Підтримати
Зображення до посту Як громади Донеччини борються з проблемою безпритульних тварин, яких більшає через війну (аналіз документів)
На Донеччині через війну побільшало безпритульних тварин, фото: Вільне радіо

Через відкрите вторгнення Росії на Донеччині побільшало безпритульних кішок та собак, адже, за даними ДСНС, з регіону евакуювалися близько 1,4 млн цивільних. Вільне радіо поцікавилося, як у 2024 році стерилізують та вакцинують від сказу бездомних чотирилапих у Слов’янській, Мирноградській, Краматорській та Костянтинівській громадах, та скільки грошей на це виділяють із місцевих бюджетів. 

Слов’янська громада

Як розповіли Вільному радіо у Слов’янській ВА у відповідь на інформаційний запит, упродовж 2024-2026 років у громаді планують простерилізувати 270 чотирилапих. 

“Стерилізацію безпритульних тварин планується проводити у державній ветеринарній клініці. Послуга охоплює вилов, стерилізацію, вакцинацію від сказу і чипування”, — йдеться у відповіді на запит.

На 2024 рік, згідно з планом бюджетного фінансування, на відлов та стерилізацію тварин планують виділити 400 тис. грн. 

“Виконавця послуги із стерилізації та вакцинації безпритульних тварин за кошти бюджету громади буде обрано на умовах тендерної закупівлі”, — зауважують у ВА.

Водночас на території громади час від часу працюють і різні благодійні організації, що допомагають проводити такі маніпуляції з бездомними тваринами.

Так, цьогоріч на базі Слов’янської ветлікарні вже двічі працювали ветеринари-волонтери з Києва, які представляють благодійний фонд “ВетЕвак”. Вони безкоштовно простерилізували певну кількість безхатніх чотирилапих.

Мирноградська громада

Як розповіли у відповіді на інформаційний запит Вільного радіо до Мирноградської ВА, ще наприкінці 2019-го місцевий виконком затвердив Програму поводження з тваринами та регулюванням чисельності безпритульних тварин у Мирнограді на 2020-2025 роки. Проте, згідно з документом, на цей рік програмою не передбачені стерилізація та вакцинація безпритульних чотирилапих, а отже й грошей з місцевого бюджету на це не виділяли. Крім того, Мирноградська ВА наразі не співпрацює з благодійними організаціями, що могли б провести процедури.

Костянтинівська громада

У Костянтинівській ВА нам повідомили, що до відкритої війни стерилізацією тварин займалися фахівці місцевої ветлікарні, з якими був укладений відповідний договір. Нині через постійні атаки росіян такі послуги у ветеринарній лікарні більше не надають. 

Водночас у ВА додають, що в лютому цього року у громаді працювали спеціалісти фонду “Щаслива лапа”, які простерилізували та вакцинували від сказу 350 безпритульних кішок і собак.

Краматорська громада

У Краматорській міськраді програму щодо поводження з безпритульними тваринами затвердили 2021-го. На той час у Краматорську було близько 3 тисяч безпритульних тварин, кажуть у ВА. Ця програма лишатиметься чинною до кінця 2025 року, а її основні завдання такі:

  • проведення стерилізації безпритульних тварин;
  • обов’язкова вакцинація від сказу всіх тварин, яких випускають на волю після стерилізації. Водночас хворих та агресивних чотирилапих на вулицю після процедур не мали відпускати ще впродовж певного часу;
  • вилов безпритульних кішок і собак гуманним методом (першочергово — з території дитсадків, шкіл, лікарень тощо);
  • обов’язкова реєстрація всіх собак (як бездомних, так і таких, що мають власника).

У Краматорській ВА додають, що через загарбницьку війну Росії у місті значно збільшилася кількість безхатніх чотирилапих, адже деякі місцеві переїхали у тилові регіони України чи за кордон, залишивши своїх улюбленців.

“​​У звʼязку з цим ще більш актуальним стало питання не тільки стабілізації та поступового зменшення чисельності безпритульних тварин, а й поводження з безпритульними тваринами, які можуть становити небезпеку для людини, та тих, які внаслідок будь-яких фізичних вад потребують відповідного догляду”, — зауважують у ВА.

Нині стерилізацією чотирилапих у Краматорську опікується Служба з питань утримання та поводження з тваринами, яка запрацювала у березні 2023-го на базі комунального підприємства “Ритуальна служба”. З того часу її фахівці простерилізували 1600 безхатніх кішок і собак. 

“Діяльність Служби з питань утримання та поводження з тваринами здійснюється за рахунок особистих коштів субʼєкта господарювання від власної діяльності. Жодних коштів з місцевого бюджету Службі не виділялось. Благодійні організації в діяльності Служби участі не беруть”, — уточнюють у відповіді на інформаційний запит. 

Водночас вакцинацією тварин у Краматорську займається державна ветеринарна служба.

Нагадаємо, незабаром у Святогірську та найближчих селах збираються стерилізувати та вакцинувати від сказу 58 безпритульних тварин. За це із місцевого бюджету готові заплатити 200 тис. грн. 


Завантажити ще...