У Кабінеті міністрів України офіційно затвердили перелік гуманітарних підстав, за яких людей пропускатимуть на підконтрольну Києву територію. Цей список буде актуальним, якщо КПВВ повторно закриють на карантин. Наразі ж у людей є стабільна можливість перетнути лінію розмежування на одному із семи КПВВ.
Рішення спростити умови для перетину пунктів пропуску урядовці схвалили 25 листопада.
Отже, тепер через закриті КПВВ можна буде пройти з наступних причин:
Підставу для перетину контрольного пункту треба підтвердити відповідними документами.
Як зазначають правозахисники БФ “Восток SOS”, затвердження цієї постанови надасть прикордонникам чіткий алгоритм дій в разі закриття контрольних пунктів.
“Раніше, під час введення карантинних обмежень у березні 2020 року, такі підстави існували де-факто, проте не були закріплені в жодному нормативно-правовому акті, також їх не було у відкритому доступі. У зв’язку з цим, практики застосування таких підстав були різними, а наявність постанови зобов’язує прикордонників пропускати людей згідно з конкретними передбаченими підставами, що, ймовірно, упорядкує процес перетину КПВВ на Донеччині та Луганщині у разі їх повторного закриття”, – пояснює юристка благодійного фонду Ольга Аношкіна.
Ситуація на КПВВ сьогодні
У четвер 26 листопада працює лише пішохідний КПВВ “Станиця Луганська”. Тут пропускають щодня з 08:00 до 16:00.
Завтра запрацює ще один пункт пропуску. Це “Новотроїцьке”, що на Донеччині. Він відкривається двічі на тиждень – у понеділок і п’ятницю. В ці дні окупанти розблоковують свій пост “Оленівка”, що дає змогу налагодити тимчасовий “коридор”. Українські прикордонники пропускають з 08:00 до 16:00 – такий графік єдиний для всіх КПВВ на сході. Бойовики ж закривають свій пункт о 16:30 за місцевим часом, або о 15:30 за Києвом.
Варто зазначити, що представники окупаційної влади пропускають не всіх на цій ділянці. Зокрема, тим, хто слідує на підконтрольну частину України, треба бути прописаним на цій території, а у зворотному напрямку можна пройти лише після внесення у списки т.з. “Міжвідомчого оперативного штабу”. Перевірити чи є ви в списках на перетин в бік непідконтрольної території можна за телефонами 068 669 08 13 та 066 185 97 86.
Чому працюють не всі КПВВ
10 листопада всі КПВВ на Донбасі відновили свою роботу в односторонньому порядку. Це контрольні пункти в’їзду-виїзду “Гнутове”, “Новотроїцьке”, “Мар’їнка”, “Майорське”, “Станиця Луганська”, “Щастя” та “Золоте”. Однак контрольний пункт “Станиця Луганська” залишається єдиним стабільним варіантом для людей, яким треба перетнути лінію розмежування в будь-який день тижня. На інших пунктах пропуску є прикордонники та можливість потрапити в сіру зону, але бойовики не пускають через суміжні блокпости, які контролюють вони. 2 дні на тиждень розблоковують тільки “Оленівку”, яка межує з КПВВ “Новотроїцьке”.
Що треба знати перш ніж їхати на КПВВ
Оскільки в Україні діє низка протиепідемічних обмежень, на контрольних пунктах людям вимірюють температуру. Також потрібно носити захисну маску. Люди, які виїжджають з тимчасово окупованої території, мають погодитись на двотижневу самоізоляцію під контролем мобільного додатку “Вдома”. Якщо у людини немає сучасного смартфона або місця для такої самоізоляції, їй пропонують обсервацію у відведеному для цього державному закладі. Там безкоштовно годують і надають ліжко. Якщо людина пройде тест на виявлення коронавірусу і він виявиться негативним, обсервацію можна припинити.
Зазначимо, ці правила також поширюються на тих, хто спробував проїхати в сіру зону, але його розвернули бойовики.
Читайте також: