Через обстріли критичної інфраструктури багато українців сидять без тепла, світла та води. В таких умовах важливо вміти правильно зігрітися та зберегти комфортну температуру, щоб негативні наслідки для здоров’я були найменшими.
Поради оприлюднили в Міністерстві охорони здоров’я України.
Одягайте декілька теплих речей одразу. Це можуть бути, наприклад, термобілизна, поверх неї штани з натуральних тканин та теплі шкарпетки. Якщо ви мало рухаєтесь, додатково можна вкритися ковдрою чи пледом.
Коли відсутнє джерело тепла — важливо зберегти те тепло, яке вже є в оселі. Для цього перевірте вікна та двері — чи не тягне з них холодом. Якщо протяг є, то утепліть щілини спеціальними утеплювачами або поролоном.
“Згадайте, що робили бабусі в дитинстві, коли утеплювали на зиму вікна – потрібно зробити те саме”, — нагадують в МОЗ.
Однак робіть це, якщо у вас справна та правильно налаштована централізована вентиляція, щоб не допустити накопичення в оселі зайвої вологи. Наслідки для здоров’я від перебування у вологій та холодній кімнаті будуть ще гіршими.
Насправді відчуття того, що вам стає “тепло” після вживання алкогольних напоїв — лише уявне.
“Під час вживання алкоголю розширюються судини, і кров приливає до поверхні тіла, водночас внутрішні органи тепло втрачають. Саме тому вживати алкоголь для зігрівання тіла не можна”, — попереджають лікарі.
Зігрітися допоможе будь-яка рідка їжа. Це можуть бути гарячі супи, чай, кава та інша їжа чи напої.
Тим, у кого є газ та газові плити, в умовах віялових відключень пощастило. Якщо у вас немає газової плити, то приготувати гарячу їжу або напої можна заздалегідь, коли є світло, або набрати окропу у місцях, де є генератор. Наприклад, у “Пунктах Незламності”, заправках або у знайомих, які наразі зі світлом. Потім зберігайте нагріту їжу у термосах, щоб могти зігрітися пізніше.
Не обов’язково мати саме гумову грілку, які ми пам’ятаємо ще з радянських часів. Достатньо набрати гарячої води у звичайну пластикову пляшку та покласти у ліжко за деякий час до сну. Разом з вашим тілом така грілка може зберегти тепло до ранку.
“Проте будьте обережні: надійно закрийте кришку та не притуляйтеся відкритими частинами тіла до грілки, щоб не обпектися. До речі, так гріли постіль монархам у давнину — унікальний шанс відчути себе королем чи королевою”, — кажуть лікарі.
Спочатку вас можуть долати лінощі і може здаватись, що якщо ви почнете рухатись, вам стане ще холодніше. Однак насправді рух — це найкращий спосіб зігрітися.
Проста руханка, яка займе у вас 15-20 хвилин, допоможе розігнати кров по організму та зігріти вас на деякий час. Якщо є можливість, займайтесь спортом на турніках, віджимайтесь, присідайте — напружуйте ваше тіло. Саме під час напруги ваше тіло і буде зігріватися.
Під час сонячної погоди обов’язково відкривайте штори, щоб сонце гріло вашу кімнату. Це додасть оселі пару градусів тепла. Також не забувайте провітрювати приміщення, щоб уникнути вологості.
Вночі ретельно зачиняйте штори, всі щілини на вікнах та дверях, щоби зберегти тепло. Штори також не повинні закривати батареї, якщо вони теплі. Коли тепла у трубах немає — можна навпаки накрити ковдрами батареї, щоб холод від металу не знижував температуру оселі.
Не використовуйте для зігрівання у квартирах прилади, які не призначені для цього.
“В жодному разі не використовуйте духову піч і газову кухонну плиту для обігріву будинку або квартири. Це може призвести до отруєння чадним газом”, — нагадують лікарі.
Також будьте дуже обережні або взагалі не використовуйте буржуйки у закритих приміщеннях. Бувають випадки, коли люди без нормальної системи вентиляції просто задихаються димом вночі.
Раніше Вільне радіо писало, як утеплитись та зігрітись в умовах відсутності опалення, газу та світла. Для тих, хто не готовий евакуюватися із зони бойових дій та прифронтових регіонів хоча б на холодний період, ми розповідали, які хвороби можуть очікувати мешканців Донеччини у холодних оселях взимку.
Читайте також: