Підтримати
Як визнання тимчасової окупації Бахмута позначиться на бюджеті громади
Колаж: Вільне радіо

Наприкінці 2023-го Бахмут визнали окупованим, тож тепер місцеві ФОПи мусять перереєстровувати місце своєї підприємницької діяльності. Через це бюджет громади втрачатиме гроші від Єдиного податку, який раніше надходив від фісозіб-підприємців. Розбираємось, наскільки “схудне” місцева скарбниця, чи мають юридичні особи перереєстровуватись теж та скільки податків на землю продовжує надходити зараз.

 

Чому ФОП мусять перереєструвати адресу діяльності у випадку окупації

Як писали журналісти Вільного радіо, з 13 грудня 2023 року Бахмут офіційно вважають тимчасово окупованим.

На життя більшості бахмутян, які наразі проживають у вимушеній евакуації, визнання їхнього міста окупованим ніяк не вплине. Однак для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) різниця між тимчасовою окупованим містом та містом, яке перебуває у зоні бойових дій, має значення.

В Україні діє закон “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. У частині 2 статті 13 цього документа вказано, що ФОП, зареєстрований на території, яка опинилась у тимчасовій окупації, не має права вести свою діяльність, поки не перереєструє податкову адресу на підконтрольній території.

Йдеться про заборону діяльності ФОПа не лише на тимчасово окупованих територіях, а будь-де: на вільній, непідконтрольній території країни або за кордоном, якщо адреса реєстрації ФОПа тимчасово окупована.

У випадку співпраці з ФОПом, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, документи про взаємовідносини та надані послуги або товар визнають нікчемним правочином.

Для довідки:
Нікчемний правочин — дія, яка юридично не мала місця та не створила правових наслідків. Нікчемний договір є недійсним разом з усіма його умовами та не створює для сторін зобов’язань, що в ньому закріплені.

Співпраця з ФОПом, договір з яким визнали нікчемним, матиме такі наслідки:

  • кожна зі сторін зобов’язана повернути те, що вона одержала в процесі виконання договору;
  • податківці зможуть через звернення до суду стягнути на користь держави те, що мали отримати сторони за нікчемним договором.

Якщо товару, який надали за нікчемним договором, вже не існує, то, згідно зі статтею 216 Цивільного кодексу України, винна сторона має відшкодувати усі збитки (вартість наданих товарів/послуг/робіт).

Також податківці вимагають (розділ 10, пункт 38.1 Податкового кодексу України) утримувати з виплат ФОПів із тимчасово окупованих територій ПДФО та військовий збір. Це додатково відштовхує від співпраці з такими підприємцями.

Водночас у Цивільному кодексі України йдеться, що недійсність договору можна оскаржити у суді та, якщо є законні підстави, таку співпрацю можуть визнати чинною.

Зазначимо, вищеописане не означає, що ФОП має змінити прописку свого проживання. Йдеться тільки про адресу його діяльності.

Скільки грошей втратить бюджет Бахмутської громади через визнання тимчасової окупації міста 

Отже, після того як Бахмут визнали тимчасово окупованим місцеві ФОПи мусять перереєструвати адресу своєї дільності, щоб не потрапити під санкції. Через це гроші від Єдиного податку, які раніше надходили у бюджет Бахмута, йтимуть в інші громади.

Ми попросили Бахмутську міську військову адміністрацію надати дані щодо надходжень у бюджет податків від ФОПів.

За 2023 рік бюджет Бахмутської громади отримав 18,7 мільйона гривень Єдиного податку від фізосіб-підприємців.

Станом на 1 липня 2024 року (тобто за перше півріччя) бюджет громади отримав 12,4 мільйона гривень Єдиного податку від ФОПів.

Прості розрахунки показують, що виплат стало більше. На це вплинуло те, що з 1 січня 2024 року для ФОПів підняли ставки податків. Так, ФОПи 3 групи тепер мають сплачувати Єдиний податок у розмірі 5% від отриманої суми. У 2022 та 2023 роках діяли пільги через повномасштабну війну, які дозволяли сплачувати лише 2% від отриманої суми.

Загальні доходи у бюджеті Бахмутської громади на 2024 рік сягають 515 мільйонів гривень. З них власні доходи (а не дотації від держави) становлять 107 мільйонів гривень. Тобто якщо всі ФОПи, зареєстровані у Бахмуті, змінять адресу діяльності, у перспективі громада втратить п’яту частину власних доходів у бюджет.

Чому у перспективі? Річ у тім, що бюджет Бахмутської громади остаточно втратить ці гроші у 2025 році. Про те, що місто визнали окупованим, стало відомо навесні 2024 року, а Податковий кодекс дозволяє ФОПам сплачувати Єдиний податок за тими самими (бахмутськими) реквізитами до кінця звітного року. Тому станом на літо 2024 року місцеві ФОПи продовжують наповнювати бюджет громади своїми податками.

Однак, це не стосується єдиного соціального внеску (ЄСВ). Напочатку повномасштабної війни ФОПів звільнили від обов’язкової сплати цього податку і він був добровільним. На відміну від єдиного податку — ЄСВ необхідно сплачувати за реквізитами податкової населеного пункту в якому реєструєте свою діяльність ФОП з першого місяця зміни адреси. Відповідно ці гроші податкова Донеччини у Бахмуті втратить одразу.

Слід пам’ятати, що, згідно з Податковим кодексом України, податки сплачують незалежно від місця проживання. Важливе тільки місце реєстрації підприємця.

Чи мусять юридичні особи та власники установ інших форм власності перереєструватися з тимчасового окупованого населеного пункту

Бюджет Бахмутської громади також наповнюють підприємства юридичної, комунальної, державної, приватної, колективної, змішаної та інших форм власності.

Згідно з законом України  №1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” підприємці вищезгаданих форм власності можуть продовжувати працювати без зміни адреси своєї діяльності. 

“[Це триватиме] поки Кабінет Міністрів України не поширить на них заборону, встановлену для територій, передбачених Законом № 1207. Таке рішення на сьогодні (станом на липень 2024 року, — ред.) відсутнє”, — уточнюють Вільному радіо посадовці Бахмутської військової адміністрації.

Водночас, згідно з пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради мають повноваження ухвалювати рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Кажучи простіше — звільняти від оподаткування окремі підприємства чи установи.

У Бахмутській міській військовій адміністрації у відповіді Вільному радіо уточнили:

“Індивідуальні пільги з місцевих податків та зборів не надавалися”.

Тобто всі підприємства, які під час повномасштабної війни не перереєструвалися та залишились юридично у Бахмутській громаді, продовжують сплачувати податки у місцевий бюджет.

Нинішні суми від податку на землю в бюджеті Бахмутської громади — один відсоток від надходжень у 2021-му

Також Бахмутська громада отримує податки за користування землею. Це питання регулює закон України від 11 квітня 2023 року No 3050-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно”.

Пільги на сплату податків за землю на території, яка перебуває в зоні боїв або в окупації, не потребують ухвалення додаткових рішень від місцевих адміністрацій та регулюються Податковим кодексом України (пункт 69.14 10 розділу).

Надходження від цього податку в бюджет Бахмутської громади з кожним роком повномасштабної війни стають усе меншими:

  • у 2021 році — 80 мільйонів гривень;
  • у 2022 році — 50 мільйонів гривень;
  • у 2023 році — 11 мільйонів гривень;
  • за перше півріччя 2024 року — 420 тисяч гривень (або трохи більше ніж 1% від показників аналогічного періоду 2021 року).

Водночас за час повномасштабної війни посадовці повернули грошей за сплату податку за землю на загальну суму 31 мільйон гривень.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо дослідили, наскільки під час відкритої війни зросли доходи посадовців із Бахмута: від очільника громади й начальника Бахмутської РДА до директора тролейбусного парку та керівника “Бахмут-води”.


Завантажити ще...