На початку квітня правоохоронці провели затримання та обшуки у керівництва обласного газопостачальника на Донеччині. Слідчі запевняють, що газовики вели подвійну бухгалтерію та дописували сотні мільйонів боргів населенню. Журналісти Вільного радіо розібралися, що інкримінують газопостачальнику та хто фігурує в справі.
Обшуки: Цього року, на початку квітня, СБУ провела обшуки в ПАТ “Донецькоблгаз” та в будинках кількох високопосадовців. Їх підозрюють в організації фінансової кризи на підприємстві та перекиданні власних боргів в платіжки населення впродовж 2017-2019 років. Під час обшуків знайшли техніку, на якій зберігалась чорна бухгалтерія. Скільки посадовців підозрюють силовики та які посади обіймають фігуранти — інформації не було.
Деталі слідства: Відповідно до судових рішень в ЄДРСР, за цю справу взявся Офіс Генерального прокурора України. Попередньо слідчі встановили, що ПАТ “Донецькоблгаз” за наказом голови газопостачальника Віталія Федорченка перераховувало гроші за придбання газу у фірм ТОВ “Торгівельно-промислова компанія “Екодім”, ТОВ “Промислова Група “АВМ”, ТОВ “Даймор”, ТОВ “К ЕНД К ЛТД”, ТОВ “ІВК “Рециклінг”, ТОВ “Верін Торг”, ТОВ “Ільїн Консалт”, ТОВ “ТД Траверсал”, ТОВ “Метакосталт”, ТОВ “Марк-ойл”, ТОВ “Праймгаз”.
З витягів Єдиного державного реєстру юридичних осіб Вільному радіо стало відомо, що з цих фірм 2 зареєстровані в Донецькій області та 1 на Луганщині. Всі інші знаходяться в Києві. Всі фірми зареєстрували в 2015-2019 роках. Крім того, лише у кількох фірм основним видом діяльності зазначена “торгівля паливом”, в інших — оптова торгівля, цінні папери тощо. Журналісти Вільного радіо намагались поспілкуватись з представниками цих фірм, але в більшості вказані контактні номери більше не дійсні, а ще дві фірми на дзвінки не відповідають.
Слідчі вважають, що фінансові взаємодії між обласним газопостачальником і цими 11 фірмами були фіктивними. А фірми, яким платили гроші навіть не могли постачати газ. Єдині оператори транспортування газу “Укртрансгаз” та “Оператор газотранспортної системи України” повідомили правоохоронцям, що жодній з зазначених в кримінальній справі фірм вони не давали ліцензії на постачання газу.
Таким чином, “Донецькоблгаз” платив за газ, але фактично не отримував його. Через це облгаз витратив кілька сотень мільйонів гривень, серед яких були гроші як акціонерів, так і платників податків, адже 38% акцій ПАТ “Донецькоблгаз” належить державному підприємству НАК “Нафтогаз України”. Нестачу грошей, за версією слідства, списали на мешканців області, яким вписали в платіжки більші показники газу, ніж вони використали.
Такі фінансові операції начебто робили чинна фінансова директорка ПАТ “Донецькоблгазу” та начальник Краматорського міськгазу у 2017-2019 роках. На порталі Судової влади імена фігурантів приховані. Проте в приймальні голови правління “Донецькоблгазу” Вільному радіо повідомили, що посаду фінансового директора наразі обіймає Оксана Чубарова. Її фотографію журналісти Вільного радіо знайти не змогли.
Краматорський міськгаз за словами представниці приймальні голови “Донецькоблазу” торік ймовірно очолював чинний голова Костянтинівського міськгазу Іван Ковтонюк. Його ім’я з цією посадою ми також знайшли в одному з проєктів рішень Краматорського виконкому за 2018 рік.
Судових рішень, в яких голову правління Віталія Федорченка визначають як підозрюваного журналісти Вільного радіо не знайшли.
Замість СІЗО домашній арешт: Правоохоронці просили в суді відправити фігурантів справи під варту, адже їх підозрюють в розкраданні коштів в особливо великому розмірі та вони можуть переховуватись від слідства. Але суд відпустив Чубарову під цілодобовий домашній арешт до 8 червня, а Івана Ковтонюка — під нічний домашній арешт також до 8 червня. Крім того, Офіс Генпрокурора також просив відсторонити фінансову директорку “Донецькоблгазу” від роботи, але суд не підтримав це прохання.
Зазначимо, станом на середину квітня, “Донецькоблгаз” винен понад 51 млн грн “Оператору газотранспортної системи України” за транспортування газу.
Читайте також: