На Донеччині побільшало випадків гострих кишкових захворювань. Як захистити себе
Мешканці Донецької області стали частіше хворіти на гострі кишкові захворювання. Причинами цього стають неякісні продукти та вода, а також погана гігієна через бойові дії. Ми підготували поради, які допоможуть знизити ризик захворіти.
Про ситуацію з захворюваністю на Донеччині Вільному радіо розповів завідувач Бахмутської філії Донецького обласного лабораторного центру Олександр Манжула.
Станом на 2 вересня лікарі регіону стали фіксувати більше звернень з гострими кишковими інфекціями. Причин цього може бути декілька:
- неякісні або зіпсовані продукти;
- недотримання правил особистої гігієни;
- неякісна питна вода тощо.
Продукти можуть зіпсуватися, тому слідкуйте за терміном придатності та умовами зберігання їжі. Не забувайте перевіряти/нюхати продукти, перш ніж куштувати.
Особиста гігієна також дуже важлива. За можливості, коли є вода, не забувайте:
- мити руки перед їдою;
- приймати душ, хоча б обливаючи себе з ковшика;
- регулярно міняти білизну;
- робити вологе прибирання оселі;
- регулярно провітрювати кімнати;
- дезінфікувати телефон та інші предмети, якими ви постійно користуєтесь вдома та на вулиці.
В умовах тривалої відсутності води можуть стати у пригоді вологі серветки. Ними можна протерти руки, пахви, шию, ноги та інші місця.
Як знезаразити воду в домашніх умовах
Через бої та постійні знеструмлення в громадах Донецької області часто припиняється подача води. Буває, що люди сидять без води тижнями.
“Періодична відсутність води у водопровідній мережі, довгострокові терміни зберігання населенням запасів води сприяють розмноження в ній мікрофлори”, — каже Олександр Манжула.
Разом з Бахмутською філією Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ ми підготували пам’ятку про те, як правильно знезаразити воду в домашніх умовах:
1. Кип’ятіння — це найнадійніший спосіб знезараження води.
Кип’ятити воду варто мінімум 10 хвилин. Чим довше ви будете її кип’ятити, тим більше бактерій і мікробів загинуть. Після цього дайте воді відстоятися. Потім обережно злийте її, при цьому не збовтавши осад на дні.
Відстояну кип’ячену воду рекомендують додатково очистити хоча б побутовими фільтрами для води. Зберігати таку воду слід у закритій тарі.
2. Користуйтесь препаратами з активним хлором для очищення води.
Краще за все підійде активний хлор у формі таблеток. Вони прості у використанні та мають великий термін придатності, тому закупитися ними можна заздалегідь.
Додавайте у воду таблетки та зачекайте 30-60 хвилин, поки вони розчиняться у воді. Після цього воду можна споживати.
Важливо: уважно вивчіть інструкцію препарату, який купуєте, щоб правильно розрахувати дозу та не отруїтися.
3. Йод теж може знезаразити воду.
В склад йоду входить спиртовий розчин, тому знезаражувати ним воду можна у крайніх випадках.
Для знезараження одного літру води достатньо додати 3-4 краплі йоду. Почекайте годину, а потім за можливості пропустіть воду через побутовий фільтр.
Така вода матиме специфічний смак, але її можна безпечно пити, щоб запобігти зневодненню організму.
4. Активоване вугілля прибере запахи та шкідливі речовини у воді.
Такий метод не впорається з усіма бактеріями та мікробами, але прибере з води неприємні запахи, а також домішки та шкідливі речовини. На один літр води необхідно додати не менше 5 таблеток активованого вугілля.
Однак не додавайте вугілля у вигляді пігулок. Краще за все подрібнити таблетки у порошок — це збільшить їхню ефективність. Подрібнені таблетки загорніть у марлю або іншу тканину, щоб частинки вугілля не потрапили у воду. Це важливо, оскільки вугілля вбирає в себе шкідливі речовини, тож пити таке може бути небезпечно.
Залиште марлю з вугіллям у воді щонайменше на 8 годин. Після цього вода готова до споживання, тільки не забудьте дістати з неї використані таблетки.
Нагадаємо, в Донецькій області через відсутність газу очікується найважча зима в історії регіону. Мешканців області, які не готові евакуюватися, під час холодів можуть очікувати проблеми зі здоров’ям. Ми поговорили з фахівцями про те, які процеси відбуваються в організмі людини, яка постійно перебуває у холодній оселі, та до яких хвороб це може призвести.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.