На Донеччині очікується важка зима. І хоч в деякі громади може повернутись газ, коли це буде — поки невідомо. До того ж газові мережі можуть будь-якої миті опинитись під ударом окупантів. Тож варто вже зараз підготувати альтернативне електроопалення вашої оселі. Як це зробити — читайте в матеріалі.
Порадами щодо електроопалення з Вільним радіо поділився директор компанії ІКНЕТ з реалізації проєктів альтернативної та традиційної енергетики Юрій Подоляк.
ІКНЕТ — це українська компанія, яка проєктує та будує схеми зовнішнього електропостачання в енергетиці та промисловості, а також займається оптимізацією витрат підприємств на електроенергію.
Одразу зауважимо, що найкращим варіантом пережити складну зиму буде тимчасова евакуація. Поки на Донеччині точаться запеклі бої з окупантами, розраховувати на те, що світло буде постійно, не можна. Однак якщо ви з якихось причин все ж не можете виїхати, наступні поради допоможуть вам підготуватися до опалення електроенергією в умовах війни.
Для початку варто зрозуміти: що б ви не увімкнули, будь це масляні радіатори, конвектори, бойлери чи електрокотли, — все це споживатиме багато світла.
“Суттєво зекономити тут не вийде, бо в більшості вони (електронагрівальні прилади, — ред.) використовують одні й ті самі технології нагрівання води. Їхня різниця здебільшого в тому, сушить обігрівач повітря чи ні. Для електрики це все “важкий випадок”, — каже Юрій Подоляк.
Єдиний виняток, зазначає експерт, — це керамічні панелі, які споживають не так багато енергії. Однак вони дорожчі за звичайні масляні обігрівачі або тепловентилятори. Тож якщо маєте можливість — купуйте краще їх.
Перш ніж обирати обігрівач, варто знати, на що ви можете розраховувати у своїй оселі.
“Зробіть аудит вашого будинку. Подивитися, який у вас стоїть автомат, сфотографувати його та показати електрику може будь-хто. Зазвичай в оселях стоять автомати на 25 або 16 ампер. Вони будуть обмежувати те, скільки обігрівачів ви зможете увімкнути одночасно”, — зазначає співрозмовник.
Врахуйте, що на автоматах може бути пломба. Зривати її не можна, бо доведеться платити штраф. Тому фахівець радить краще поміняти автомат на такий, що може витримати більше навантаження на мережу.
“Коли у вас нормальна мережа, де дротам не по 40 років, ви проаналізували, що вам для опалення замість 16 ампер необхідно 32. Тоді можна купити електрокотел та викликати професійного електрика, щоб він поміняв вам автомат”, — каже Юрій Подоляк.
В екстремальних випадках можна взагалі прибрати автомати, щоб зняти обмеження на вашу оселю. Однак робити це має тільки професіонал і тільки за згодою з фахівцями вашої електромережі.
Ще один прилад, який може обмежувати потужність вашої мережі — це лічильник.
“У вас швидше за все стоїть однофазний лічильник на 5 кВт. Це означає, що ви можете увімкнути один обігрівач, який потребує близько 1-2 кВт, але якщо будуть працювати декілька таких, то лічильник не витримає напруги”, — пояснює Юрій Подоляк.
Втім, навіть якщо ви поміняєте автомати та лічильник, не забудьте перевірити переріз дроту. Бо від великого навантаження дроти почнуть просто горіти.
Для правильної роботи обігрівачів важлива також правильна кількість вольтів у мережі.
“У вас може бути просідання напруги. Через те, що всі увімкнуть прилади, напруга впаде: замість 220 вольтів буде 180. Цю ситуацію може врятувати стабілізатор. Вони можуть зі 180 вольтів витягнути до 220. Купівля стабілізатора — це відносно невеличка інвестиція, яка не дасть вам електроенергії, але стабілізує, вирівняє синусоїду і захищатиме ваші прилади”, — розповідає спеціаліст.
Також стабілізатор стане у пригоді, якщо через обстріли почнуться перепади напруги.
Також перевірте, щоб в усіх ваших нагрівальних приладах можна було коригувати температуру, аби вони весь час не працювали на максимальній потужності. Це можуть бути не тільки обігрівачі, котли та бойлери, а й, наприклад, електросушарка для рушників.
Якщо ви плануєте грітися обігрівачами, то головна порада від фахівця — не вмикати одразу все.
“Кожен з радіаторів та кондиціонерів, які можуть працювати на опалення, будуть споживати 1-2-3 кВт. Зазвичай в оселях одна фаза електромережі має максимальну потужність 5 кВт”, — пояснює Юрій Подоляк.
Тому, якщо ви увімкнете всі ваші обігрівачі та не заміните автомат з лічильником, ваша мережа у 5 кВт не витримає, і спрацює захист. Тож слідкуйте за тим, що ще ви вмикаєте. Це стосується інших електроприладів: чайників, плит та інших пристроїв, які потребують багато енергії.
Якщо ви мешкаєте у багатоквартирному будинку, то готуватися слід всім.
“Коли проєктувальник планує електромережу ще на стадії будування будинку, там є розрахунок, що одна квартира може навантажити всі 5 кВт, але якщо весь будинок так навантажить мережу, то вже не витримає мережа самого будинку. Умовно кажучи, якщо 40 квартир в будинку увімкнуть всі 5 кВт, то треба буде мати 200 кВт, але такого не буває. У проєкті за розрахунками інженера на такий будинок буде зазвичай максимум 55 кВт”, — роз’яснює спеціаліст.
Щоб весь ваш будинок не залишився без світла, домовтеся з сусідами вмикати для обігріву тільки один прилад.
Якщо ви можете собі дозволити, фахівець рекомендує купити електрокотел. Тільки зверніть увагу, чи є можливість коригувати температуру, бо бувають котли, що вмикаються на максимальну потужність та вимикаються.
“Зараз можна придбати електрокотел, нехай навіть найдешевший, і легко “врізатися” в існуючу систему центрального опалення. Хай буде як основне опалення на цю зиму, або як резерв на випадок обстрілів і втрати газу”, — пропонує Юрій Подоляк.
Можна купити навіть котел більшої потужності, наприклад на 5 кВт або 9 кВт, однак в умовах війни тримати його на мінімальній температурі. Він споживатиме від 1-2 до 3-5 кВт. Це необхідно, щоб не перевантажувати мережу.
“Так, у вас в таких умовах, звичайно, не буде понад 20 градусів в оселі. Але якісь 16-17 градусів котел зможе вам забезпечити, і ви зможете перезимувати одну зиму у важкій ситуації. Думаю, в умовах війни можна і потерпіти”, — зазначає спеціаліст.
Якщо у вашій квартирі вже встановлене індивідуальне опалення або якщо ви проживаєте у приватному будинку, вам буде ще легше. Система опалення у вас вже побудована, залишається лише замінити газовий котел на електричний.
Втім, якщо електрокотел вам не по кишені, є інші варіанти. Наприклад, з опаленням можуть впоратися й кондиціонери.
“Більшість кондиціонерів можуть працювати до 0 або -5 градусів за Цельсієм. Але якщо ви не пошкодували грошей і купили недешевий кондиціонер, він зможе обігріти вас навіть у -20”, — зазначає співрозмовник.
Оптимальним варіантом для квартири спеціаліст називає масляний радіатор. Він не висушує повітря, його легко пересувати, якщо треба обігріти інше приміщення. Такий обігрівач може знадобитися і в майбутньому як запасний варіант.
Обігрітися також можна тепловентиляторами, бойлерами або керамічними панелями. При використанні останніх можна знизити споживання світла, але не розраховуйте, що економія буде суттєвою.
“При використанні керамічних панелей можна знизити споживання електроенергії з 9 кВт до 6 кВт. Але це усе одно не 0,9 кВт, а лише 20-30% економії”, — попереджає Юрій Подоляк.
А для тих, у кого в запасі є достатньо грошей, можна порекомендувати встановити у своїй оселі теплові насоси.
“Теплові насоси набирають попиту в Україні, але для цього треба мати щонайменше 5 тисяч євро, це дуже дорого. Працюють вони на електроенергії та дійсно споживають набагато менше, ніж, наприклад, електрокотли”, — стверджує спеціаліст.
Вдень фахівець радить не користуватись електронагрівальними приладами, оскільки так робитимуть усі, й мережі буде складно впоратися з навантаженням.
“Давайте той самий бойлер нагрівати тільки вночі, щоб він за ніч нагрівав воду і протягом дня ми нею користувались. Вночі напруга вирівнюється зазвичай, оскільки люди здебільшого сплять, і нічого не працює”, — пропонує Юрій Подоляк.
Тим, хто мешкає у приватних будинках, спеціаліст рекомендує вдень обігріватися пічкою, каміном та іншими неелектричними джерелами тепла. Ввечері можна увімкнути й електрообігрівачі, але не на всю потужність. Вночі ж вмикайте електрообігрівачі на ту потужність, яку можете собі дозволити.
Якщо ви обмежені в коштах, можете зробити обігрівач самотужки. Але попереджаємо: займатись цим можна лише якщо ви знаєтесь на електриці або у вас є знайомий фахівець, який вам допоможе.
Для цього треба від’єднати ваші радіатори від централізованого або індивідуального опалення. Тип радіаторів неважливий: це можуть бути як радянські батареї, так і сучасні радіатори. Їх варто промити від сміття, перевернути та набрати чистої води.
Купіть нагрівальні ТЕНи. Вони коштують декілька сотень гривень.
Підготуйте все необхідне: купіть дроти та електровилку. Спаяйте та підключіть до мережі — ваш індивідуальний обігрівач готовий.
Якщо ТЕН не має регулювання, обов’язково купіть механічний регулятор температури для ТЕНів, щоб ваш саморобний обігрівач не працював завжди на максимальній потужності.
Російські окупанти своїми обстрілами періодично руйнують мережі електропостачання. Через це населені пункти Донецької області регулярно залишаються без світла. Енергетики не завжди зможуть подати повноцінне живлення.
“Коли трансформаторна підстанція відключається, і немає можливості перекинути мережу, то буває, що подають резервні 0,4 кВт. Ніякі обігрівачі не зможуть працювати при такій напрузі”, — попереджає Юрій Подоляк.
Тому підготуйте запасні варіанти опалення, коли не буде світла: це буржуйки або генератори, які можна заправити паливом.
“Найкраща зараз інвестиція — це генератор. Великі, об’ємні дизельні генератори — для квартири це не варіант. Хіба що для приватного будинку поставити на вулиці. Є компактні бензинові генератори, вони малопотужні і їх можна поставити навіть на балконі. Такі використовують для поїздок на дачу чи в ліс”, — радить спеціаліст.
Генератор зможе підтримувати роботу обігрівача для однієї кімнати. Тільки заздалегідь підготуйте запаси бензину або дизеля.
“Також у приватних будинках можна підготувати твердопаливний котел, але це якщо поряд є сировина. Однак я відверто проти такого, бо через це вирізають ліс. Плюс треба вставати о 3 ночі та підкидувати дрова”, — зазначає співрозмовник.
Нагадаємо, на мешканців прифронтової зони, які залишаться вдома, очікує складна зима без централізованого опалення. Тому ми підготували поради, як утеплити себе та оселю, швидко відремонтувати пошкодження, не допустити вогкості та хвороб. А також зібрали 15 порад, які допоможуть вам заощадити електроенергію та зменшити навантаження на мережу.
Читайте також: