смолія пресслужба Нацбанку.

На таку заяву представника головної незалежної фінансової установи країни вже відреагували міжнародні партнери України, а також внутрішні інвестори. 

Ось реакція Міжнародного валютного фонду:

Ми зауважили заяву про звільнення, подану головою Національного банку України Смолієм. Під його керівництвом в Україні будо досягнуто істотних звершень у забезпеченні цінової стабільності, що наочно продемонструвало ключову роль незалежного центрального банку у сучасній макроекономічній політиці. Саме тому незалежність НБУ перебуває в центрі програми, що підтримується МВФ, і ця незалежність має бути забезпечена і наступником голови”, — цитують заяву МВФ в НВ Бізнес. 

Додамо, негативно на це звільнення відреагували також представники бізнесу та інвестиційних компаній. Наприклад, компанія Dragon Capital оголосила, що призупиняє внутрішні інвестиції.  

“Ми відкладемо нові інвестиції, адже влада робить останні п’ять місяців абсолютно протилежно тому, що інвестори, як внутрішні, так і міжнародні, очікують від них і радять їм. Це остання крапля. Можна тільки здогадуватися, які мотиви, повна некомпетентність або мотивований Росією саботаж”, — наводять заяву гендиректора Томаша Фіала у виданні НВ Бізнес.

На його думку, ціни на активи України впадуть, і гривня також.

Зазначимо, Національний банк має широкий спектр повноважень. Він має бути незалежним від політичних фігур країни. Так, зокрема, установа займається регулюванням банківського сектору. Крім того, НБУ займається друком грошей в країні. Саме тому питання політизоване. 

Пояснимо: коли президент оголошує про старт певної програми державних кредитів або займів, то на це має вистачати бюджету. Якщо ж грошей не вистачає, то їх або беруть в кредит, або друкують. У другому випадку в країні знецінюється валюта. Якщо надрукувати надто багато додаткових грошей в обіг, то це може призвести до кризи. Прикладом тому варто згадати період купонів та мільйонних купюр. 

Офіційно голова Національного банку ще не звільнений. За процедурою для цього має бути подання президента до Верховної Ради. І вже депутати голосуватимуть за відставку голови НБУ. Перед тим він має надати народним депутатам звіт про роботу установи.  

Читайте також:


Завантажити ще...