Рівно 6 років тому на Донеччині сталася трагедія, що сколихнула весь світ. З окупованої території випустили ракету, яка збила цивільний літак рейсу МН17. У катастрофі загинули 298 людей, серед жертв 80 — діти. Вільне радіо зібрали інформацію про 7 бойовиків, які можуть бути причетні до збиття літака. Деякі з них ㅡ під слідством.
Влітку 2014 року на Донбасі тривала активна фаза бойових дій. Проросійські бойовики-сепаратисти та кадрові військові РФ захопили частину українського Донбасу.
17 липня на висоті майже 10 тисяч метрів над Донеччиною пролітав літак Boeing 777 малайзійських авіаліній рейсом МН17. Він вилетів з аеропорту в Амстердамі та курсував до Куала-Лумпур. Коли літак пролітав над селом Грабове Донецької області, в нього влучила ракета. На землю літак упав численними уламками.
На борту знаходилися 298 людей, серед них ㅡ 80 дітей та 15 членів екіпажу. Всі загинули. З телефонних розмов, які публікували згодом в СБУ, можна було зрозуміти, що деякі бойовики думали, мовляв збили військовий літак ЗСУ. Але зрозуміли, що помилились, коли побачили валізи, іграшки дітей та інші речі цивільних людей.
За кілька місяців розслідування слідчі дійшли висновку, що літак збили ракетою класу “земля-повітря” серії 9М38. Вони з’ясували, що цей ракетний комплекс належить одній із військових частин в Росії.
Відтоді й до 2020 року слідчі збирають все більше доказів причетності Росії до збиття боїнгу МН17. Нідерландський уряд навіть подав позов до Європейського суду з прав людини проти Росії через збиття малайзійського літака. Перед цим до ЄСПЛ надходили позови від родичів загиблих.
Крім того, нідерландські правоохоронці вже висунули звинувачення кільком терористам, серед яких 3 росіян та 2 українців. Ще деяких українців, які перейшли на бік бойовиків та можуть розповісти деталі, Нідерланди розглядають як свідків.
9 березня 2020 року розпочався суд у Гаазі. Але через пандемію коронавірусу засідання відклали. Продовжили розглядати справу аж 8 червня. Більш детально про трагедію МН17 та хронологію подій ви можете прочитати в нашому матеріалі за посиланням.
Валерій Стельмах, позивний “Наемник” та “Батя”
Бойовик родом із Торецька, Донеччина. Народився 1 серпня 1955 року. На початку війни на Донбасі був “комендантом” окупованого Торецька (тоді ще Дзержинська). Чоловіка вважають причетним через те, що, ймовірно, якби не він, то трагедії б і не сталося.
Саме Стельмах, за версією розслідувачів Bellingcat, подзвонив Безлеру та координаторам екіпажу установки “Бук” за кілька хвилин до катастрофи і заявив про начебто військовий літак в небі. Ймовірно, через цю заяву екіпаж “Бук” і випустив ракету в бік цивільного літака МН17.
Олександр Ходаковський, позивний “Скіф”
Бойовик родом із Донецька. Народився у 1972 році. У 90-х роках його призвали у радянську армію, де він служив в Тульській десантній дивізії. Чоловік працював в СБУ Донецької області. Але у 2014 році активно виступив проти Майдану та був одним із тих, хто розпочав війну на Донбасі. Згодом очолив батальйон “Восток “ДНР”. Того ж року Ходаковський став головою т.з. “служби безпеки “ДНР”, а пізніше ㅡ “секретарем ради безпеки “ДНР” та “міністром державної безпеки “ДНР”.
Під час інтерв’ю журналістам Reuters Ходаковський заявляв: бойовики попередньо знали, що їм дадуть установку “Бук”, якою і збили рейс МН17. Силовики СБУ також знаходили записи розмов, в яких “Скіф” з іншими бойовиками говорили про сховані “бортові самописці” (так звані “чорні ящики”) літака..
Леонід Харченко, позивний “Крот”
Леонід ㅡ уродженець Костянтинівки на Донеччині. Йому 48 років. Деталей про освіту і кар’єру немає. Про те, коли Харченко приєднався до бойовиків — інформації ми також не знайшли. З даних дослідницької групи Belligcat лише відомо, що він був “комендантом” Костянтинівки під час окупації. Після цього з 6 липня став командиром “розвідувального батальйону Крота” у “2-му відділі ГРУ ДНР”.
Дослідники знаходили телефонні розмови, де можна почути, що Харченко координував рух ЗРК “Бук” з Донецька до місця пуску ракети й повернення установки в Росію.
Нідерланди обвинуватили Харченка та ще кількох бойовиків у причетності до збиття літаку рейсу МН17. Проте “Крот” на звинувачення ніяк не відреагував.
У 2015 році чоловік давав інтерв’ю проросійським ЗМІ, в якому підтвердив причетність Росії до війни на Донбасі. Він розповів, що в його підрозділі є як росіяни, так і українці. Крім того, Харченко повідав про свої амбіції щодо захоплення українських територій.
“Потрібно звільняти нашу землю, наші міста. Дійти до Львова хочу. А якщо поляки будуть тут (на Донбасі ㅡ ред.), то, думаю і до Варшави. Нічого їм робити на нашій землі”, — заявив в інтерв’ю “Крот”.
За останніми даними, Леоніда Харченка затримали в березні 2020 року бойовики. Йому начебто інкримінують незаконне зберігання зброї та незаконні затримання у 2014 році. Проте, за даними журналістів російської служби BBC, це зробили для того, щоб вберегти Харченка від його арешту українськими спецслужбами.
Володимир Цемах, позивний “Борисыч”
Цемаху 59 років. Чоловік родом з міста Сніжне Донецької області. Він закінчив Полтавське вище зенітне ракетне командне червонопрапорне училище. Згідно з даними дослідницької групи Bellingcat, яка займається розслідування збиття боїнгу, в радянські часи Цемах був військовим та брав участь у війні в Афганістані. Про це свідчать фотографії в його альбомі, присвяченому службі. Ще відтоді Цемах був зенітником та займався протиповітряною обороною.
(Фото: Цемах зліва)
У 2014 році Володимир Цемах приєднався до терористичної організації “Донецька народна республіка”. Він став “командиром роти протиповітряної оборони” одного із відділень т.з. “ДНР”. В інтерв’ю проросійським ЗМІ пояснював, що вступив у лави бойовиків, тому що “розумний”.
“Я дуже багато читаю. Я багато чого розумію в цьому житті. Я розумів, що буде далі. Я звільнявся зі своєї роботи 2 тижні. Скажу прямо: тиждень тупо горілку пив, а потім прийшов до хлопців (бойовиків – ред.) і запитав, чи потрібний я. Сказали: потрібний. Ось так і вийшло”, — розповідав в інтерв’ю проросійським ЗМІ Володимир Цемах.
Тут він знову повернувся до техніки, якою користувався в Афганістані — зенітної установки ЗУ-23-2. В інтерв’ю проросійським виданням хизувався, як збивав повітряну техніку ЗСУ та обстрілював колони військової техніки.
Крім того, в одному з інтерв’ю чоловік, ймовірно, зізнався, що на Донбасі все ж таки був російський зенітно-ракетний комплекс “Бук”, яким збили боїнг малайзійських авіаліній. Проте на слові “Бук” при монтажі слово приховати іншим звуком. Хоча й по губах можна прочитати: “Бук”.
“Я цей *звуковий сигнал* (ймовірно Бук – ред.) ховав. Я вам покажу, навіть, де він стартував і де я його забирав”, — розповідав в інтерв’ю бойовикам Цемах.
Після трагедії з боїнгом МН17, у жовтні 2014 року, Володимир Цемах отримав звання підполковника та підвищення до посади заступника командира бригади протиповітряної оборони. У березні 2015 Цемаха звільнили з лав бойовиків, він стояв 2 роки на обліку у “військкоматі “ДНР”. У 2017 році його призначили “заступником батальйону” однієї з військових частин бойовиків. Але згодом знову достроково звільнили у запас через вік.
У липні 2019 року Цемаха вивезли з окупованих територій співробітники СБУ. За даними видання “Нова газета”, затримати бойовика було неважко, адже, коли його знайшли вдома, він був напідпитку. Чоловіка вивезли з окупованої території та доставили до суду у Києві. Суд відправив “Борисыча” у СІЗО.
Спочатку Цемаха позиціонували як свідка, але згодом Нідерланди висунули йому звинувачення та просили українських правоохоронців тримати бойовика під вартою до допиту.
Але Цемах не відсидів навіть 60 днів у СІЗО, як 5 вересня скасували його арешт та відпустили під особисте зобов’язання. Це було необхідно для обміну полоненими. Бойовика віддали Росії 7 вересня.
Вже на початку грудня 2019 року СБУ заявила, що Цемах переховується від слідства та визначили датою його зникнення 23 вересня 2019 року.
Наприкінці минулого року Володимир Цемах подав скаргу проти України та Нідерландів до Європейського суду з прав людини. За його словами, українські правоохоронці його начебто викрали з окупованої території та утримували у СІЗО в Києві.
(Фото: Володимир Цемах та його дружина Ірина)
Також він разом із адвокатом подав запит до ЄСПЛ, щоб його заборонили екстрадувати. За ґратами, за словами Цемаха, його накачали психотропними препаратами. Однак наприкінці січня 2020 року ЄСПЛ відмовив у задоволенні позову, Цемах все ж має стати перед судом у Гаазі.
Але на суд чоловік так і не прибув. За останніми даними, Володимир Цемах знаходиться на окупованій території. Про це Громадському радіо наприкінці січня повідомила донька бойовика.
Олександр Семенов, позивний “Саныч”
Семенов родом з Єнакієвого Донецької області. Зараз це місто окуповане бойовиками. Чоловіку 52 роки. 6 років тому він був “заступником командира батальйону” “Восток”, який створив Олександр Ходаковський.
Перед збиттям боїнгу, за даними Bellingcat, чоловік допомагав транспортувати “Бук” з Росії до Донецька. Один із бойовиків дзвонив йому, щоб отримати зенітну установку для спецоперацій проти ЗСУ біля Маринівки.
Олег Шарпов, позивний “Змей”
Шарпов родом із Костянтинівки. У 2014 році він став “командиром взводу розвідувальної роти” одного із підрозділів “ДНР”. За 2 години до збиття боїнгу Шарапов дзвонив Леоніду Харченку та питав, як дістатися до місця на півдні Сніжного, звідки стріляв “Бук”. Ймовірно, він був свідком запуску ракети. Чоловік помер у віці 42 роки через кілька місяців після катастрофи. Причину смерті дізнатись не вдалося.
Ігор Українець, позивний “Мінер”
Чоловік 1971 року народився на Дніпровщині. Він був підлеглим одного з ватажків бойовиків Безлера. Під час розмови з іншими бойовиками щодо збиття МН17, Безлер згадував “Мінера” як командира однієї із груп бойовиків. Але чому саме його згадували, дослідникам дізнатись так і не вдалось.
Читайте також: