Можливе введення миротворців ООН в Україні стало одним із важливих обговорюваних питань 2018 року. І остаточної відповіді на нього не маємо й досі. Та до чого все ж прийшли і з чим розпочинаємо новий рік – читайте далі.
Отож, перша структурована пропозиція миротворців на Донбасі прозвучала в лютому 2018.
Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен на конференції з політики безпеки в Мюнхені, запропонував концепцію миротворчої місії, яку опублікував Інститут Хадсона. Основний принцип – ввести перехідні адміністрації на Донбасі та проводити спільні патрулювання на місцях.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін оцінив «доповідь Расмуссена» щодо миротворців ООН на Донбасі як «в цілому гідну». В той же час Клімкін зазначив, що в доповіді є елементи, з якими він не згоден: цитую «РФ має забратися з Донбасу і передати контроль Україні та міжнародній спільноті!», – підсумував український міністр.
Реакції президента РФ Володимира Путіна на документ не було, також відмовився його оцінювати глава МЗС РФ Сергій Лавров.
Прочитати повну доповідь Расмуссена можна тут.
Та цей варіант – не єдиний. Зараз політики називають найближчим для України хорватський сценарій. Але варто зазначити, що в тому конфлікті повернути землю спробували фактично силою. Багато людей загинули, багатьох довелося відселити. А після знадобилось залучення місії ООН для подальшого мирного регулювання. Та в міністерстві з питань тимчасово окупованих територій заявляють – будь-який план що вже був потрібно буде доопрацьовувати. Тож багато консультувались з іноземними колегами і прописали свою модель. Так, за їх пропозицією на чолі місії стоїть Міжнародна перехідна адміністрація. Схема розміщення включає 3 напрямки – військовий, поліцейський і цивільний. Однак, в ній є один недолік: необхідно подбати про перехідну юстицію, яка буде діяти під час роботи перехідної адміністрації.
«Вони на себе беруть функції держави – не силові, не Міністерства внутрішніх справ, не Міністерства оборони, а саме держави. Для більшої візуалізації, наприклад: департамент охорони здоров’я району – його може очолювати представник ООН, а всі решта працівників можуть бути місцеві.» – пояснює заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Георгій Тука.
Приблизно чиновники порахували, що на Донбас мають приїхати 25 тисяч миротворців та поліцейський і цивільний персонал. Це плюс 5-10 тисяч осіб. Але це забезпечити не так просто, запевняють військові експерти. Як у фінансовому плані, так і фізично – людьми, що поїдуть.
“Китай 8 тисяч, пропонує. Найбільші зараз є в Індії та Пакистані. А європейські країни максимум, якщо я не помиляюся, – Франція і Німеччина по 800 миротворців», – розповідає член правління аналітичного центру у сфері зовнішньої політики і міжнародної безпеки «Рада зовнішньої політики «Українська призма» Ганна Шелест у коментарі Радіо. Свобода.
Необхідний елемент для проведення миротворчої місії – моніторингова місія. Комісія має оцінити, скільки та яких миротворців необхідно. Вона ж займається і формуванням бюджету. На це може піти півроку.
«Здебільшого, це фахові дипломати з багаторічним досвідом із різних країн. Вони з’ясовують певні болючі точки, наприклад, із точки зору екології, з точки зору інфраструктури. Після цього вони починають збирати інформацію про кількість і місце розташування незаконних збройних формувань, про настрої, що панують як у суспільстві, так і всередині збройних формувань», – каже заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Георгій Тука.
Близько 60% українців підтримують миротворчу місію ООН. Про це розповідають у Центрі Разумкова.
«У будь-якому разі до президентських, а, найімовірніше, до парламентських виборів навряд чи щось може радикальне статися у цьому напрямку. Тому що президент Росії нинішній українській владі такий подарунок не надасть. Він діє в режимі «ні війни, ні миру»,- зазначає керівник програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков в коментарі журналістам Радіо. Свобода.
Крім того, постає питання “як мають взаємодіяти з миротворцями органи місцевого самоврядування?”.
“Якщо все ж таки буде прийняте рішення про введення миротворців, я думаю, не доведеться довго чекати на зміну законодавства і регулювання цих питань. Воно (законодавство щодо розміщення миротворчої місії в Україні, – ред.) буде випрацьовано. Тим паче, в них (представників ООН, – ред.) є певні протоколи взаємодії з місцевими органами влади. Це міжнародна практика. Я думаю, з цим проблем ніяких немає”, – розповів Вільному радіо очільник Донецької області Олександр Куць.
Введення миротворчої місії досі залежить від рішення Росії, адже без її голосу в Раді безпеки ООН це рішення не приймуть. Але позиція України у цьому питанні без сумнівів залишається важливою.
“З нами зараз Великобританія, Франція 3 із 5 членів постійних Ради безпеки ООН, ведеться інтенсивний діалог з Китаєм, який точно не буде проти. Більшість членів Ради безпеки ООН також “за” і про це свідчать ті переговори, які я провів вчора і позавчора. Лише одна країна проти – Російська Федерація. Ну як можна пояснити світу, чому ти проти, щоб Україна на своїй території, реалізуючи суверенне право українського народу, борючись за мир, запровадили миротворців, щоб не вбивали українців”, – розповів президент Петро Порошенко під час однієї з робочих поїздок.
Зазначимо, що участь українських миротворців в місії неможлива. Такі правила. Хоча досвідчених військових у нас вистачає. Понад 44 тисячі українських військових брали участь у міжнародних миротворчих операціях у Косово, Боснії і Герцеговині, Анголі, Македонії, Гватемалі, Таджикистані, Афганістані, Хорватії, Кувейті, Сьєрра-Леоне, Придністров’ї, Іраку, Лівані, Ефіопії, Еритреї, Грузії, Судані, Кот-д’Івуарі, Демократичній Республіці Конго тощо.
Зараз понад 1,5 тисячі українських військовослужбовців несуть службу в Конго.
“На даний момент виконують завдання в доволі складних обставинах. Загін дуже багато працює і в свято працює”, – розповів 24 каналу командир 18-го вертолітного загону Григорій Ситник.
При цьому все ж є країни, що підтримали Україну та готові надати своїх військових для місії блакитних касок.
6 країн готові відправити своїх миротворців на Донбас
Спецпредставник Держдепартаменту США в Україні Курт Волкер назвав країни, які готові відправити своїх військовослужбовців на схід України. Про це він розповів в інтерв’ю російським журналістам наприкінці вересня. Зокрема, своїх військових готові надати: Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія і Туреччина. Волкер наголосив, що миротворці мають бути розподілені по всій території конфлікту.