Підтримати
Зображення до посту Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу
Фото: з відкритих джерел

Донеччанина Романа Лягіна правоохоронці називають головним організатором фейкового голосування за створення т.з. “ДНР”. Близько п’яти років чоловіка шукали, 2019-го затримали й відтоді судять за створення терористичної групи та державну зраду. Майже чотири роки тривають суди. Лягін у статусі обвинуваченого по цій справі, однак і досі не отримав вирок. 

 

Хто такий Роман Лягін та що він робив на Донеччині

Роман родом з Донецька, йому 43 роки. 2006-го він став членом “Партії регіонів” та вже за рік почав закликати до сепаратизму.

“На відміну від катастрофи 1991-го, поділ України – благо. Зробимо це швидко та тихо. Незгодні, як тисячі даремно загиблих “за Україну”, стануть героями, якщо буде чого. Ресурс Донбасу на службу Вітчизні (мається на увазі Росія, — ред). Партія південно-східних регіонів України — Світ без України — історична справедливість”, — писав Лягін 2007-го у відкритому листі тодішньому лідеру “Партії регіонів” Віктору Януковичу.

2008-го Роман Лягін заявляв про плани стати мером Києва та знести Хрещатик.

2012-го — балотувався у Верховну Раду по 44 округу, як самовисуванець. Його передвиборча програма складалася з половини сторінки та 6 пунктів. Тоді за нього проголосували 0,33% виборців, тож політиком чоловік не став.

Навесні 2014-го Роман Лягін очолив так звану “ЦВК” від окупантів.

“Мені за мою роботу загрожує 15 років в’язниці, як і всім членам комісій”, — так Лягін коментував журналістам підготовку до фейкового голосування на Донеччині 2014-го.

Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 1
Фото: з відкритих джерел

Того ж року Роман став ще й так званим “міністром праці та соціальної політики” у псевдореспубліці (обіймав цю “посаду” близько трьох місяців).  Окрім цього, за словами представників фонду “Ізоляція”, Лягін 2014-го допомагав іншим бойовикам захопити арт-центр “Ізоляція” у Донецьку, аби влаштувати там катівню.

Для довідки:
До 2014-го року на території приміщення заводу з виробництва ізоляційних матеріалів у Донецьку був розташований арт-центр “Ізоляція”. Працівники фонду займалися мистецькими проєктами. 9 червня 2014 року на територію заводу зайшли озброєні люди та захопили приміщення. Пізніше бойовики там облаштували тюрму. За свідченнями численних постраждалих, людей тримали у підвалі будівлі та катували: били струмом, ламали ребра, спилювали та трощили плоскогубцями зуби та піддавали іншим тортурам. Серед тих, хто перебував у цій катівні (у 2017-2019 роках)  — журналіст Станіслав Асєєв.

Тоді росіяни називали Лягіна “героєм руської весни”. Чоловік неодноразово висловлювався  проти української влади та заявляв, що бажає “знищити Україну”.

“Ми нe зaциклюємоcя, у будь-якому випадку, нa тepитopії, яку займаємо зараз. Ми гoтoві йти дaлі. Наше завдання – знищити державу “Укpaїнa”. Ми нe бopeмоcя з гpомадянами Укpaїни, ми бopeмоcя c мoнoнaціoнaльною державою”, — заявляв він.

“Кар’єра” Лягіна у псевдореспубліці завершилася 2016-го — бойовики “звільнили” його з “посади” т.з. “голови ЦВК”. Як повідомляли в окупаційних джерелах, Лягін нібито “порушував трудову дисципліну і займався діяльністю, що виходить за рамки покладених на нього функцій, в тому числі з метою особистого збагачення”.

Після цього сепаратист почав критикувати деяких бойовиків на Донеччині (зокрема колишнього ватажка т.з. “ДНР” Олександра Захарченка) та заявляв про катування з боку окупантів.

Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 2
Скриншот: з відкритих джерел
Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 3
Скриншот: з соцмереж Романа Лягіна

А 2017-го написав у своїх соцмережах, що вважає Донбас частиною України.

Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 4
Скриншот: з соцмереж Романа Лягіна

Ймовірно, тоді чоловік перебував у Криму — у деяких судових рішеннях йдеться про те, що Лягін мешкав у Севастополі до затримання українськими правоохоронцями.

Романа Лягіна судять вже кілька років. Засідання закриті, а справи засекречені 

Українські правоохоронці подали у розшук Романа Лягіна у червні 2014-го, за організацію терористичної групи та державну зраду. Кримінальну справу щодо чоловіка розглядали заочно аж допоки сепаратиста не затримали 2019-го на підконтрольній Україні території. Відтоді у судових документах Лягін фігурує у статусі обвинуваченого. Романа відправили до СІЗО та навіть дали право застави: просили спершу близько 161 тисячі грн, згодом — 181 тисячу. Він їх не сплатив.

“Він знаходиться під вартою (станом на липень 2023-го), адже його життю і здоров’ю може загрожувати певна небезпека, також є певні побоювання у наших слідчих щодо того, що він може втекти від слідства. Але його адвокат говорить, що Роман Лягін готовий і надалі співпрацювати зі слідством і тікати він не збирається”, — розповіла Вільному радіо керівниця пресслужби ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа.

Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 5
Фото: з відкритих джерел

У суді справу вперше розглянули за пів року після затримання фігуранта. Того ж року слухання по справі Романа Лягіна хотіли перенести з Києва до Селидового. На думку представників платформи “Ізоляція”, це робили для того, аби закрити слухання від широкого загалу.

Вони домагалися статусу постраждалої сторони у справі. Однак щоразу фонду відмовляли у суді, а самі засідання постійно переносили.

2020-го у фонді заявили, що Верховний суд вже ж визнав “Ізоляцію” стороною по справі, однак нібито судді виключили їх з процесу і незаконно позбавили можливості відстоювати права постраждалих. Таке звернення направили до президента України Володимира Зеленського. Його підписали десятки постраждалих, які були у донецькій катівні.

Після цього на Романа Лягіна відкрили ще одну кримінальну справу — за звинуваченням фонду щодо захоплення їхніх приміщень. Її кваліфікували як порушення законів та звичаїв війни. По цьому провадженню є дві судові ухвали, згодом його поєднали з основним (щодо державної зради та організації терористичної групи).

Справу Романа Лягіна розглядають у закритому порядку, тобто допускають лише сторони процесу. До травня 2022-го у відкритому доступі були ухвали за результатами засідань, однак там немає подробиць.

Для довідки:
Ухвала — судовий документ щодо питань, пов’язаних з процедурою розгляду справи, та інших процесуальних питань. Коли справу розглядають по суті — це закінчується рішенням суду (у тому числі вироком) або постановою у деяких випадках.

У десятках документів йдеться про продовження строку тримання Лягіна під вартою (це потрібно робити раз на 60 днів), є клопотання щодо об’єднання кримінальних справ та переніс їхнього розгляду до іншого суду.

У травні 2022-го за ухвалою Дніпровського районного суду Києва Лягіну продовжили строк перебування під вартою до 2 липня. Подальші судові документи засекретили.

“Закритими судові засідання стали через прохання сторони захисту Романа Лягіна. Адже він доволі активно співпрацює зі слідством, а на окупованій території України залишилися його батьки. Наскільки мені відомо, представники незаконних збройних формувань вже приходили до них додому з погрозами”,— каже керівниця пресслужби ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа.

Справу щодо Лягіна розслідують в головному слідчому управлінні СБУ в Києві. Востаннє її розглядали у суді 7 червня 2023-го. Ймовірно, у цій ухвалі судді вкотре продовжили обвинуваченому строк тримання під вартою (враховуючи те, що попередню ухвалу судді винесли за два місяці до того).

Як можуть покарати Романа Лягіна

Нині Романа Лягіна обвинувачують у кількох злочинах:

  • створення терористичної групи чи терористичної організації;
  • посягання на територіальну цілісність і недоторканність України;
  • державна зрада;
  • вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією;
  • порушення законів та звичаїв війни.

За це обвинувачений може отримати максимум 15 років тюрми. З цього строку мають вирахувати термін, який фігурант провів у СІЗО. Роман Лягін під вартою вже близько чотирьох років. Зазначимо, співпраця зі слідством та щире каяття можуть стати підставою для зменшення терміну покарання.

Окрім цього, в Україні є випадки, коли засудженим зменшували строк покарання за “законом Савченко”. Документ передбачав зараховувати день у СІЗО як два дні в колонії. Закон ухвалили 2015-го, а 2017-го його скасували.

2018-го у Верховному суді дали роз’яснення щодо того, чи можна використовувати “закон Савченко” після втрати його чинності. Правовий висновок опублікували на сайті Генпрокуратури.

“З урахуванням викладеного, ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону від 26.11.2015 № 838-VIIІ не застосовується після набрання 21.06.2017 чинності новою редакцією цієї норми. Попереднє ув’язнення зараховується у строк покарання із розрахунку один день такого ув’язнення за два дні позбавлення волі лише на час дії цього Закону”, — йдеться у документі.

Однак деякі суди й досі продовжують виносити вироки “за законом Савченко” тим людям, яких затримали після скасування закону.

Як повідомила у відповідь на запит журналістів Вільного радіо заступниця керівника Донецької обласної прокуратури Вікторія Ткачук, зменшений термін покарання за “законом Савченко” можуть призначити й тим, хто потрапив у СІЗО після скасування закону, однак скоїв злочин під час його дії.

Ймовірного організатора псевдореферендуму про створення т.з. “ДНР” судять вже 4 роки: що відомо про справу 6
Скриншот: відповідь Донецької обласної прокуратури на запит Вільного радіо

Злочини, у яких обвинувачують Романа Лягіна, скоєні у тому числі й тоді, коли був чинним “закон Савченко”.

Нагадаємо, ми розповідали кого і як покарали за перший фейковий референдум на Донеччині.


Завантажити ще...