З 27 липня на Донбасі почало діяти всеосяжне перемир’я. Але через 19 хвилин бойовики почали гатити в бік позицій ЗСУ. З того моменту штаб ООС звітував про десятки атак з боку окупантів та навіть поранених і загиблого. Але перемир’я не вважають зірваним. Водночас Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак вважає, що на Донбасі триває повний та всеосяжний режим тиші.
Своє бачення ситуації на сході країни головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак оголосив на селекторній нараді із президентом України 5 жовтня.
Він зазначив, що на Донбасі триває вже 71 доба “повного та всеосяжного режиму припинення вогню, якого сторони в цілому дотримуються”.
Журналісти Вільного радіо слідкували за подіями на лінії розмежування ще до перемир’я та впродовж оголошеного режиму тиші. Ми вже писали про перший місяць перемир’я, в якому дійсно тихо було лише 6 днів. Тоді у зведеннях ми нарахували 54 атаки. Детальніше про перший місяць перемир’я читайте в матеріалі за посиланням.
З моменту останнього нашого спостереження ми нарахували ще 10 днів тиші. Але з 28 серпня по 5 жовтня бойовики відкривали вогонь ще 77 разів. Впродовж вересня бійці ЗСУ кілька разів збивали безпілотники окупантів та ловили їх за обладнанням нових позицій.
Бойовики також намагалися дискредитувати бійців ЗСУ. Очільник бойовиків т.з.”ДНР” погрожував почати обстріл по позиціях Об’єднаних сил 7 вересня. Причиною назвав начебто облаштовані позиції ЗСУ біля Шумів. Але в штабі ООС спростували інформацію, що їхні позиції там є. Місія ОБСЄ також заявила, що в тому районі немає нових позицій ЗСУ.
Але окупанти вночі 6 вересня почали прицільно гатити по позиціях ЗСУ. Одного бійця ЗСУ поранили, ще один загинув. На цей обстріл українські військові вперше і востаннє за час перемир’я дали відсіч.
Керівництво держави на словах засудили дії бойовиків та скликали термінове засідання ТКГ. На засіданні сторони домовилися про спільну з бойовиками інспекцію позицій ЗСУ, щоб окупанти впевнилися, що нових позицій біля Шумів немає. Але коли на позиціях були українські офіцери та спостерігачі місії ОБСЄ, окупанти почали гатити
В штабі ООС продовжували звітувати про 1-4 атаки за добу, та запевняли, що атаки бойовиків неприцільні, і не несли загрози життю і здоров’ю військових. Але 19 вересня окупанти знову поранили одного бійця ЗСУ. Та українські військові розцінили це провокацією і у відповідь вирішили не стріляти. Подібна ситуація повторилася 29 вересня, коли боєць отримав осколкове поранення внаслідок вибуху гранатометного снаряда.
Ще один випадок ймовірний “провокації” бойовиків — це підпал Луганщини. 1 жовтня в штабі ООС заявили, що бойовики навмисно підпалили суху траву біля позицій ЗСУ. Через сильні пориви вітру вогонь почав швидко розповсюджуватись, що призвело до масштабних пожеж. Внаслідок пожежі загинули 11 людей, а територію випаленої землі оцінюють в 20 тисяч гектар. Через пожежу також припиняв роботу КПВВ “Станиця-Луганська”.
Нагадаємо, 22 липня Тристороння контактна група домовилася про “велике перемир’я” по всій лінії зіткнення. Режим тиші почав діяти о 00:01 27 липня. І тривав 19 хвилин, поки бойовики не почали стріляти в бік позицій ЗСУ. Детальніше про умови перемир’я читайте в матеріалі: “Велике перемир’я” стартувало. Що відомо.
Читайте також: