Майстер з писанкарства з Донеччини Дмитро Денисенко розписав тисячі великодніх писанок. Ми побували на одному з уроків професіонала та зробили короткий конспект, щоб підготуватися до яскравого Великодня.
Інструменти та матеріали, які вам знадобляться:
— круглий надфіль (якщо його немає, можна замінити шилом),
— простий олівець,
— писачок,
— віск,
— анілінові фарби для писанок, розведені у півлітрових банках (для саме цієї потрібна жовта, червона та чорна фарби), або природні фарби,
— дротик для прочищання писачка,
— звичайна парафінова свічка на підставці та сірники,
— 9% розчин оцту у півлітровій банці,
— столові ложки (окремо для кожної фарби та оцту),
— туалетний папір або паперові рушники.
Писачки, фарби та віск можна купити в інтернет-магазинах. Писачки в середньому коштують до 100 грн. Їх роблять з кольорового металу, виточуючи на токарному станку.
“Це ювелірна робота, їх виготовляють на військовому заводі”, — розповідає майстер-писанкар Дмитро Денисенко.
1.Отже, спочатку готуємо яйце для майбутньої писанки. Обираємо чисте куряче яйце з міцною білою шкаралупою, миємо та надфілем робимо отвори діаметром близько 3 мм на обох верхівках майбутньої писанки. Через них треба видути вміст яйця, щоб залишилась сама шкаралупа.
2. Тепер треба потренуватись працювати з писачком. Аби набрати віск всередину писачка, інструмент нагрівають збоку від полум’я свічки та чашею писачка розплавлюють шматок воску й зачерпують розплавлену речовину.
Спробуйте провести короткі безперервні лінії по шматку паперового рушника. Іноді писачок все ж забивається. Тоді його треба прочистити тоненьким дротом.
Варто пам’ятати про техніку безпеки: зібрати волосся, якщо воно довге, та обережно поводитись біля свічки під час роботи.
Секрет 1: писачок треба нагрівати на полум’ї свічки, тримаючи інструмент збоку від ґноту свічки, а не над ним. Тоді писачок не буде закопчуватись та перенагріватись. Якщо він все ж закоптився, протріть писачок паперовою серветкою.
“Також не варто бавитись та набирати у писачок розплавлену парафінову свічку — парафін погано впливає на писанку”, — ділиться секретами писанкар.
3. Потім треба запаяти отвори, через які ми видували яйце (аби писанка була герметично закритою, коли будемо занурювати її у фарбу). Для цього обводимо отвори у майбутній писанці писачком з віском і заклеюємо їх маленькими попередньо розм’якшеними кульками воску.
4. Простим олівцем нанести на шкаралупу малюнок. Писанкар Дмитро Денисенко пропонує, наприклад, ось такий:
Секрет 2. У роботі з писанкою працюють синхронно обидві руки.
“В правій руці тримаємо інструмент (писачок чи олівець), а у лівій руці — писанку. Але олівець пише “на себе” (і писанку треба крутити “від себе”). А писачком треба писати “від себе” (тоді писанку треба крутити “на себе”). Тобто права рука з писачком рухається дуже мало”, — пояснює майстер.
(Зазначимо, так зручніше робити правшам, а лівшам — у дзеркальному відображенні).
5. Тепер промальовуємо писачком з віском лише ті лінії та елементи, які мають на готовій писанці залишитися білими.
6. Занурюємо писанку в оцет на 15 секунд (це робиться лише перед першим фарбуванням). Це покращить процес фарбування.
7. Занурюємо писанку в жовту фарбу на 2-3 хвилини, притримуючи її ложкою цілком у фарбі.
Секрет 3. Фарби мають бути кімнатної температури. Також, чим довше ви тримаєте писанку у фарбі, тим більш насиченим виходить в результаті колір писанки. Коли ви витягнете писанку з фарби, може здатися, що відтінок недостатньо насичений. “Накладення наступних фарб забарвлення буде інтенсивнішим, і відтінок буде темніший. Тобто краще знайти “золоту середину” й не перетримувати писанку у фарбах, — пояснює писанкар.
Дістаємо на паперовий рушник та обережно промокаємо писанку.
8. Тепер промальовуємо воском всі лінії та елементи, які мають залишитись на готовій писанці жовтими.
9. Занурюємо писанку в червоний колір на 2-3 хвилини. Після цього знову дістаємо та промокаємо.
10. Заливаємо воском з писачка всі елементи та поля, які мають залишитись червоними.
11. Занурюємо писанку у чорну фарбу на 2-3 хвилини. Після цього промокаємо писанку насухо.
12. Тепер маємо очистити писанку від воску. Для цього дуже обережно трохи нагріваємо її збоку від полум’я свічки, аби віск розплавився, та обтираємо нагріту ділянку паперовим рушником. Так очищуємо від воску всю поверхню писанки. Ваша писанка готова!
13. Через отвори готової писанки можна гачком протягнути зігнуту вдвічі нитку та зав’язати її під яйцем на вузлик — тоді таку писанку можна підвісити.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.