Для українських підприємців і найманих працівників створили спеціальний пакет допомоги. Він передбачає відтермінування сплати деяких податків та інші спрощення. Розбираємось, що передбачила влада для підтримки громадян.
Про спеціальний пакет допомоги на період війни розповів президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.
Податкові, облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські та інші документи можна подавати через 90 календарних днів після закінчення воєнного стану за весь період неподання звітності.
Поки діє воєнний стан, а також протягом 3 місяців після його закінчення за несвоєчасне подання або неподання звітності підприємців не будуть притягати ані до адміністративної, ані до кримінальної відповідальності.
Від відповідальності звільнятимуть також юросіб, які не подавали звітність через участь у бойових діях. Але подати всі звітні документи треба буде протягом 30 днів після повернення зі служби.
Перевірок у цей період також не проводитимуть. Однак податківці закликають все одно сплачувати податки, щоб підтримати армію.
На період воєнного стану фізособам-підприємцям 1 і 2 групи відтерміновують сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ).
А підприємці, які працюють за 3 (спрощеною) групою, звільняються від сплати ЄСВ за найманих працівників, які пішли у Збройні сили або тероборону.
Для звільнення від податків за таких працівників ФОП має принести у податкову заяву та копію військового квитка або іншого документа з інформацією про призов протягом 10 днів після демобілізації.
У період проведення мобілізації, якщо ФОП не буде займатися підприємницькою діяльністю, податки нараховуватися не будуть.
Громадян, які володіють або мають у користуванні землю на території бойових дій, звільняються від податку на землю та орендної плати за землю державної та комунальної власності.
Також відтерміновується сплата податків для всіх підприємств, які не спроможні їх заплатити. Як діятиме цей механізм, наразі невідомо.
Усі ці послаблення будуть чинними під час воєнного стану (тобто до 26 березня 2022 року) та ще мінімум рік після його завершення. Тож якщо дію воєнного стану не продовжать, звільнення від сплати податків діятиме до 25 березня 2023 року.
Якщо ФОПа призивають на військову службу, цій людині не будуть нараховувати ПДФО та ЄП. А отже і платити ці податки не потрібно. Також можна не подавати звітність, навіть якщо у підприємця є наймані працівники.
Для звільнення від цих податків ФОП має подати заяву та копію військового квитка або іншого документа про призов у податкову протягом 10 днів після демобілізації.
Якщо ж підприємець перебуває на лікуванні у зв’язку з виконанням завдань під час мобілізації, ці документи можна буде подати протягом 10 днів після закінчення лікування.
Але якщо замість підприємця, якого призвали на службу, зарплату найманим працівникам видає інша людина, вона і платитиме ПДФО та ЄП.
Платників не звільняють від нарахування, сплати та подання звітності з ПДВ. Але якщо ФОПа мобілізували до Збройних сил України, його звільняють від звітності ПДВ на період служби. Але це працюватиме лише за умови, що на рахунках, які слід декларувати, не було ніяких операцій.
За нормами Управління Держпраці заробітну плату мають виплачувати не менше двох разів на місяць. Але зараз в країні форс-мажорні обставини, тому керівник може затримати зарплату, якщо на це є об’єктивні причини.
Однак якщо після завершення війни з’ясується, що підстав не платити зарплату не було, керівника очікує відповідальність. Якщо аудит виявить порушення, роботодавець отримає припис, який зобов’язує його усунути їх. Якщо підприємець не виконає вимоги припису, йому загрожуватиме штраф до 19 500 гривень.
Але якщо з’ясується, що керівник не мав об’єктивної можливості виплатити зарплату, відповідальності за це він не понесе. Та це не звільняє його від обов’язку за першої можливості виплатити зарплату.
Працівнику, який не може вийти на роботу і не має можливості оформити дистанційну або надомну роботу, слід оформити відпустку. Якщо є можливість — зі збереженням заробітної плати. Звільнення за прогул у такому разі недопустиме, наголошують в управлінні Держпраці.
Керівникам не забороняється звільняти працівників під час воєнного стану. Але після його закінчення представники управління Держпраці проінспектують всі звернення громадян щодо незаконних звільнень. Керівникам-порушникам видаватимуть припис, а в разі його невиконання передаватимуть матеріали до суду.
Читайте також: