Підтримати
Зображення до посту Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке

Родина хірургів Капустянських переїхала до селища Троїцьке з Луганська. Майже одразу після початку війни. Комфортна міська квартира лишилася в минулому, в теперішньому — стара сільська хатина та город, замість операцій, пацієнтів, керування лікарнею — кілька років безробіття, бо влаштуватися у селищі за спеціальністю ці двоє довго не могли. Не було вакансій.  

Поступово життя таки налагодилося. І тепер у троїцькій лікарні є два хірурги і вперше за всю її історію — власний лікар-онколог.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 1

Життя у Луганську і прощання з домом

Валентин Капустянський був заступником головного лікаря у Луганській міській лікарні №4. До того не раз бував у країнах, де велися воєнні дії. Працював там як хірург, витягував людей з того світу після вогнепальних ран, мінних вибухів. І уявити не міг, що колись зіштовхнеться з цим у своїй країні.

Його дружина Ельміра Капустянська спершу теж була хірургом загальної практики, згодом почала спеціалізуватися на онкології, віддала цьому 24 роки життя, очолювала поліклінічне відділення хірургії.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 2

“Ще у травні 2014-го ми ходили на роботу в лікарню в Луганську, — згадує Ельміра.— Але коли йдеш вулицею, а поряд гатять із вогнепальної зброї, на твоїх очах це забирає життя людей, зносить будинки… У цей момент розумієш, що, як лікар, – ти безсилий”.

Подружжя вирішує тимчасово переїхати до Троїцького, бо там жила 88-річна мати Валентина. Міркували так: погостюють трохи у мами, подоглядають її, а тим часом у Луганську все владнається.

“Навіть уявити тоді не могли, що то буде війна і надовго, що таке може трапитися в нашому рідному місті, — приєднується до бесіди Валентин. — Їхали і не вірили, що надовго. Тому й не брали з собою речей”.

Поїхали в чому були, а в дорожню сумку закинули лише кілька футболок, шортів і легких речей на зміну. Відтоді подружжя жодного разу не поверталося в Луганськ.

З донькою та маленькою онукою, які залишилися в місті, спілкуються лише телефоном і через інтернет. Рідні та друзі передали Валентину та Ельмірі деякі їхні домашні речі, теплий одяг — те, що могли провезти в руках через пункт пропуску Станиця-Луганська. Решта ж нажитого майна залишилася в луганській квартирі.

Початок нового життя

“Наше життя залишилося там. В одну мить ми втратили все: житло, роботу, рідних і друзів, — каже Ельміра. — Але у Троїцьку в нас був дах над головою і ми раділи вже цьому”.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 3

На роботу у Троїцькому цим двом лікарям було влаштуватися складно. Два роки жили лише на пенсію матері, а це трохи більше тисячі гривень, і  допомогу для переселенців. Іноді благодійні фонди дарували продуктові набори. 

У 89 років мама Валентина переносить інфаркт, а ще через два роки — інсульт. Весь цей час обоє — і Валентин і Ельміра — не відходять від хворої, і роблять для неї все, на що здатні, як лікарі. Через два роки після їхнього переїзду, мама все ж помирає.

Паралельно з цим подружжя намагається влаштуватися на роботу в Троїцьку лікарню. Обоє подають заявки і чекають. Довго. Ельміру запрошують на роботу через рік, а Валентина — аж через два. До того вакансій в лікарні не було.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 4

Цей рік очікування був важким. Жили на те, що вирощували на городі. До умов життя і побуту в селищі звикати подружжю було важно.

“Ми мали тими руками, що операції людям робимо, садити город, носити дрова, важкі відра з водою для поливу городини, прополювати картоплю, — згадує Ельміра зі сльозами на очах. — Не думайте, що я ледача чи ще щось, просто для хірурга руки — це навіть більше ніж інструмент, це спосіб рятувати людські життя”.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 5

“Для того, щоб протопити будинок, потрібно купити лафет дров — це 5 тисяч гривень. Потім заплатити ще тисячу, щоб хтось зголосився попиляти та порубати ті дрова. Хірург не може це зробити власноруч з єдиної причини — потрібно берегти руки. Далі треба купити лафет брикетів для пічки на 3-4 тисячі гривень. Як це все можна оплатити за 884 гривень, які отримує лікар Капустянський як пенсіонер-переселенець? — розповідає Ельміра.  

Робота в Троїцькій лікарні

Нині Валентин приймає пацієнтів як травматолог, а Ельміра — як онколог. Подружжя не відмовляється від будь-якої роботи — підміняють тих, хто у відпустці, йдуть черговими лікарями на добу, їздять на виклики в будь-який час дня і ночі. Кажуть, що не хочуть втратити кваліфікацію, а для цього слід постійно практикувати.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 6

До приїзду Ельміри у Троїцькому не було лікаря-онколога. Цю функцію виконували всі фахівці потроху на своїх ділянках, а якщо виникали підозри на рак – відсилали пацієнтів на лікування до інших міст — Харькова, Куп’янська, Рубіжного, Сєвєродонецька та Києва.

“Нещодавно ми виявили на ранніх стадіях онкозахворювання у 16-річної дівчини, — розповідає Ельміра, — Та все вже нормально — вчасно прооперували і врятували пацієнтку. А ось 25-річного юнака вже запізно рідні привезли, коли він був весь уже посічений метастазами”.

Питаємо, чи планують вертатися до Луганська.

“Ні, не плануємо. Що там у нас — квартира та речі. А життя наше тепер вже тут”, — говорять майже в один голос.

Як родина хірургів Капустянських почала практику у селищі Троїцьке 7

Розповідають, що їх друзі та колеги-лікарі наразі почали повертатися до Луганська і їх там беруть працювати лікарями. Їдуть назад тому, що не змогли за весь цей час зібрати кошти на житло в Дніпрі, Харкові чи Києві.

“Нам поталанило більше за інших переселенців, бо маємо дах над головою і роботу за фахом, а що побут важкий, так то не найстрашніше”, каже Ельміра і дивиться в очі чоловіку, так ніби вони бачать один одного до глибини душі.  

 

Фото: Марина Животкова, Вікторія Кайдаш


Завантажити ще...