Как оформить паспорт ребенку с ТОТ после 14-летия
Фото: Державна міграційна служба України
string(75) "Фото: Державна міграційна служба України"

Оформити паспорт дитині з тимчасово окупованих територій можна приїхавши на підконтрольну територію України через Росію або Білорусь. Ми поговорили з правозахисницею про те, як краще отримати паспорт для дітей з окупації, які документи необхідні, коли можуть відмовити в оформленні та хто з т.з. “ДНР” найбільше цікавиться українським паспортом.

 

У липні 2023 року міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій підготували актуальну інструкцію про те, як отримати паспорт громадянина України 14-річним дітям з т.з. “ДНР”.

Як отримати паспорт дитині з ТОТ

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук тоді наголошувала на проблемах з оформленням та відновленням паспортів українців, які виїжджають з тимчасово окупованих територій.

Складність у тому, що на тимчасово непідконтрольній території не всі мають можливість отримати український паспорт.

“Особа, яка досягла 14-річного віку, має звернутися до будь-якого територіального підрозділу Держміграційної служби та надати документи”, — пишуть у пресслужбі мінреінтеграції.

Де та як оформити український паспорт

У ДМС необхідно з’явитись особисто, щоб посадовці могли побачити, що така людина дійсно є. Через це батьки не можуть оформити паспорт на свою дитину без її присутності.

Заздалегідь на сайті ДМС запишіться в електронну чергу. Тут слід буде обрати регіон, дату та час, коли ви плануєте відвідати установу. Водночас під час повномасштабної війни електрона черга може не працювати в окремих відділках.

Оформити документи у підрозділах, які відсутні на сайті, можна у порядку живої черги.

Крім ДМС, подати документи на український паспорт можна у будь-якому центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або Паспортному сервісі ДП Документ.

Які документи необхідні для оформлення паспорта в 14 років

З собою слід підготувати документ, що посвідчує особу для дітей з ТОТ та деякі інші документи, це:

  • свідоцтво про народження або витяг із ДРАЦСу. У випадку відсутності цих документів працівники міграційної служби перевірять ваші дані у базах;
  • один або два паспорти батьків (якщо оригінальних документів немає, то достатньо буде інформації про ці документи). Якщо один з батьків іноземець або людина без громадянства, то необхідна довідка про його (її) реєстрацію громадянином (-кою) України;
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від сплати;
  • одне фото розміром 10 на 15 см;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).

Посадовці додають, що у випадку, коли оригінальні документи відсутні, то підтвердити своє громадянство дитина може надавши копії документів або персональні дані про батьків, які можна буде перевірити.

Водночас, якщо хоча б один з батьків не був громадянином України на момент народження дитини, необхідна довідка про його (її) реєстрацію громадянином(-кою) України від ДМС. Такий документ також можна отримати у консульстві України.

Проте, у ДМС наголошують, що для дітей з окупації подавати вищеперераховані документи не є обов’язковою умовою для отримання паспорта громадянина України.

Зазначимо, термін дії паспорта, який видають при досягненні 14 років, становить 4 роки, а при досягненні 18-річного віку — 10 років.

Скільки коштує оформити ID-картку

Для 14-річних українців, які отримують паспорт громадянина України вперше, оформлення паспорта у вигляді ID-картки безоплатне. 

Термін оформлення документа — 20 робочих днів.

Усі решта мають сплатити 504 грн у Державній міграційній службі:

  • 126 грн — вартість адміністративної послуги;
  • 378 грн — вартість бланка.

Якщо документ необхідно оформити терміново, його загальна вартість зросте до 874 грн.

У Державному підприємстві Документ вартість оформлення документа становить:

  • 540 грн — для тих, хто після 14-річчя вперше оформлює паспорт;
  • 1044 грн — для тих, хто замінює паспорт старого зразка 1994 року (паспорт-книжечку);
  • 1414 грн — термінове оформлення ID-картки.

Процедуру встановлення особи можна пройти дистанційно

Для тих, хто не може покинути тимчасово непідконтрольний регіон України та не має паспорта, є можливість ідентифікувати себе дистанційно.

“Є така процедура у міграційної служби коли, наприклад, людині вже 21 рік і вона не отримала паспорт через COVID-19. Для таких є прорив — це встановлення особи засобами відеозв’язку. Тобто, якщо в людини нікого немає на підконтрольній території, а є тільки родичі та сусіди на окупованих територіях, то вона через відеозв’язок показує свій документ, що я такий-то”, — розповідає Вільному радіо керівниця “Донбас SOS” Віолета Артемчук.

Віолета Артемчук
Віолета Артемчук. Фото: Центр журналістських розслідувань

У яких випадках можуть відмовити в оформленні паспорта

Для українців віком до 18 років достатньо мати свідоцтво про народження українського зразка, оскільки до них не застосовується процедура встановлення особи.  Тому їм у ДМС не можуть відмовити в оформленні українського паспорта. Проте після 19 років така ймовірність вже є. 

“Якщо це доросла людина та втратила свої документи, то відмовити в оформленні паспорта можуть, якщо не зможуть встановити її особу. Це буває у випадках, коли немає ні родичів, хто міг би підтвердити, ніяких інших документів. Або коли надані свідки та сусіди не підтверджують родинні зв’язки, бо подружка чи друг це не може зробити. Тоді це тільки проходити процедуру встановлення особи”, — пояснює Віолета Артемчук.

Тому, якщо ви не маєте ніяких документів про себе та батьків, які зможуть підтвердити ваші дані та приналежність до громадянства, варто встигнути пройти процедуру оформлення паспорта до 19-річчя.

У випадках відсутності свідоцтва про народження, яке видали українські державні органи, варто звертатись по допомогу до правозахисників.

“Якщо у вас раптом немає свідоцтва про народження, то це вже “кейсовий” випадок. Звертайтесь до нас (правозахисників Донбас SOS, — ред.) і ми будемо спілкуватись з державними органами”, — пропонує очільниця “Донбас SOS”.

“Не їдьте у Європу за першим українським паспортом”

Також складнощі можуть виникнути, якщо поїхати у європейські країни та звернутись в українські консульства, щоб оформити паспорт громадянина України.

“Якщо у людини взагалі не було паспорта, то у Європі його неможливо отримати. Тому їхати через Європу — це ускладнення собі життя. Краще їхати напряму в Україну [через кордони з Росією]”,  — радить Віолета Артемчук.

Проблеми можуть виникнути з прикордонниками інших держав, які не завжди можуть впустити в Україну без паспорта та іншого документа без фото людини.

“У нас зараз є дівчина з такими проблемами. Вона якимось чином виїхала з Донецької області до Польщі. В неї є свідоцтво про народження і більше нічого. З цим вона збирається їхати в Україну. Зараз вона купляє квиток на автобус, а на сайті вказано, що треба мати документи з фотокарткою, а в неї їх немає. Вона їде на свій страх та ризик, бо наші впустять за свідоцтвом про народження, а чи випустять польські прикордонники…? Там через раз буває у таких випадках, колись впускають, колись ні”, — ділиться прикладом правозахисниця.

Вона уточнює, що відновити паспорт громадянина України можна й у Європі.

Приїхати за українським паспортом можна через Білорусь та Росію

Правозахисниця наголошує, що найкращий шлях для отримання паспорта для дітей з окупованих територій буде через Білорусь або Росію.

“Є пункт перетину “Мокрани-Доманове” з Республіки Білорусь, Берестейської області, де можна перетнути кордон у Волинську область України. Є приклади, коли успішно їхали [з т.з. “ДНР”]. Якщо їхати цим шляхом в Україну, то краще мати російський паспорт, бо доведеться їхати через Росію”, — попереджає Віолета Артемчук.

За даними посольства України у Литовській Республіці, через цей пункт пропуску дійсно можна повернутись на Батьківщину. Для цього треба мати один з таких документів:

  • закордонний паспорт;
  • внутрішній паспорт;
  • дітям до 16 років — свідоцтво про народження.

Людей обіцяють пропустити навіть з паспортами у яких закінчився термін дії, або без актуального вклеєного фото.

Пункт пропуску знаходиться поблизу села Доманове Ратнівського району Волинської області.

Пункт пропуску “Мокрани-Доманове”
Пункт пропуску “Мокрани-Доманове”. Скриншот мапи: Державна прикордонна служба

Крім цього українці, які виїжджають з окупації, можуть повернутися у підконтрольні регіони України через Росію. З 5 серпня 2023 року запрацював пункт пропуску “Колотилівка — Покровка”. 

Цей пункт пропуску знаходиться біля села Покровка Краснопільського району Сумської області.

Пункт пропуску “Колотилівка-Покровка”
Пункт пропуску “Колотилівка-Покровка”. Скриншот мапи: Державна прикордонна служба

“У цього пункту є різна підтримка для людей, які перетнули кордон та безкоштовний потяг з Сум до Києва та Львова”, — додає Віолета Артемчук.

Найактивніше українці з т.з. “ДНР” отримували паспорта до карантинних обмежень через COVID-19

Одна з тих, хто отримав паспорт громадянина України мешкаючи у т.з. “ДНР” — Вікторія (ім’я змінено для безпеки співрозмовника). Вона поїхала оформлювати паспорт ще у 2016 році, коли дівчині виповнилось 16 років.

“Я закінчувала 9-й клас та для того, щоб отримати атестат мені був необхідний якийсь документ громадянина. Тоді вже видавали паспорти “ДНР”, але на них був великий ажіотаж. Ми з родиною вважали, що “ДНР” — це тимчасове явище та буде не дуже надійно отримувати такий паспорт. Через це, ми з родиною вирішили витратити деяку суму грошей, виїхати на підконтрольну територію та отримати український паспорт. Це для нас був дійсний документ, який прийматиме світ”, — розповідає студентка Вікторія з Харцизька.

