У Кремлі запевняють, що будь-який результат війни в Україні не стане приводом для застосування ядерної зброї. Водночас президент країни-агресорки наказав перевести сили ядерного стримання Росії “в режим особливого бойового чергування”. Ми зібрали декілька порад на випадок, якщо в Росії таки наважаться натиснути на “червону кнопку”.
Станом на сьогодні в світі ядерна зброя є у 9 країн: Росії, США, Британії, Китаю, Франції, Індії, Північної Кореї, Ізраїлю та Пакистану. Найбільше зброї такого типу належить двом країнам: Сполученим штатам та Росії.
Попри те, що світ декілька разів був на порозі повномасштабної ядерної війни, ядерна зброя у військових цілях використовувалася лише двічі в історії: при бомбардуваннях Хіросіми та Нагасакі у 1945 році. Після цього така зброя виступала як інструмент стримування.
Однак після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну світ знову заговорив про загрозу використання ядерної зброї. 27 лютого, на початку відкритої війни, Володимир Путін наказав своїм підлеглим перевести сили ядерного стримування Збройних сил РФ у “режим особливого бойового чергування”.
Під час вибуху ядерної зброї відбувається ланцюгова реакція: нейтрони проникають у ядро важкого хімічного елементу (наприклад, урану або плутонію) та розщеплюють його. Від цього поділу вивільняються додаткові нейтрони, які проникають у наступні ядра. Якщо реакцію не контролювати, надмірне виділення енергії призведе до ядерного вибуху.
Ще потужнішою є термоядерна зброя. При її детонації температура сягає декількох мільйонів градусів. В результаті цього два ядра з’єднуються в одне. Ця реакція, яка називається синтезом, призводить до виділення колосальної кількості енергії — в рази більшої, ніж під час вибуху ядерної зброї.
Потужність такої зброї залежить від її типу та призначення. Екперти виділяють два основні види ядерної зброї: стратегічна (надпотужні міжконтинентальні ракети з великим радіусом дії) та тактична (менші за потужністю різні види озброєння: бомби, ракети, артилерійські снаряди, які можна використовувати безпосередньо на полі бою).
Однак в обох різновидах ядерної зброї, окрім безпосередньо вибуху небезпеку несуть також світлове випромінювання та радіація.
Тому якщо ви не опинилися в епіцентрі ядерного вибуху (шансів вижити в епіцентрі поза сховищем немає), а на відстані — вам слід негайно прикрити шкіру від опіків, які можуть виникнути від світлового випромінювання.
Якщо ви перебуваєте на вулиці, треба якомога швидше сховатися в будь-якій “складці місцевості”: у кюветі, під високим бордюром, у водостоці. Важливо, аби ви зробили це в один-три кроки, бо часу в такий ситуації буде небагато.
Якщо поблизу немає де сховатися, слід швидко впасти на землю обличчям донизу, головою від вибуху, засунувши руки під тіло. Відкрийте рота — це може врятувати барабанні перетинки під час ударної хвилі. Головна мета — зберегти відкриті ділянки шкіри від опіків. Залишатися в такому положенні слід поки не пройдуть вибухові хвилі. Після цього перейдіть у безпечне місце, зніміть з себе весь одяг та ретельно змийте весь пил з тіла.
Якщо ви стали свідком ядерного вибуху вдома чи на роботі — сховатися можна в кімнаті без вікон, або ж навіть під вікном чи столом, кришка якого не дасть світловому випромінюванню обпалити вашу шкіру. Залишайтеся вдома, поки місцева влада не оголосить, що виходити на вулицю безпечно.
У випадку, коли влада вчасно попередить про загрозу ядерної атаки, слід якнайшвидше перейти в укриття. Найкраще для цього підходять станції метро (якщо ви живете у великих містах) та бомбосховища. Проте звичайні підвали багатоповерхівок теж можуть служити укриттям.
Візьміть із собою тільки найнеобхідніше: документи, запас їжі, води та ліків. У підвалі треба щільно закрити всі щілини та очікувати подальших вказівок від місцевої влади. Проте слід готуватися провести у сховищі щонайменше декілька днів — приблизно за такий час радіаційний фон знизиться. Не зайвим буде мати в аптечці йодовмісні препарати: їх треба пити, аби в щитоподібній залозі не накопичувався радіоактивний йод.
Під час евакуації закривайте відкриті частини тіла та дихальні шляхи, щоб туди не потрапив радіоактивний пил. Рухайтеся в напрямку від епіцентру вибуху проти вітру.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо зібрали декілька порад, як вберегтися від хімічної атаки та що робити, якщо це вже сталося.
Читайте також: