Через спалах коронавірусу всіх українців зобов’язали носити маски в громадських місцях. Проте, деякі люди використовують одноразові маски багато разів. Чому так не можна робити, та яка є альтернатива ㅡ читайте в матеріалі.
Причина 1. У масці розвиваються бактерії та інфекції.
“Маска носиться для захисту, в першу чергу, інших від хворого. І ми думаємо, що він (цей хворий) щось виділяє при чханні, кашлі. Якщо він буде носити маску тиждень, то все це (інфекції, віруси, бактерії – ред.) буде там жити та розповсюджуватись”, — розповідає Вільному радіо головна лікарка Центру первинної медичної допомоги м. Бахмут Світлана Шабаліна.
Тобто, ці бактерії людина вдихає кожного разу, коли одягає маску.
Причина 2. Маска, яку вдягнули кілька разів та поклали на стіл, може заразити іншу людину.
ВООЗ довела, що коронавірус може залишатися на поверхнях.
“Цю маску, ми будемо носити неправильно, носити в кишені або сумочці. Класти її до документів або на якісь поверхні. Там все це буде залишатися. За неї буде братися інші люди. І ось таким чином сенс цієї маски взагалі зникає”, — зазначає в коментарі Вільному радіо лікарка Світлана Шабаліна.
Це є додатковим підтвердженням того, щоб ви мили руки після кожного контакту з поверхнями у загальнодоступних місцях.
Більш детально про те, скільки живе коронавірус на різних поверхнях читайте в матеріалі: Коронавірус може залишатися на деяких поверхнях близько тижня, — дослідження (інфографіка).
Причина 3. Ваша маска може вас заразити.
Коронавірус може залишатися на поверхнях, тому ви можете заразитись через вашу маску. Алгоритм інфікування простий: на терміналі на касі супермаркету, якого торкаються чимало людей, залишається коронавірус, ви набрали код, цими ж руками взяли в руки телефон, і поклали його до кишені, де лежить ваша маска.
Наступного разу ви можете вдягти маску і вдихнути вірус, який можете підходити будь-де.
Причина 4. Людина в масці поруч може вас заразити.
За даними ВООЗ, маска не захищає людину від COVID-19. Лише хворий захищає інших від себе. Але ніхто не може бути впевненим, що людина, яка стоїть в черзі на касі супермаркету або яка сидить поруч у тролейбусі, не є хворою. Адже іноді коронавірусна хвороба протікає безсимптомно. Для цього всі люди мають ходити в масках, щоб запобігати розповсюдженню вірусу.
Однак, якщо ходити в масці більш ніж 3 години, то її ефективність втрачається. Все, що може видихати хвора людина, буде просочуватись крізь матеріал маски та по боках.
Тож, якщо біля вас стоїть незнайома вам людина в масці, яку одягали кілька разів, то ви автоматично опиняєтесь в небезпеці. Тому Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я просить усіх не нехтувати правилами носіння маски та регулярно її міняти, адже від цього залежить як здоров’я інших людей, так і ваше.
Альтернатива 1. Багаторазові та марлеві маски.
“Маска, марлева або багаторазова, яку ви носили 2 години, кожні 2 години треба її прати та прасувати з тією ж самою ціллю: якщо там з’явились мікроорганізми, їх потрібно знищити”, — розповідає Вільному радіо лікарка Світлана Шабаліна.
Альтернатива 2. Респіратори.
За даними Центру громадського здоров’я, багаторазові респіратори можна носити до 8 годин. Однак, на відміну від маски, респіратори класу захисту FFP3 можуть захищати людину від COVID-19.
Альтернатива 3. Для тих, хто все одно буде носити маску по кілька разів.
Якщо перечислених вище причин не носити одноразову маску кілька разів для вас замало, то є альтернатива, як знизити ризик заразити інших людей.
“Якщо ж вам вже так хочеться носити маску, ви вважаєте, що вона чиста та носите її тільки ви, то я рекомендую хоча б носити із собою якусь тару, наприклад файл. Щоб маска там лежала. За умови, що ми дотримуємось усіх правил безпеки: руки помили, обробили — вдягли маску. Руки обробили, зняли маски й після цього ще раз обробили руки. І ховати маску потрібно хоча б у файл”, — каже Світлана Шабаліна.
Серед іншого, використані маски важливо вміти утилізовувати.
“Бажано їх утилізовувати так, щоб вони не були в доступі до якихось людей. наприклад, щоб її не можна було так просто витягти зі смітника або щоб вона не літала просто так по вулиці”, — додає лікарка.
Для цього використану маску можна покласти у якийсь пакет або кульок та щільно зав’язати. Якщо ж є спеціальні контейнери для утилізації масок, як у Центрі первинної медичної допомоги, то краще віднести використані маски туди.
Нагадаємо, Вільному радіо Світлана Шабаліна вже розповідала про правила носіння масок. Детальніше про це ви можете прочитати в матеріалі: Це бар’єр хворого від здорових. Лікарка про те, як правильно носити маску.
Крім того, журналісти Вільного радіо провели аудит по аптеках Бахмута та дізнались для вас, де дешевше в місті купити маску або респіратор. Перелік аптек ви можете знайти, натиснувши тут.
Читайте також: