Як потрапити на мамографію та чому це важливо (інструкція)

Вільне Радіо
2019-12-07 14:00

image
Фото: Вільне радіо

За перші 6 місяців 2019 року у 7 бахмутянок діагностували рак молочної залози. У шістьох з них хворобу виявили на ранній стадії, а отже є великі шанси одужати. Ми розпитали лікарів з Бахмута: кому варто завітати на обстеження та як це зробити. 

В Україні діє програма «Безкоштовна діагностика». Це 54 види обстежень, які українці вже оплатили зі своїх податків. Наприклад, в 2019 році на це виділили 2 млрд грн з державного бюджету. Ці гроші пішли також на оплату мамографії.

 Що таке мамографія та навіщо її робити

Мамографія – це рентген молочних залоз на спеціальному апараті-мамографі, її роблять лише жінкам старше 40 років. Під час процедури роблять по 2 рентген-знімки кожної залози в різних проекціях. 

 «Від 40 до 50 років мамографія проводиться по показанням, від 50 до 69 років – 1 раз на 2 роки, враховуючи результати попередніх обстежень, анамнезу, самообстеження, та клінічного обстеження молочної залози. Якщо це по скаргах та по призначенню лікаря, то виконується в будь-який момент від часу звернення пацієнтки», — пояснює Жанна Павленко, завідувач жіночою консультацією Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Бахмута (БЛІЛ).

Як потрапити на мамографію та чому це важливо (інструкція)

Мамографія — одне з обстежень, яке дозволяє на ранніх стадіях виявити рак молочної залози. І саме тому діагностика необхідна, наполягають лікарі. 

“I-II стадія 98% виліковується у людей. Дев’яносто вісім! Чорт забирай, від сердечного нападу вмирає більше людей, ніж від раку. Тому давайте будемо реалістами. Проблема не в раку молочної залози в принципі, а в раку молочної залози III-IV стадії, розумієте? Це ті етапи, коли ми безсилі”, — додає лікар-онколог БЛІЛ Теімураз Агумава.

В Бахмуті за перші 6 місяців 2019 року рак молочної залози виявили у 7 жінок. У шести з них початкова стадія хвороби, в однієї – третя. По району за той самий період зареєстрували 5 випадків, з них в I-II стадії виявили у трьох людей.

Як потрапити на мамографію та чому це важливо (інструкція)

“На обліку лікаря-онколога за 9 місяців 2019 року по місту Бахмут знаходяться 553 жінки, з них на обліку від моменту встановлення діагнозу 5 та більше років – 378 людей. В Бахмутському районі за 9 місяців 2019 року зареєстровано 398 людей, з них з вперше встановленим діагнозом 5 та більше років тому – 267 людей”, — наводить статистичні дані Агумава.

Як готуватись до мамографії 

Мамографію краще робити на 5-8 день менструального циклу (тобто приблизно за тиждень від початку місячних). Ніякої спеціальної підготовки для цього обстеження не потрібно.

Це рентген-обстеження безкоштовне, але необхідне направлення від сімейного лікаря або лікаря-гінеколога.

 Хто дає направлення на мамографію

Видати направлення на це обстеження може сімейний лікар або гінеколог.

Як зробити мамографію в Бахмуті

В Бахмуті мамографію можна зробити в рентгенкабінеті поліклініки БЛІЛ (вул. Сибірцева, 15) або в Центрі медичної діагностики (адреса – вул. Миру, 10А). Апарат в Центрі медичної діагностики  новіший та німецького виробництва, плівковий. Апарат в поліклініці старіший, зроблений в Україні, електронний. 

Швидше за направленням звернутися до лікаря-гінеколога. Направлення від сімейного лікаря до лікаря-гінеколога не потрібне, тому записатись на прийом можна на зручний для вас день та час, подзвонивши в реєстратуру поліклініки Бахмутської БЛІЛ з 07:00 до 18:00 в робочі дні.

Телефони реєстратури поліклініки Бахмутської БЛІЛ:

  • 2-29-00
  • (050) 104-05-54
  • (050) 070-12-09
  • (089) 250-03-34

Варто записуватись на прийом в першу половину робочого дня, щоб потім одразу записатися на мамографію (це пов’язано з розкладом роботи рентгенкабінетів) – вам призначать день та час. Лікар-гінеколог огляне вас на гінекологічному кріслі (якщо впродовж поточного року ви не проходили такий огляд), візьме мазок, а також огляне та пропальпує молочні залози. Якщо він дійде висновку, що вам необхідно зробити мамографію, він дасть вам таке направлення. Але якщо вам менше 40, він направить вас на ультразвукове дослідження молочних залоз. Всі ці дані огляду та рекомендації лікар фіксує в єдину електронну систему, тому вашому сімейному лікарю вони теж будуть доступні.

Що далі?

Мамографію в рентгенкабінеті поліклініки роблять з понеділка по п’ятницю з 12:00 до 14:00.  

Мамографію в Центрі медичної діагностики проводять з 09:00 до 13:00, тому якщо ви прийдете до гінеколога в другій половині дня, то можете не встигнути записатися в одному з цих кабінетів. 

Телефони кабінету цифрової мамографії Центру медичної діагностики – 095 399 88 36, 44-64-11, але записатися на обстеження по дзвінку не можна.

 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: