На коштовній бахмутській набережній зав’яли кілька сотень рослин. Серед них як і маленькі кущики, так і великі сосни та туї. А згодом дерева взагалі зрубали. Журналісти Вільного радіо вирішили розібратися в ситуації та з’ясувати причину: це недбалість комунальників чи “аномальна спека”?
Спостерігати за рослинами на набережній журналісти Вільного радіо ходили кілька днів. Спочатку ми помітили, як на лівому березі різко почали засихати рослини. Вже на вході на набережну з боку Миколаївського мосту людей зустрічають жовті туї. Вони чергуються разом із зеленими, які виглядають так, як і треба.
Такі ж зів’ялі туї є вздовж усього паркану довжиною близько 500 метрів, який відділяє набережну від житлових кварталів.
Біля топіарних тварин також пов’яли маленькі кущики. Лише одиниці залишилися зеленими. Вони схожі на ялівець середній. Таких зав’ялих кущів ми помітили кілька десятків.
Крім того, зав’яли й деякі сосни. Одна із сосен ㅡ повністю жовта.
В ще однієї сосни зелені лише 1-2 гілки, а деякі лише ось-ось починають жовтіти.
Чимало троянд, які висадили вздовж усієї набережної, також зав’яли.
Сам тротуар, по якому ходять люди, та доріжки біля кущів виглядають охайно, адже тут щоранку прибирають комунальники.
Проте клумби ㅡ зовсім не охайні. З іншого боку доріжки ми побачили сухі гілки та інше сміття, яке комунальники, ймовірно, там “ховають” після прибирання.
Журналісти Вільного радіо також помітили поламані деякі арки із зелених рослин.
Хоча вони мають виглядати ось так.
Коли ми прогулювались набережною, постійно відчували неприємний запах зацвілої річки Бахмутка. Тут майже немає течі, а на поверхні води чимало рослинності.
Через кілька днів ми знову прийшли на набережну та помітили, що майже всі сухі кущі зникли. Їх повиривали та кудись сховали, а зрубані сосни та туї лежать на вході на набережну.
А одна зі зрубаних сосен лежить біля тротуару, де ходять люди.
В тих же місцях між доріжками з’явилося кілька куп зав’ялих троянд та інших сухих рослин. Вони так лежать вже більш, ніж 3 дні.
Кущів, які були біля топіарних тварин, значно поменшало. Замість зав’ялих рослин тут тепер лише вириті ямки.
Журналісти Вільного радіо намагались поспілкуватися із представниками управління Бахмутської міськради, яке проводило тендер на озеленення та реконструкції набережної. Але заступниця очільника управління, що займається тендерами, відповіла, що набережна ㅡ вже не їхня відповідальність.
“Є балансоутримувач, він цим займається. Набережна була передана минулого року на балансоутримувача ㅡ Комбінат комунальних підприємств”, — розповіла Вільному радіо заступниця голови Управління розвитку міського господарства Бахмутської міськради Надія Трофимова.
Ми запитали, чи враховували під час проєктування реконструкції те, що деякі рослини можуть загинути, та хто має нести відповідальність за неякісні саджанці, але Надія Трофимова кинула слухавку.
Вільне радіо також зателефонувало до КП “Бахмутський комбінат комунальних підприємств”, яке тепер відповідає за набережну. Ми хотіли дізнатися, чому загинули рослини, як часто їх поливають та чому комунальники залишають за собою сміття. Але на місці нікого з керівництва та відповідальних не було. Нам пообіцяли зателефонувати. Однак, в приймальні попередньо сказали, що причина засухи рослин в тому, що вони не прижилися.
“А як ви думаєте, чому взагалі (так трапилось ㅡ ред.)? Не прижилося. Спека. Далеко ж не кожна приживається рослина”, — пояснили у приймальні установи.
Ми й досі чекаємо на офіційну відповідь адміністрації Бахмутського комбінату комунальних підприємств. Як тільки отримаємо коментар, оновимо цей матеріал і зробимо окрему новину.
Ми також поспілкувалися із керівницею розсадника “Брезенець” у Краматорську. Вона розповіла, що теж знає за ситуацію із набережною та пояснює, що не могло “не прижитися” так багато рослин.
“Найголовніше — треба було поливати. Це найголовніше. Ось зараз, у таку засуху, хоча б через день поливати. Це мінімально. Адже зараз вітряно та сухо. Тобто люди, мабуть, висадили все правильно, все вчасно, а далі за рослинами мав би хтось доглядати. Але їх ніхто не поливав”, — розповідає Вільному радіо експертка із рослинництва Тамара Шулепова.
Зазначимо, в локальному кошторисі із порталу Prozorro від підрядника ТОВ “БУДРЕМСЕРВІС”, який робив реконструкцію та озеленення набережної, ми знайшли ціни на рослини. Наприклад, туї, яких на набережній має бути 196 дерев, коштували місту майже 68 тисяч гривень. Ялівців, на які схожі зів’ялі кущики біля топіарних тварин, на набережній має бути 398. На них місцева влада витратила понад 100 тисяч гривень. Кожна сосна на набережній, згідно з кошторисом, коштує 875 гривень. За майже тисячу саджанців троянд з місцевого бюджету заплатили 43 тисячі гривень.
Нагадаємо, після реконструкції набережну Бахмута відкрили в листопаді 2019 року. Там в рамках проєкту, встановили 15 топіарних тварин, а також озеленили територію. Вартість реконструкції озеленення перевищує 12 мільйонів гривень. Очільник Бахмутської ОТГ Олексій Рева в інтерв’ю Вільному радіо заявляв, що набережна ㅡ одна із найбільш мальовничих локацій міста.
А півроку тому під час новорічних свят двоє бахмутян “розважалися” та підпалили й пошкодили декілька топіарних тварин. Потенційних порушників знайшла поліція. Наразі тривають судові тяжби, щоб стягнути із вандалів компенсацію.
Читайте також: