З Серебрянки, яка часто потерпає від обстрілів росіян, змогли вивезти шкільний музей видатному діячу УНР, члену Центральної Ради, співавтору 4-го Універсалу Микиті Шаповалу. З цим краєзнавцям допоміг представник гуманітарної місії “Проліска” з Часів Яра.
Про евакуацію музею Вільному радіо розповів керівник гуманітарного центру “Проліска — Часів Яр” Євген Ткачов.
“Я зробив це тому, що дуже важливо зберігати історію, розумієте? Нація без історії — це ніщо, це просто раби. Я був приємно вражений, що у Серебрянці жила така людина”, — каже чоловік.
Євген возить харчі та ліки мешканцям Бахмутського району, які живуть під обстрілами окупантів, та на Луганщину. Нещодавно до нього звернулися бахмутські краєзнавці з проханням врятувати експонати з музею Микиті Шаповалу, і він погодився.
За свою першу подорож благодійник вивіз стенди з фотографіями та портрети з цього шкільного музею. А 17 червня — автентичні музичні інструменти, самовари, сільське знаряддя тощо.
Микита Шаповал (1882-1932) — уродженець села Серебрянка (нині Сіверської громади Бахмутського району), видатний громадський та політичний діяч часів УНР. В уряді УНР був міністром пошт та телеграфу, а за часів Директорії — міністром земельних справ. Лісівник, поет, соціолог, засновник кількох закладів вищої освіти для українців, які емігрували у Чеську Республіку.
Кімнату-музей на честь Микити Шаповала створювали у школі у Серебрянці понад 20 років тому за ініціативи керівника Артемівського районного управління освіти, краєзнавця Василя Терещенка. Тоді ж на шкільному подвір’ї встановили погруддя Микиті Шаповалу.
Як каже Євген Ткачов, зараз з постаменту зникла табличка з прізвищем, яка там була.
8 червня цього року 140-ліття Микити Шаповала мали відзначати на державному рівні, проте завадила війна. До цієї дати журналістка Вільного радіо відвідала Ольшанське кладовище у Празі, де за даними українського посольства похований Микита Шаповал.
Колекцію шкільного музею довезли неушкодженою. Експонати пообіцяли зберегти до перемоги, каже Євген Ткачов.
За інструкціями під час воєнного стану заборонено розповідати публічно, куди саме вивозять музейні експонати. Вільному радіо відомо, що у місці призначення поставити їх на облік та зробити історичну довідку обіцяють допомогти фахівці Бахмутського краєзнавчого музею.
Краєзнавці сподіваються, що цю експозицію зможуть експонувати, оскільки цього року — ювілей Микити Шаповала. Оцифровані праці, біографію та мемуари видатного діяча з Донеччини можна прочитати на сайті Diasporiana за цим посиланням.
Читайте також: