15 лютого російська Держдума ухвалила проект звернення до президента Росії про необхідність визнання т.з. “ЛДНР”. Розбираємо, як що каже Київ, світова спільнота і сам президент Росії про черговий крок російських політиків до визнання бойовиків.
19 січня у Держдумі зареєстрували проект звернення до президента Росії Володимира Путіна щодо необхідності визнати псевдореспубліки на тимчасово окупованих частинах Донеччини та Луганщини. І вже 15 лютого це рішення на засіданні Держдуми схвалили.
“Шановні колеги, більшістю голосів ухвалюється постанова №58243-8 “Про звернення Державної думи федерального зібрання РФ до президента РФ Володимира Путіна про необхідність визнання “Донецької та Луганської народних республік”. Постанова буде підписана негайно і направлена до голови держави“, — заявив під час голосування спікер Державної думи Росії В’ячеслав Володін.
Після переговорів з канцлером Німеччини президент Росії Володимир Путін точно не сказав, чи буде підписувати документ про визнання псевдореспублік.
Фото: depositphotos
“Ми виходитимемо з того, що ми повинні все зробити, щоб вирішити проблеми Донбасу. І зробити це з не до кінця реалізованих можливостей Мінських угод”, — говорить Володимир Путін.
В день голосування у Думі Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу заявив, що визнання окупаційної влади на сході України зашкодить процесу переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі.
“Хочу ще раз нагадати незмінну позицію України: у разі ухвалення рішення про визнання Росія де-факто і де-юре вийде з Мінських домовленостей з усіма супутніми наслідками. Ми вже попередили про цю позицію наших партнерів”, — сказав Дмитро Кулеба.
На засіданні Верховної Ради України 15 лютого народні депутати затвердили звернення до ООН, Єврокомісії, Європарламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО та влади деяких держав. Про це повідомляє пресслужба Верховної Ради України.
Фото: depositphotos
Народні обранці просять інші країні не визнавати т.з. “ЛДНР” і засудити дії Кремля. Зокрема, Київ закликає:
На брифінгу у Брюселі в коментарі журналістам Укрінформу Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що якщо Росія визнає т.з. “ЛДНР”, це буде ще одним грубим порушенням територіальної цілісності України та її суверенітету.
“Визнання буде порушенням міжнародного права, територіальної цілісності та суверенітету України. Не лише це. Це також буде порушенням Мінських угод та зробить навіть складнішим завданням пошук політичного рішення на основі Мінських угод”, — зазначив Столтенберг.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк каже, що рішення Держдуми — це “ескалаційна дія” Москви. Про це Подоляк розповів в інтерв’ю виданню Інтерфакс.
“Звісно, вихід Росії з Мінських домовленостей і будь-які політико-юридичні кроки на користь окупаційних структур мають отримати негайну оцінку та реакцію демократичної спільноти”, — каже Подоляк.
На його думку, показовою є також неповага Росії до німецької сторони як учасниці перемовин у “нормандському форматі”. Адже в той момент новообраний канцлер Німеччини був у Москві з візитом.
Подоляк, як і голова МЗС України, зазначив, що підтримання Путіним визнання т.з. “ЛДНР” може загрожувати Мінському процесу.
“Якщо Росія ухвалила рішення де-юре та де-факто вийти з Мінських домовленостей, то це лише остаточно доводить, що саме російська сторона несе відповідальність за відсутність суттєвого прогресу у переговорному процесі щодо припинення війни на Донбасі”, — розповідає радник голови ОП України.
Посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас каже, що зрив перемовин по Донбасу — це не єдине, що може статися в разі ухвалення рішення.
“У разі офіційного оформлення виникнуть додаткові територіальні претензії до України”, — написав у своєму Twitter голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.
Нагадаємо, ще на початку цього року один з депутатів Держдуми повідомив, що народні обранці вже підготували проєкт постанови про визнання т.з. “ЛДНР”. Окупаційну владу хочуть легалізувати за таким самим принципом, як свого часу визнали т.з. Південну Осетію та Абхазію.
Ще 19 січня проект зареєстрували у раді. А спікер зазначив, що це питання “дуже важливе” і вони негайно його розглянуть.
Поки у Держдумі обговорювали цей документ, Кремль повідомив, що ця ініціатива від депутатів може бути проявом популізму. Тож обранців закликали “не заробляти політичні очки на цій складній темі”.
Читайте також: