На Донеччині через постійні російські удари та пошкодження ТЕС світло в оселі мешканців йде зі слабших резервних джерел. Щоб не перевантажувати мережу, варто економити електроенергію. Ми підготували 15 порад, які допоможуть перезимувати зі світлом та менше платити за електроенергію.
Список порад журналісти Вільного радіо підготували разом з директором компанії ІКНЕТ з реалізації проєктів альтернативної та традиційної енергетики Юрієм Подоляком.
ІКНЕТ — це українська компанія, яка проєктує та будує схеми зовнішнього електропостачання в енергетиці та промисловості, а також займається оптимізацією витрат підприємств на електроенергію.
Як економити світло в побуті
При виході з кімнати завжди вимикайте світло там, де зараз нікого немає. За можливості проводьте більше часу разом, щоб не вмикати світло для кожної людини в окремій кімнаті.
Фото: Depositphotos.com
Якщо ви постійно забуваєте вимикати світло — встановіть датчики руху. Вони кріпляться на стелі чи стіні та реагують на рух. Прилад автоматично вимикає всі лампочки вдень і вмикає їх ввечері, коли ви заходите в кімнату.
Фото: karabiner.ua
Віддавайте перевагу “зональному освітленню”. Замість того, щоб вмикати стельове освітлення, залиште настільну ламу, бра та інші невеличкі світильники тільки в тому місці, де займаєтесь своїми справами.
Фото: keramis.com.ua
Всі лампочки старого зразка замінить на нові енергоощадні. В осінньо-зимовий період, який вже настав, світло у квартирах може горіти до 10 годин на добу. Такі лампи дорожчі за звичайні, але з ними платіжки за світло будуть меншими.
Фото: eadaily.com
Тримайте у чистоті вікна, люстри та плафони. З чистими вікнами ви зможете вмикати світло трохи пізніше, а плафони без пилу дозволять користуватися лампочками з меншою кількістю вольт.
Фото: Facebook/Домашние дела
Не встановлюйте світильники з матовими плафонами. Вони “з’їдають” частину освітлення.
Фото: epicentrk.ua
Не дивіться новини, відео та інший контент на великих екранах. Віддавайте перевагу мобільним телефонам, планшетам та ноутбукам, які споживають менше світла, ніж телевізори та комп’ютерні монітори.
Фото: ixbt.com
Всі електроприлади (окрім холодильників, котлів та бойлерів) від’єднуйте від розетки. Будь-яка техніка у “сплячому режимі” продовжує споживати електроенергію.
Фото: sense-life.com
Забудьте про декоративні прилади. Чималі витрати електроенергії йдуть на роботу електричного каміна, гірлянд та інших елементів декору, які ми полюбляємо увімкнути у холодний період.
Фото: kamin.com.ua
Завжди вимикайте комп’ютер замість того, щоб переводити його в режим очікування.
Фото: thefastcode.com
Відстань від стінки холодильника до стіни повинна бути не меншою ніж 5 см. Інакше прилад буде сильніше грітися й витрачатиме до 30% більше світла.
Фото: lg.com
Не завантажуйте в пральну машину забагато речей і за можливості якнайрідше виставляйте максимальну температуру.
Фото: realservice.ua
Використовуйте у побуті прилади із позначками “А” або “А+”, які економніше споживають світло. Холодильник із таким маркуванням допоможе заощадити до 30-50% електроенергії на відміну від холодильника із маркуванням “В”.
Фото: 5watt.ua
Зменшуйте час роботи всієї техніки. Наприклад, в електрочайнику кип’ятіть тільки необхідну для вас кількість води замість того щоб набирати його повним. Якщо грієте їжу на електроплиті, накривайте кришкою сковороди та каструлі — так їжа приготується швидше.
Фото: chainica.media
Потурбуйтесь про двозонний лічильник, завдяки якому з 23:00 до 07:00 ви вдвічі менше будете платити за електроенергію.
“Встановіть двозонний лічильник, який буде працювати за принципом день/ніч. Його просто встановити насправді, якщо бойові умови дозволяють, то достатньо подати заявку в ДТЕК, і вони зазвичай безкоштовно ставлять нові лічильники. Навіть якщо зробити це самим, новий лічильник буде коштувати близько 3 тисяч гривень”, — радить Юрій Подоляк.
Завдяки такому лічильнику вночі ви зможете користуватися приладами, які споживають багато енергії, поки інші сплять і мережа менше навантажена.