Під час війни не завжди можна розраховувати на комунальні послуги та правильне зберігання їжі. Тому їжа тривалого зберігання має бути в кожній оселі. Також слід дотримуватись порад, які допоможуть не отруїтися в умовах, коли буде складно отримати гідну медичну допомогу. Детальніше про те, які хвороби можуть вас чекати у несвіжих продуктах та як цьому запобігти, читайте в нашому матеріалі.
Порадами з Вільним радіо поділився завідувач Бахмутської філії Донецького обласного лабораторного центру Олександр Манжула.
Мешканцям громад Донецької області непросто виживати у ситуації, яка склалась через повномасштабне вторгнення Росії.
“Опускаючи військову складову, яка є первопричиною усього іншого, відсутність газопостачання, електропостачання, водопостачання — треба берегти себе, щоб “інфекційне військо” не допомагало ворогові нас перемогти, тим паче за відсутності нормального медичного обслуговування, постачання медикаментів та іншого”, — каже Олександр Манжула.
В умовах війни не можна сподіватися, що завтра в крамницях будуть усі необхідні продукти. Тому у кожного в оселі має бути їжа тривалого зберігання, якої вистачить прийманні на декілька тижнів.
Окупанти регулярно обривають мережі електропостачання не тільки в громадах Донецької області, а й по всій території країни. Без зберігання у холодильнику деякі продукти можуть стати небезпечними. Бактерії швидко розмножуються в їжі, яка зберігається при температурі вище 5 °C. Якщо з’їсти такі продукти, можна отруїтися або підхопити кишкову інфекцію.
При неправильному зберіганні в умовах відсутності електроенергії та води деякі продукти швидко псуються або стають неякісними. Також небезпеку можуть нести консерви, які зберігають у безповітряному середовищі.
Необережне споживання зіпсованих або неякісних продуктів може призвести то таких хвороб:
В умовах відсутності працюючих холодильників для зберігання їжі вам необхідні продукти, що довго не псуються. Це консерви, сухі суміші та інші продукти. Наприклад, якщо умови зберігання круп дозволяють, вони можуть зберігатися місяцями. Тобто слід мати продукти, які не треба обов’язково варити, охолоджувати чи заливати рідиною.
Їжа тривалого зберігання — це:
Розморожену їжу зазвичай можна їсти, але якщо вона ще холодна і тільки нещодавно з морозильної камери. Наприклад, якщо через обстріл сталося знеструмлення, в першу чергу приготуйте запаси м’яса, поки воно ще містить кристали льоду. Не намагайтесь переховати продукти у підвал чи на балкон — там умови зберігання не будуть достатньо хорошими.
Поки немає світла, тримайте двері холодильників та морозильників максимально зачиненими. Не відкривайте їх без потреби, аби холодильник ще деякий час зберігав продукти холодними. Але якщо світла немає тривалий час, слід навпаки розкрити двері холодильників (адже при повному розморожуванні мікрочастинки їжі у зачиненому просторі без провітрювання призведуть до неприємних запахів).
Умови зберігання круп та іншої їжі тривалого зберігання теж мають бути правильними. Зберігайте ці продукти у закритих контейнерах або хоча б чистих пляшках.
Небезпеку несуть і консервовані продукти. Навіть якщо сама їжа всередині виглядає або пахне нормально, але сама банка набрякла, пом’ята або іржава — ні в якому разі не їжте такі продукти.
Коли ви думаєте, як правильно зберігати продукти харчування, не забувайте про продукти з вичерпаним терміном придатності. В жодному разі не вживайте їх. Навіть якщо це продукти, що довго не псуються, але ви виявили незвичні запахи, кольори або текстури — без вагань викидайте їх.
Якщо у вас у сім’ї є немовлята, використовуйте для їхнього годування готові суміші. Розбавляйте їх щойно купленою водою у пляшках або кип’яченою водою.
Тримайте у чистоті посуд для приготування та споживання. Їсти лікарі рекомендують з міцного посуду, бажано металевого. Також у кожного повинна бути ручна відкривачка для консервів.
У надзвичайних ситуаціях без газу та світла в оселі приготувати продукти, що довго не псуються, можна на альтернативних джерелах тепла. Це підігрівачі для свічок, сухий спирт тощо.
Вугільні мангали та туристичні пальники використовуйте лише на вулиці.
Перед нагріванням їжі у консервній банці спочатку зніміть з неї етикетку та ретельно вимийте. Відкривати її слід лише перед тим, як будете нагрівати банку.
Звертайте увагу на консерви, які купуєте: є такі, котрі можна безпечно їсти просто з банки і без нагрівання. Це буде зазначено на етикетці.
Пам’ятайте головне: якщо ви сумніваєтеся у безпечності продукту — викиньте його. Краще залишитись голодним, ніж потім боротися з отруєнням в умовах, де вам не зможуть надати гідної медичної допомоги.
Нагадаємо, взимку у людей, які не евакуюються, через постійне перебування у холодній оселі можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Раніше ми розпитали лікаря про те, які процеси відбуваються в організмі людини, яка постійно перебуває у холодній оселі, та до яких хвороб це може призвести. Детальніше читайте в матеріалі.
Читайте також: