Зображення до посту Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця
Фото: wincom.com.ua
string(23) "Фото: wincom.com.ua"

Мешканців прифронтової зони, які залишаться вдома, очікує складна зима без централізованого опалення. Ми підготували поради, які допоможуть вижити в постійному холоді: як утеплити себе та оселю, швидко відремонтувати пошкодження, не допустити вогкості та хвороб.

 

Своїми порадами поділився консультант з питань фінансування енергоефективних заходів Микола Ільїнов. На початку повномасштабного вторгнення він вже пережив холодний період в Ірпені у складних воєнних умовах.

Через бойові дії мешканці Донеччини ризикують залишитись без опалення. Громади вже готуються до складнощів та ремонтів теплової інфраструктури, яку можуть навмисно руйнувати окупанти. Тож щоб не зіштовхнутися з зимою в неопалюваній оселі, варто евакуюватися хоча б на холодний період. Якщо ж ви не маєте такої можливості, наступні поради стануть вам у пригоді.

Злийте воду з системи опалення

Перше, про що варто подбати перш ніж думати про утеплення — це вода, яка зараз може бути у ваших трубах опалення.

“Централізоване опалення ще не запущене, і його не будуть починати готувати, тому в системі й не повинно бути ніякої води”, — говорить Микола Ільїнов.

Щоб переконатися, що у системі точно немає води, зверніться до представників компанії, яка відповідає за опалення у вашому будинку.

Якщо у вашій оселі індивідуальне опалення — незалежно від того, електричний у вас котел або газовий — воду треба злити без вагань, каже експерт. Цієї зими повноцінно обігрітися навіть електричним котлом навряд чи вийде.

Це важливо зробити до “мінусів” на вулиці, адже труби можуть луснути, коли вода в них перетвориться на лід.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 1
Фото: stankidarom.ru

Вікна забирають більшість тепла з оселі

Через вікна з оселі виходить більша частина тепла, пояснює Микола Ільїнов. А в умовах війни, коли поряд вибухають снаряди, передусім страждає скло на вікнах.

“Коли ми повернулись в Ірпінь після звільнення, зі 138 квартир  у 135 були розбиті вікна. У когось жодного вікна не вціліло, у когось 2-3. Зазвичай, коли немає вікон, натягують плівку, щоб менше було дощу та вологи у квартирі”, — розповідає експерт.

Та зауважує: цей досвід він пережив у квітні, коли щодня ставало все тепліше.

“А зараз ми очікуємо зворотну ситуацію, коли буде тільки холодніше: восени, а потім взимку. Змоделюємо ситуацію: якщо люди залишаються на території, де йдуть бойові дії, вони з великою ймовірністю можуть залишитись без вікон. Тобто плівка тут вже не допоможе від холоду”, — каже фахівець з енергоефективності.

Тож уже зараз вікна слід готувати до зими та закривати їх аркушами ДВП, ДСП або OSB.

“Я б радив ще замість плівки вставляти у вікна екструдований пінополістирол. Навіть якщо у вас металопластикові вікна, то прям під штапики воно класно вставляється. Достатньо 3 см товщини, воно буде гарно тримати тепло”, — рекомендує фахівець.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 2
Екструдований пінополістирол. Фото: sveller.com.ua

Якщо немає змоги закупити спеціальні утеплювачі, спеціаліст радить забити вікна хоча б ковдрами. Це допоможе утримати тепло в оселі вночі.

Ще одна проблема, з якою доведеться боротися в холодний період — це надмірна вологість.

“Незалежно від того, чим ви закриєте вікна, вдень, коли на вулиці буде сонечко, їх слід відкривати. Тому що основна проблема буде навіть не холод, а волога, яка буде залишатись у квартирі, якщо повністю все зачинити. Важливо навіть на холоді зранку трохи провітрити, щоб вологу витягти з квартири”, — каже співрозмовник.

Якщо не провітрювати оселю, вологість буде посилювати відчуття холоду.  До того ж у хаті почне з’являтися цвіль, яка шкодить здоров’ю.

Дерев’яні вікна слід підготувати до зими поролоновими або гумовими ущільнювачами.

Використовувати скотч фахівець не радить: поганий не втримає тепло, а хороший потім буде відриватися разом з фарбою.

“В мене мама ще давно робила класну річ. Треба взяти якусь стару постільну білизну, яку вже час викидати, та розрізати по 5 см, намилити звичайним милом господарчим та наклеїти по периметру вікна. Коли воно висихає, то класно тримає холод, а по весні ганчіркою вологою легко протер — і воно знялося”, — радить Микола Ільїнов та нагадує залишити незаклеєною кватирку для провітрювання від вологості.

В багатоквартирних будинках варто спільними зусиллями з сусідами утеплити вікна в під’їздах. Їх рекомендують повністю зашити ДСП, ДВП, мінеральною ватою або пінополістиролом.  Доведеться ходити в під’їзді з ліхтариком, але так ви збережете тепло.

