Чи буває, що ви по довгу не можете заснути або засинаєте, але постійно прокидаєтесь і не встигаєте відпочити? Або вранці не хочеться йти на роботу, одягатись та взагалі хоч щось робити? Все це може вказувати на початок психічного розладу. Розповідаємо, на що звернути увагу у своєму настрої та коли слід просити про допомогу спеціаліста, щоб не запустити ситуацію.
Про проблеми психічного здоров’я українців під час повномасштабної війни розповіла на брифінгу в.о. директора Психіатричної лікарні Маріуполя, регіональна координаторка ментального здоров’я “Ти Як” та радниця голови Донецької ОВА з питань ментального здоров’я Ілона Кислицька.
“Немає ніяких перепон, якщо ви прийдете та звернетесь до психолога чи психіатра”, — одразу закликає не соромитись Ілона Кислицька.
За словами фахівчині, до спеціалістів слід невідкладно звертатись у випадках:
“Якщо з’являються скарги на поганий настрій: “прокидаєшся вранці, а сонце щось не світить”, “ну й що, що прокинувся”, “хочу полежати, не хочу йти на роботу”, “робота вже набридла”, “працювати не хочу”, “одягатись не хочу”, якщо жінки, то “не хочу прикрашати себе”, “не хочеться йти до перукаря чи у салон краси”. До нас буває приходять та кажуть: “у мене тремор, прям тремтить у душі, що це таке?”. — перераховує спеціалістка.
“Ще коли людина бачила щось погане або пережила стрес і вона знову згадує та пережовує це, хвилюється через спогади й порушується сон. Людина просто довго крутиться вовчком у ліжку та не може заснути. Або засинає та постійно просинається й у підсумки, вранці, прокидається не дуже відпочивши: наче спав, а наче й не спав — “голова болить, спати хочу і нічого не можу робити”. Це все перші симптоми, які говорять: “будь ласка, сходи до сімейного лікарі або психолога, психотерапевта чи психіатра”. Сидіти вдома у таких випадках не треба. Бо якщо це перейде у хронічних стан — це буде важче та довше лікувати”, — попереджає Ілона Кислицька.
Спеціалістка Психіатричної лікарні Маріуполя радить звертатись до будь-яких спеціалістів, щоб не запустити ситуацію. Адже психологічне здоров’я не менш важливе, ніж фізичне.
“Наше відділення зорієнтовано на психосоматику. Тобто до нас звертаються люди, які мають тривоги, депресії, стреси та інші розлади. Це не обов’язково одразу штамп: “психіатрія”, — ні! Є методики, як та чим лікувати, й вони лікуються у нас дуже гарно. Тим паче лікування безоплатне. Люди приїжджають і перебувають, лікуються та харчуються безоплатно. Такий комплекс дозволяє якісно та у більш-менш короткі терміни допомогти людині з тривогою, стресом, депресією, посттравматичним стресом та розлади адаптації. Також, звісно, ми нікуди не дінемось від нашої психіатрії, коли люди приходять з більш серйозними розладами”, — підсумовує Ілона Кислицька.
Нагадаємо, на другий рік відкритої війни з Росією лікарі констатують: до них стали частіше приводити на прийом дітей. Симптоми психічного розладу у неповнолітніх різні: хтось стає неспокійним і метушливим, а хтось прагне сховатися від проблем під ліжком. Зазвичай це означає, що дитина приховує тривожність.