Підтримати
Як поскаржитись або запропонувати щось владі через петицію (інструкція)
Фото: з відкритих джерел

Петиція — це спосіб донести проблему або пропозицію до посадовців. Пояснюємо, як подати такий документ і що для цього потрібно.

 

Що таке петиція?

Петиція — це колективне звернення до місцевої, обласної чи державної влади.

Процедура подачі та розгляду петиції приблизно така:

  • автор або група авторів пише петицію, в якій пояснює від кого вона, кому адресована та про що йдеться в документі;
  • автор пропонує підписати петицію іншим людям;
  • коли петиція набирає необхідну кількість підписів, ініціатор подає звернення до влади;
  • представник влади зобов’язаний відреагувати на неї, давши обгрунтовану відповідь: зможуть вони вирішити проблему чи ні (або вже її вирішують). Якщо ж проблему розв’язати не можна, влада мусить пояснити причину.

Необхідна кількість голосів для подачі петицій різна. Якщо людина подає звернення до президента, Кабінету Міністрів чи Верховної Ради, треба зібрати 25 тисяч підписів за 3 місяці. А от скільки голосів необхідні для подачі петиції місцевій раді та строк їхнього збору — вирішує сама влада. Наприклад, у Бахмутській міськраді визначили, що для розгляду петиції треба зібрати щонайменше 250 підписів за 30 днів. А от для Маріуполя визначили поріг у 1500 підписів впродовж 60 днів.

Електрона петиція. Як подати або підписати

В Україні майже в усіх громадах петицію можна подати не лише у письмовому вигляді, а й в електроному.

На сайтах керівництва країни є відповідні розділи, де можна подати петицію. Для зручності ми зібрали їх тут:

А петицію до місцевих рад можна подати через платформу електронної демократії E-DEM. На цьому сайті у верхньому правому куті ви можете обрати необхідну вам місцеву раду. Якщо ви її не можете її знайти, варто шукати вже на самому сайті міської, селищної або сільської ради.

Для довідки:
Цю інструкцію Вільне радіо робить в рамках серії інструкцій “Ви можете вплинути на владу”. В них ми простими словами розповідаємо, як зрозуміти місцеву владу, як розібратися, на що йдуть бюджетні гроші, що зміниться у сфері освіти чи медицини в місті та як контролювати, що ухвалюють депутати.

Інші інструкції цього формату ми будемо публікувати в розділі інструкції. Знайти їх ви також зможете за цим посиланням.

Тож, як створити петицію? Алгоритм подачі петицій до місцевої ради чи вищого керівництва держави принципово не відрізняється. Тож розповімо, як подати цей документ на прикладі Торецької громади.

Як поскаржитись або запропонувати щось владі через петицію (інструкція)

  1. Заходимо на портал E-DEM за посиланням вище, і знаходимо Торецьку громаду. На головній сторінці вже бачимо, що за весь період петиції створили 3 рази, але жодна ще не набрала необхідної кількості підписів.
  2. Натискаємо на червону кнопку “+ Створити петицію” і реєструємось на порталі. Це можна зробити через форму реєстрації або за допомогою Електроного цифрового підпису (що це і як його зробити — розповідаємо в цьому матеріалі).
  3. Після авторизації портал запропонує вам вписати тему петиції, щоб відшукати, чи подавали таку петицію раніше. Якщо в пошуку нічого не буде, ви зможете продовжити створювати петицію. Натискаємо відповідну кнопку і йдемо далі.
  4. На екрані з’являється форма для створення петиції. У назві потрібно коротко вказати суть звернення. Наприклад: 

Потрібно відремонтувати під’їзд, який зараз в аварійному стані”.

  1. Тепер слід вказати категорію звернення:
  • Благоустрій міста та будівництво
  • Екологія
  • Економіка та фінанси
  • Житлово-комунальне господарство
  • Земельні відносини
  • Освіта
  • Охорона здоров’я
  • Охорона правопорядку
  • Промисловість та підприємництво
  • Сім’я, молодь, діти
  • Соціальний захист та охорона праці
  • Транспорт та дороги
  • Інші

Для ремонту під’їзду підходить категорія “житлово-комунальне господарство”. 

  1. У наступному полі вкажіть зміст петиції. Тобто, опишіть ситуацію повніше. Уявімо:

У будинку №9 по вулиці Тараса Шевченка вже тривалий час не ремонтують третій під’їзд. Він став небезпечним для жильців: зі стелі та стін сиплеться штукатурка, а плитка розбита. Закликаємо звернути на це увагу та відремонтувати під’їзд, аби в ньому стало красивіше й безпечніше”.

  1. Після того, як ви склали текст петиції, натисніть на помаранчеву кнопку “Відправити петицію на модерацію”. Вже після перевірки на заборонений зміст (заклики до порушення суверенітету країни, повалення конституційного ладу, релігійної ворожнечі тощо), петиція з’явиться на порталі.

Як поскаржитись або запропонувати щось владі через петицію (інструкція)

Стан розгляду петиції ви можете перевірити в особистому кабінеті. Для цього натисніть у верхньому правому куті на своє ім’я та прізвище та оберіть рубрику “Мій кабінет”.

Свою петицію ви можете просувати, відправивши друзям, розіславши до місцевих спільнот у соцмережах тощо. Коли вона набере необхідну кількість підписів, місцева влада має на неї відповісти.

Крім того, авторизувавшись на порталі, ви можете також підписувати звернення від інших авторів.

Нагадаємо, торік бахмутяни збирали підписи за створення “лежачих поліцейських” біля школи №5, щоб водії знижували швидкість. Тоді в міськраді відповіли, що пристрої встановлять, але згодом патрульна поліція області пояснила, що там їх встановлювати не можна. Але майже через рік лежачих поліцейських біля школи все ж встановили.

Читайте також:


Завантажити ще...