Багатьом військовим та цивільним важко впоратися з емоційним навантаженням і стресом. Часто вони не готові обговорювати свої проблеми, що ускладнює пошук допомоги. Для цього можуть стати у пригоді інструменти психологічної самопідтримки. Один із таких — застосунок “База”, який розробила ГО “Вільний вибір”.
Ми поговорили з проектною менеджеркою організації, ветеранкою-парамедикинею Аліною Вяткіною про те, для кого призначений застосунок і які його основні функції.
Що спонукало вас розпочати роботу над проєктом із застосунком “База”? Хто або що стали каталізатором цієї ідеї? Яка мета проєкту?
Громадська організація “Вільний вибір” ще в 2019 році розробила концепцію застосунку “База”. Хоча він тоді мав іншу назву, ідея полягала в створенні застосунку для ветеранів та ветеранок, який би став інструментом для самопідтримки. У додатку можна прочитати про те, що з тобою відбувається, з чим ти можеш зіштовхнутися, як повернешся з війни до цивільного життя, і як, власне, з цим впоратись.
Сама ідея застосунку виникла в результаті дослідження, яке було проведене серед ветеранів та ветеранок, і показало, що багато з них не хочуть звертатися за психологічною допомогою, бо не можуть обговорювати свої проблеми з іншими.
Застосунок надає можливість дізнатися більше про своє психічне здоров’я та зрозуміти, як собі самостійно допомогти без необхідності обговорювати це з іншими. Він дозволяє самостійно розібратися з проблемами і виконувати вправи, щоб полегшити свій стан.
Хто може користуватися застосунком? Які категорії людей найчастіше звертаються за допомогою через нього?
У першу чергу застосунок створювався для ветеранів та ветеранок. У ньому можна почитати про тривогу, депресію, наслідки черепно-мозкової травми, панічні атаки, провину і багато різних станів, з якими можна зустрітися військовому та цивільній людині. Додаток містить різні вправи, які допомагають впоратися з цими станами або їхніми симптомами. Наприклад, є вправа, щоб не реагувати на тригери, такі як звуки петард чи вихлопи автомобілів.
Згодом ми додали ще розділ про стосунки в умовах війни, де є поради для тих, хто служить, і для тих, хто чекає близьких з фронту. Тому зараз застосунком користуються не лише військові та ветерани, а й їхні сім’ї. Крім того, фахівці теж радять його своїм клієнтам для роботи між терапевтичними сесіями.
Також є можливість поставити анонімні питання психологу, на які відповідають спеціалісти різних напрямків. А ще ми зібрали контакти інших перевірених організацій, які надають психологічну підтримку, а також послуги з фізичної реабілітації, юридичний супровід, допомогу з пошуком роботи тощо.
Які спеціалісти були залучені до роботи над проєктом? Ви згадували психологів, а чи є ще інші фахівці, які брали участь?
У реалізації проєкту була задіяна майже вся команда “Вільного вибору”. Зараз у нас працює 40 психологів та психотерапевтів, а також команда адміністраторів. Ми всі думали про те, яким має бути цей застосунок. Наші психологи писали тексти, розробляли та наповнювали “Базу” вправами, які можна виконувати самостійно. А за частину оновлень і технічну реалізацію відповідала компанія IREX.
Як психологічна підтримка в застосунку адаптована для різних груп користувачів, таких як ветерани, військові та цивільні? Чи вона однакова для всіх?
Застосунок спочатку був створений для ветеранів та ветеранок, тому більша частина інформації однакова для усіх користувачів. Однак у розділі про стосунки є окремий підрозділ для тих, хто чекає близьких з війни. Загалом, якщо користувач стикається з тривожністю чи депресією, підходи до подолання цих станів будуть схожими незалежно від того, чи це ветеран, військовий або член сім’ї. Вправи в додатку допоможуть усім, хто потребує підтримки.
Як працює трекер настрою в “Базі”? Які дані він збирає і як ця інформація використовується для персоналізації підтримки?
Ми не збираємо персональну інформацію користувачів, оскільки це пов’язано з безпековим питанням. Через це ми маємо певні обмеження в персоналізації застосунку. Однак трекер настрою доступний після реєстрації. Він дозволяє створювати записи щодня або кілька разів на день, відзначаючи, як ви себе почуваєте, і робити нотатки про те, що могло вплинути на ваш стан. Це допомагає легше відстежувати тригери або інші фактори, які впливають на ваше самопочуття.
Також у застосунку є червона кнопка “Стоп” на головному екрані. Її можна натиснути, коли “накриває” прямо тут і зараз. Наприклад, під час обстрілу, в черзі на медико-соціальну експертну комісію, коли все бісить. Ця кнопка проведе по цілком простим стабілізаційним вправам, які можна виконувати будь-де, бо вони непомітні для оточуючих. Там є анімація з диханням по квадрату і інші техніки.
Чи є у планах розширення функціоналу? Які нові можливості можуть з’явитися у застосунку найближчим часом?
У липні ми завершили етап оновлення, в якому додали нові розділи про переживання втрати, горювання, стосунки, а також про хронічний стрес, з яким зараз насправді багато людей зіштовхуються, не тільки військових, але й тих, хто постраждав від війни. Ми також оновили інструмент “Кола відповідальності”, зробивши його більш інтерактивним і дозволивши створювати діаграми, а також додали вправу для синхронізації півкуль мозку, що допомагає відновлювати зв’язок між ними після легких черепно-мозкових травм або контузій. Але, звісно, ми хочемо оновлювати застосунок ще, і будемо розробляти нові функції, щоб він максимально відповідав потребам ветеранів і ветеранок.
Чи можете ви поділитися історіями користувачів, які знайшли у застосунку необхідну підтримку? Які зміни відбулися в їхньому житті?
У нас є цілий ряд амбасадорів застосунку “База”, які брали участь у конференції на тему IT-рішень, що ми провели в липні. Один з них говорив, що застосунок дійсно може стабілізувати в моменті, коли “накриває”. І це дуже хороший інструмент для того, щоб просто давати побратиму лінк на завантаження і казати: “Ну, почитай, подивись, що з тобою відбувається”.
Є реальні історії про те, як люди користувалися дихальними вправами із застосунку під час обстрілів, і їм дійсно допомагало. Деякі користувачі заходили в застосунок для того, щоб знайти контакти якихось організацій, які працюють в їхньому регіоні, і отримували необхідну допомогу.
Скільки людей наразі зареєстровані та активно використовують застосунок?
Станом на зараз кількість завантажень застосунку — близько 35 тисяч користувачів.
А як плануєте залучати більше людей?
Ми постійно підтримуємо застосунок, але зараз не зосереджуємось на тому, щоб набирати користувачів. Застосунок вже знайшов свою аудиторію, і здебільшого він поширюється через “сарафанне радіо”, коли ветерани рекомендують його один одному. До нас також звертаються періодично з проханням розповісти про застосунок, наприклад, у госпіталях, щоб поранені могли самі його завантажити.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як підтримати дитину під час війни. Дитяча психологиня Анна Єрьоменко пояснила, як говорити з малечею на важкі теми, зокрема про смерть, і як допомогти їм долати стрес та тривогу.
Також читайте інтерв’ю з ветеринаркою та зоопсихологинею Лідією Лободіною про те, які психологічні проблеми під час війни виникають у домашніх тварин та як це лікувати.