Підтримати
Імунітет від коронавірусу: роз’яснюємо чи існує він
Фото з відкритих джерел

Новий вид коронавірусу виявили пів року тому, за цей час у світі вилікувалися вже майже 14 мільйонів людей з цією хворобою. Однак багато хто досі не знає, чи можна заразитися більше одного разу. Ми проаналізували, що медикам та дослідникам відомо про це зараз. 

Нещодавно в одному з українських ЗМІ з’явилася новина про чоловіка, який тричі заразився на COVID-19. Це швидко підхопили інші видання. З тексту випливає, що імунітету від коронавірусу немає – якщо одна й та сама людина може перехворіти тричі, про природний захист від вірусу годі й казати. Однак виявилося, що посадовець, який розповів про випадок, просто не зовсім коректно висловився.

“Тут по-різному всі трактують: чи це людина вдруге або втретє захворіла, чи це продовжує виділятися вірус ще з першого зараження. Епідеміологи кажуть, що це неможливо (повторно захворіти, – ред.). І що це просто погано взяті зразки на ПЛР, які показали негативний результат. Тим паче, є такі періоди, коли вірус може не виділятися (хоча він в організмі ще є, – ред.)”, – роз’яснив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук у коментарі Громадському.

Отже, достеменного підтвердження унікальному випадку “потрійного інфікування” немає.

Насправді ж дослідження показують, що інколи повторна перевірка людей, які перехворіли на коронавірус, може давати позитивний результат. 

“З того, що ми нині знаємо, схоже, що в таких пацієнтів видаляються залишкові матеріали з легенів, і це частина фази одужання”, – розповіла керівниця Центрального клінічного комітету з контролю за захворюваннями Південної Кореї О Міонь-дон.

Тобто, тести дійсно можуть підтвердити COVID-19 у біоматеріалах вже одужавших людей. Але річ у тім, що це скоріше залишки зруйнованого вірусу, а отже про повторне інфікування не йдеться.

Корейські вчені намагалися культивувати вірус із зразків крові людей, в яких його виявили повторно. Однак спроби були безуспішними, що свідчить про його нежиттєздатність.

З питанням багаторазового зараження коронавірусом розбиралися також дослідники з Китаю. Вони провели експеримент на мавпах: їх заразили вірусом COVID-19, а через 28 днів після одужання намагалися зробити це ще раз. Але цього разу вірусних частинок в організмах тварин не було. При цьому в однієї з мавп кількість антитіл проти коронавірусу збільшилася втричі, а в іншої залишилась незмінною.

Отже, деякий час після одужання інфікуватися коронавірусом все ж неможливо. Але вчені не можуть стовідсотково стверджувати, що імунітет виробиться назавжди.

Деякі хвороби, як-от кір або свинка, залишають після себе довічний імунітет. Проти інших захворювань – жовтої лихоманки, гепатиту А тощо – треба регулярно щеплюватися. Все залежить від антитіл, які виробляє людський організм до тієї чи іншої хвороби.

Одне з досліджень показує, що у крові людей, які вилікувались від коронавірусу, знайшли більш як 250 антитіл, які з різною ефективністю боролися з недугою. В одужавших формується імунна пам’ять – спогади про те, як подолати вірус. Але це ще не означає, що він не повернеться. Так, захист тих, хто хворів у легкій формі, зазвичай не такий ефективний. Крім того, чим більше часу минуло з моменту одужання, тим слабшою буде відповідь імунної системи.

Втім, вчені з’ясували, що специфічні антитіла виробляються навіть у людей, які перенесли коронавірус без симптомів. Концентрація цих антитіл дійсно вища у тих, хто хворів важко, але за три місяці після одужання вона зменшується вдвічі.

Читайте також:


Завантажити ще...