Дівчина тоді обрала паперовий паспорт, а не ID-картку.

“Однокласники, які тоді отримали ID-картку та здавали її для атестата, то тут (у т.з. “ДНР”, — ред.) не хотіли сприймати цю картку як повноцінний паспорт. Хоча усе одно потім приймали, але дивились так скоса”, — додає Вікторія.

ID-картка громадянина України
ID-картка громадянина України. Фото УНІАН

З початком повномасштабної війни охочих з т.з. “ДНР” отримати український паспорт поменшало

За словами жительки Харцизька, окупація не заважала продовжувати їздити у підконтрольний регіон за оформленням українського паспорта до 24 лютого 2022 року.  

“Зараз поїхати та отримати український паспорт — це екстрим та скажені якісь гроші потрібні. Якщо відверто казати, то я давно не чула, що хтось (з її кола оточення, — ред.) поїхав та отримує український паспорт”, — каже Вікторія.

У 2023 році на тимчасово окупованих територіях стали активніше цікавитись паспортами України

Українська правозахисниця підтверджує тимчасовий спад зацікавленості в українських паспортах з тимчасово непідконтрольної частини Донеччини. Проте, за даними громадської організації “Донбас SOS”, з квітня 2023 року стало знову більше звернень щодо цього питання.

“Дійсно люди оговтувались і їх було менше. Однак останні чотири місяці в нас побільшало звернень, пишуть в усі месенджери. Десь стабільно по 2-3 питання на день маємо. Це молоді люди, які через COVID-19 не отримали паспорти і досі їх не мають. Також їдуть дорослі люди, які втратили паспорти. Серед них є ті, хто просто поцікавились, а є й ті, хто вже знаходиться на підконтрольній території”, — стверджує Віолета Артемчук.

Станом на літо 2023 року найбільше виїжджають з окупованої Донеччини молоді хлопці.

“У нас було декілька успішних кейсів, коли люди виїжджали та вже тут (на вільній території країни, — ред.) займаються своїми справами. З них в нас багато хлопців, які виїжджають від призову”, — уточнює правозахисниця.

Черга на виїзд з т.з. “ДНР” у Росію у липні 2023 року
Черга на виїзд з т.з. “ДНР” у Росію у липні 2023 року. Фото з телеграм каналів про виїзд з т.з. “ДНР”

“Українським паспортом у т.з. “ДНР” краще не махати на вулицях”

Тим, хто отримав паспорт громадянина України та вимушено повернувся, в окупації радять не розповідати про це.

“Незадовго до повномасштабного гуляв вулицями Донецька з другом, який принципово не хотів отримувати паспорти Росії та “ДНР”. Він ходив з українським паспортом та якось нас затримав “поліцейський” коли наближався час комендантської години. Побачивши український паспорт він почав погрожувати, що може затримати його за цей паспорт. Насправді виявилось, що він просто вимагав хабаря, після чого відпустив нас”, — розповідає донеччанин Антон (ім’я змінено для безпеки співрозмовника).

Перевірка паспортів у т.з. “ДНР”
Перевірка паспортів у т.з. “ДНР”. Фото з окупаційних джерел

За його словами, після відкритого вторгнення ситуація стала ще гірше й вулицями Донецька вже не зустрінеш людей з українськими паспортами. Їх стали більше приховувати. Саме таку пораду дає й правозахисниця.

“У тій ситуації, що склалась, я б не радила ходити та махати ним вулицями Донецька або Горлівки. Там немає законів, і вони можуть вилучити та знищити паспорт. Це небезпечно  тим, що доведеться знову проходити процедури відновлення паспорта. Проте навіть при знищенні паспорта, люди усе одно залишаються громадянами України”, — підсумовує Віолета Артемчук.

Для тих, хто хоче дізнатись більше про отримання українського паспорта знаходячись в окупації, можна безплатно проконсультуватися з правозахисниками “Донбас SOS” за цими номерами:

  • гаряча лінія —  0 800 309 110;
  • Viber, WhatsApp, Telegram — (093) 500-69-18.

Нагадаємо, школярі, які живуть в окупації, можуть вступити до вишів у підконтрольних регіонах України. Вступ для дітей-переселенців проводять на пільгових умовах. У 2023 році по Донеччині набралося вже щонайменше 100 таких охочих.

Про те, які спеціальності найбільше цікавлять вступників з окупованих районів Донеччини, у яких випадках потрібно перескладати екзамени на підконтрольній території та хто може розраховувати на швидке працевлаштування без перенавчання — дізнавайтесь у матеріал про перспективи випускників з т.з. “ДНР” на підконтрольній території.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...