Підтримати
Якщо іншого виходу немає: як відкликати мера чи депутата (інструкція)
Фото: з відкритих джерел

Голів громад чи депутатів можна відкликати та переобрати, якщо вони погано працюють, не чують виборців або порушують закони. Розповідаємо, як це зробити.

 

За що можна відкликати голову громади чи депутата?

Процедуру відкликання обранців регламентує Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” (статті 37-45). Ця ж процедура діє і для відкликання мерів. Це вказано у Законі України “Про місцеві вибори” (Розділ XV, пункт 5), який посилається на закон про депутатів.

Відкликають міського, сільського чи селищного голову або депутата народною ініціативою. Тобто виборці самі мають вирішити, що посадовцю час у відставку. Але за що ж можуть відкликати з ради?

Серед головних причин — якщо депутат чи голова громади порушили Конституцію або інші закони України, і це довели в суді.

Також посадовця можуть відкликати, якщо він протягом року пропустив більше ніж половину засідань ради або постійної комісії без поважних причин.

Ще одна причина — якщо обранець не виконує обіцянки та не дотримується принципів і положень своєї передвиборної програми.

Якщо посадовець не звітує перед виборцями, хоча вони зобов’язані це робити, це також може стати підставою для відкликання.

І наостанок — якщо депутат, обраний в багатомандатному виборчому окрузі, не входить до фракції місцевої організації партії або перестав бути членом такої фракції, також ризикує бути відкликаним.

Для довідки:
Цю інструкцію Вільне радіо робить в рамках серії інструкцій “Ви можете вплинути на владу”. В них ми простими словами розповідаємо, як зрозуміти місцеву владу, як розібратися, на що йдуть бюджетні гроші, що зміниться у сфері освіти чи медицини в місті та як контролювати, що ухвалюють депутати.

Інші інструкції цього формату ми будемо публікувати в розділі інструкції. Знайти їх ви також зможете за цим посиланням.

Як відкликати депутата чи голову громади?

Згідно з законодавством, відкликати народного обранця можуть громадяни України, які живуть у виборчому окрузі, за яким його й обирали.

Крок 1. Збори виборців. Щоб почати цей процес, потрібна ініціативна група, яка налічує:

  • для відкликання сільського, селищного голови — не менше 10 людей;
  • для відкликання міського голови міста районного значення — не менше 20 людей;
  • для відкликання міського голови міста обласного значення — не менше 50 людей;
  • для відкликання міського голови міст Києва та Севастополя — не менше 75 людей.

Важливо, щоб у складі ініціативної групи не було інших представників державної чи місцевої влади, військових, суддів та працівників судів, а також правоохоронців.

Створена ініціативна група має провести збори, на яких також потрібна певна кількість виборців відповідно до статусу голови чи депутата:

  • 20 людей для відкликання сільського голови;
  • 30 людей для відкликання селищного голови (стільки ж — для відкликання депутата сільської та селищної ради);
  • 50 людей для відкликання міського голови міст районного значення (для відкликання депутата потрібно 100 людей);
  • 200 людей для відкликання міського голови міст обласного значення (для відкликання депутата потрібно 300 людей);
  • 400 людей для відкликання депутата обласної ради чи міського голови міст Києва та Севастополя.

Такі збори заборонено проводити у державних органах влади, органах місцевого самоврядування чи установах, де видають зарплати, пенсії або стипендії

Також важливо, щоб ініціативна група попередила про проведення зборів ЗМІ, які будуть це висвітлювати.

Під час зборів ініціативна група і запрошені виборці вирішують, чи внести пропозицію про відкликання депутата чи міського голови. Пропозиція вважатиметься легітимною, якщо її підтримують дві третини присутніх.

Крок 2. Підписи. Після проведення зборів ініціативна група має провести збір підписів серед виборців на відповідному виборчому окрузі про відкликання депутата чи голови громади. Про це група має також повідомити у Територіальну виборчу комісію. Їхні адреси є на сайті ЦВК за посиланням.

Підписів має бути більше, ніж голосів за депутата чи голову громади на виборах, де його обрали. На збір підписів ініціаторам дають певний час:

  • у разі відкликання депутата чи голови сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради — 10 днів;
  • у разі відкликання депутата чи голови районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради — 20 днів;
  • у разі відкликання депутата чи голови обласної, Київської чи Севастопольської міської ради — 30 днів.

Якщо за цей час ініціатори зібрали достатньо підписів, вони передають їх до ТВК, де їх мають перевірити.

Крок 3. Відкликання. Якщо ініціатори дотримались усіх вимог законодавства, то рішення про дострокове припинення повноважень міського голови (якщо його обрали як самовисуванця) за народною ініціативою ухвалюють за поданням територіальної виборчої комісії відповідною міською радою більшістю голосів від її складу. А якщо голова громади висувався від партії, то рішення про відкликання міського голови ухвалює партія, від якої він йшов на вибори.

А от рішення про відкликання депутата ухвалюють у самому тервиборчкомі.

Якщо очільника громади все ж відкличуть, то впродовж 90 днів після цього Верховна Рада України має призначити у громаді нові вибори.

***

Нагадаємо, в рамках серії інструкцій “Ви можете вплинути на владу” наші журналісти вже розповіли, як запропонувати щось чи поскаржитись владі через петицію, як розібратися що таке сесія та навіщо вона потрібна, як зрозуміти, на що виділяють гроші в громаді, а також дізнатись онлайн, хто відповідальний за проблеми у громаді.

Читайте також:


Завантажити ще...