Утеплити двері так само важливо

Вхідні двері багато в кого металеві. Часто це бюджетні варіанти, всередині яких є максимум ДСП. Найдешевші ж двері всередині можуть бути зовсім порожніми.

“Двері — це 2 квадратних метри, через які можна втрачати тепло. Маючи тільки одні металеві двері, ви будете втрачати дуже багато тепла. За можливості зніміть декоративне зовнішнє покриття двері та покладіть всередину мінеральну вату”, — радить Микола Ільїнов.

Приборкати холод допоможуть ще одні двері, навіть дерев’яні. Прошарок повітря між дверима зможе втримати тепло у квартирі.

Також між дверима та коробкою рекомендують додати гумові або поролонові ущільнювачі, щоб через щілини не “гуляв” вітер.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 3
Ущільнювач. Фото: depositphotos.com

“Давайте будемо чесними, якщо у своїх квартирах люди ще щось будуть робити з вікнами, то у під’їздах — навряд чи. Коли будуть обстріли, то на цих вікнах не залишиться скла. В під’їздах температура буде ненабагато вищою, ніж на вулиці. Багато тепла втрачатиметься через двері та стіни, які виходять на під’їзд”, — пояснює спеціаліст важливість утеплення дверей.

Не стеліть килим, якщо не зможете його сушити

У холодній хаті без опалення дивани, ліжка, килими та інші речі, зроблені з тканини, будуть всотувати вологу. Виявити її можна просто торкаючись руками поверхні: ви відчуєте, якщо вона буде вогкою.

Класти на підлогу килим або матраци варто тільки тоді, якщо ви зможете хоча б раз на тиждень за сонячної погоди виносити їх надвір просихати. Якщо цього не робити, через високу вологість там заведуться бактерії, кліщі та інші шкідники.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 4
Текстильний кліщ. Фото: thomas.ua

“У кухні взагалі нічого не треба класти на підлогу, бо ми там готуємо їжу, і там точно все буде тягнути вологу”, — уточнює спеціаліст.

Підготуйте монтажну піну для тріщин

Крім вікон, від вибухів можуть страждати й стіни. В них можуть з’являтися тріщини, через які протяг видуватиме залишки тепла з оселі. Затикати їх ганчірками фахівець не рекомендує: вони вбиратимуть вологу, від чого буде тільки гірше. Але є простий засіб, який допоможе впоратися з тріщинами.

“Щоб підготуватися до таких ситуацій, слід взяти монтажну будівельну піну. Це швидкий та теплий варіант. Є піна, яка працює навіть за мінусової температури”, — каже Микола Ільїнов.

Середній балон піни обійдеться приблизно у 200 грн, а вистачити його має на 80-100 дірок в залежності від розміру.

Одну зиму такий швидкий “ремонт” піна точно витримає, каже фахівець. Шпаклювати пошкоджені стіни зараз він не радить, бо при подальших вибухах з’являтимуться нові мікротріщини.

Піною можна навіть латати отвори у стінах від осколків снарядів.

“В нашому ОСББ, наприклад, були такі потужні вибухи поряд з будинками, що в моїй квартирі було два наскрізних отвори. Я їх теж запінив, зрозуміло, що це не на роки — потім вже буду штукатурити та фарбувати”, — розповідає Ільїнов.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 5
Піна в тріщинах будинку. Фото: kremenki-gorod.ru

До слова, стіни під час війни краще не утеплювати з тієї ж причини — їх може зачепити під час обстрілу.

“Сьогодні ти віддаси 20 тисяч гривень, а завтра утеплення уламками поб’є та позриває. Практичніше купити пару тепловентиляторів. Тільки не беріть найдешевші, бо вони можуть згоріти та вчинити пожежу”, — радить фахівець.

Перевірте димові канали

Перед початком холодів варто перевірити димові канали, щоб взимку оселя могла провітрюватись. Якщо протягу немає чи він слабкий, викличте фахівців або, якщо їх не залишилось у місті, спробуйте почистити канали самі.

“Якщо у квартирі буде хоча б температура +10 або +12 та буде сухо, то жити якось можна. А якщо буде волога, то вам буде “візуально” здаватися, що холодніше, а також люди почнуть хворіти, бо вологість набагато гірша, ніж холод”, — каже консультант з питань фінансування енергоефективних заходів Микола Ільїнов.

Якщо усунути проблеми з димовими каналами немає можливості, не забувайте про короткі провітрювання декілька разів на день.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 6
Чищення димових каналів. Фото: dezstation.com

Придбайте туристичну плитку

“В мене з собою була туристична газова плиточка в Ірпені. На ній можна нагріти собі каву якусь, локшину запарити, люди навіть супи-борщі готували”, — розповідає співрозмовник.

Туристичну плитку можна використовувати не тільки на вулиці. В одній з кімнат ви можете прибрати з підлоги килими, покласти туди металевий аркуш та поставити пічку.

“Навіть якщо готувати сніданок, обід, вечерю, то на родину з 3-х людей, однієї плитки може вистачити на місяць. В мене невеличка стояла на столі й навіть вона, поки ти готуєш їжу, віддавала тепло та гріла повітря у кімнаті”, — ділиться  Ільїнов.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 7
Фото: lodka.net.ua

Буржуйка в будинках та квартирах

В приватних будинках можна поставити котел на дровах або вугіллі. Паливо для нього краще закуповувати вже зараз, бо чим ближче до холодів, тим дорожче воно обійдеться. 

Для квартир такий варіант не підійде, зазначає спеціаліст.

“Так, можна поставити якийсь камін або буржуйку та кинути 2-3 поліна. Але це може призвести до пожежі або хтось не загасить полум’я й люди задихнуться від диму”, — пояснює спеціаліст.

Втім, якщо ситуація безвихідна, дотримуйтесь простих вимог безпеки:

  1. Під буржуйку покладіть металевий аркуш;
  2. Навколо в жодному разі не має бути штор, покривал, килимів та інших легкозаймистих матеріалів;
  3. Трубу для диму ні в якому разі не виводьте у вентиляційний канал, бо тоді ваші сусіди дихатимуть цим димом. Виводити її треба через кватирку принаймні за метр від стіни.
Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 8
Неправильний приклад монтажу труби. Фото: fomsnat.livejournal.com

Але навіть дотримання всіх правил безпеки може бути недостатньо.

“Слідкуйте за сусідами, бо може є якийсь п’янчуга, котрий може палити у ліжку, а тепер, не дай Боже, буде багаття палити у квартирі. Розмовляйте з ними та нагадуйте, що в цих умовах ми відповідаємо один за одного”, — нагадує Микола.

Підготуйте туристичні мішки, каремати та одяг для сну

Через вологість та шкідників спати краще не на ліжку чи дивані, а на туристичному карематі. Вони не вбирають вологу та захищають від холоду з підлоги. Це гарний варіант для сну, якщо у вас немає грошей на спальний мішок.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 9
Каремат та спальний мішок. Фото: rozetka.com.ua

Підготуйте теплий одяг з натуральних тканин, бо синтетика погано тримає тепло. Купіть спортивний костюм, а ще краще — антибактеріальну термобілизну для холодних умов.

Передбачте хоча б два різні набори одягу для вулиці та сну, щоб вдень ви могли сушити нічний одяг, а вночі — вуличний.

Також можна підготувати гумові грілки та наповнювати їх водою, нагрітою від багаття або на туристичній плитці. Покладіть грілку у спальний мішок або ліжко, і її тепла має вистачити на пів години — якраз, щоб встигнути заснути.

Придбайте з сусідами дизельний генератор

“Скиньтесь під’їздом хоча б по 500-100 гривень в залежності від кількості квартир та купіть невеличкий дизельний генератор. Він знадобиться, якщо у вас довго не буде світла”, — радить фахівець.

Завдяки генератору у вас буде кімната, де можна буде:

  • зарядити телефони, щоб зв’язатися з близькими;
  • нагріти чайник;
  • увімкнути світло;
  • увімкнути маленький обігрівач та інші прилади.
Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 10
Дизельний генератор. Фото: storgom.ua

Підготуйтесь до пошкодження покрівлі дахів

Вже зараз через російські обстріли в багатьох будинках Донеччини постраждала покрівля. Комунальники зараз не завжди мають змогу допомогти залатати дірки.

“Якщо снаряд прилетить у дах, то це значно гірше, ніж у вікно або стіну. Бо коли вам буде крапати зі стелі вода, про утеплення вже можна буде не говорити. Підготуйте заздалегідь плівку, бо може бути “приліт”, а потім її в магазинах може не бути. Дивіться, щоб вона була товстою, щільною”, — розповідає Микола Ільїнов.

Найкращим у цьому випадку буде брезент, який захищатиме від дощу та вітру. Це може бути, наприклад, зовнішня реклама, яка вже не потрібна власнику.

Як утеплити оселю та підготуватися самому до зими без опалення. Поради фахівця 11
Приклад брезенту. Фото: polio.imperiya.info

Такий брезент має свої переваги:

  • він щільний;
  • його зручно закріпити на цвяхи або шурупи;
  • вітру його не так легко буде розірвати;
  • довгий строк життя може зберегти вашу оселю від опадів до кінця війни та повноцінного ремонту.

Матеріали краще шукати вже зараз: навіть якщо ваш дах цілий, гарантії, що він всю зиму простоїть без пошкоджень, немає.

Нагадаємо, ми підготували матеріал, де зібрали список речей, які варто придбати до морозів, навіть якщо ви живете у тилу. Тут ви знайдете поради щодо їжі, одягу та іншого.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...