Жителі тимчасово окупованих територій не завжди мають змогу виїхати звідти одразу в підконтрольні Україні регіони. Розповідаємо про виїзд з окупованої території України через Грузію, Азербайджан та Казахстан. Виїзд з окупованих територій через Крим наразі ускладнений через підрив мосту, автобуси з Росії навпаки пустили через тимчасово окуповані території материкової частини України.
Про виїзд з окупованої території розповіли в Міністерстві закордонних справ України.
Українці часто вирышують виїхати з окупації через Грузію. З внутрішнім українським паспортом можна перебувати в Грузії пів року, а з закордонним паспортом — рік.
Українці, які прибули у Грузію, можуть звернутися до Агентства обслуговування тимчасово переміщених осіб за телефоном 1505. Його працівники допоможуть знайти житло на термін до 10 діб, а також призначать виплати в сумі 300 ларі на родину та додатково 45 ларі на кожну людину.
Якщо ви обрали виїзд з України через Грузію, з питань оформлення грошової допомоги можна звернутися до відділень World Vision Georgia за номерами:
Посольство України в Грузії (м. Тбілісі, проспект Іллі Чавчавадзе, 76-г) (+995) 595-082-288, email: emb_ge@mfa.gov.ua.
Виїзд з окупації можна продовжити через Азербайджан. Після в’їзду можна провести в Азербайджані не більше ніж 90 днів. Якщо у вас є поважні причини затриматися, зверніться до Державної міграційної служби. Виїхати наземним транспортом тимчасово неможливо.
Посольство України в Азербайджані (м. Баку, вул. Ю.Везірова (Чеменземінлі), 49), (+994) 502-557-518, email: emb_az@mfa.gov.ua.
Наземним транспортом з Казахстану можна виїхати до Узбекистану та Киргизстану.
Після прибуття у Казахстан перебувати там можна до 90 днів. Виїзд з окупованих територій часто передбачає оформлення за кордоном тимчасового прихистку або статусу біженця. Ті, хто оформив статус біженця, можуть жити у Казахстані рік.
Посольство України в Казахстані (м.Астана, Єсільський р-н, мкр. Караоткель, вул. Жилиой, 12), (+7) 7057-556-610, email: consul_kz@mfa.gov.ua.
З додатковими запитаннями можна також звертатись на гарячу лінію Мінреінтеграції через месенджери WhatsApp, Telegram або Viber за номером +38 (096) 078-84-33.
Раніше ми розповідали про маріупольчанку Наталю Логозинську, яка виїхала з окупованого міста через Росію. Пройшовши цей складний шлях, тепер жінка допомагає землякам, які опинилися в Росії, виїхати до Європи.
Також наші журналісти підготували поради про те, як виїхати з окупації через Росію та країни Балтії.
Нагадаємо, на початку повномасштабного вторгнення українці могли заїхати в окупацію з підконтрольної українському уряду території через блокпост у Кам’янському Василівського району Запорізької області. Зараз для громадян України єдиний шлях на окуповану частину Донеччини, Луганщини, Запоріжжя — дорога через аеропорт Шереметьєво. Але більшість людей росіяни не пропускають, забороняючи їм проїзд додому в окупацію на 20, 50 років чи довічно. Маріупольчанка, яка намагалася проїхати з двома дітьми через Шереметьєво, поділилася своєю історією з Вільним радіо. Читайте у матеріалі “Київ – Шереметьєво – Київ: шлях до Маріуполя у 2024 році або історія [не]повернення додому”.