Підтримати
Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу
Фото: з відкритих джерел

– Раптовий контроль. У жовтні в самоназваній “ЛНР” псевдополіція та псевдо-СЕС посилили перевірки дотримання карантину в громадських місцях. Чи є порушники та як їх карають?

– Приміряти одяг на картонці — вже розкіш. В Донецьку дорого купувати нові речі. Як часто люди можуть дозволити собі обновки та як за цих умов тримається середній бізнес?

– Винаходять велосипед. В окупованому Донецьку хваляться купівлею дешевих “наукових” пристроїв та проводять форуми. Чи є від цього користь місцевим?

 

 

  • Окупаційна адміністрація Донецька ввела нові обмеження на території самопроголошеної “ДНР” через катастрофічну ситуацію із захворюваністю на COVID-19 серед місцевих жителів.

Бойовики заборонили проводити розважальні, культурні, спортивні, просвітницькі, публічні та інші подібні заходи.

При цьому заборона не поширюється на відвідування кінотеатрів, бібліотек, концертних організацій та клубних установ за умови заповнення зали не більше ніж наполовину. Щоправда, вони працюватимуть тільки для вакцинованих відвідувачів, людей з довідкою про нещодавнє одужання або тих, у кого є негативний ПЛР-тест, який зробили в останні 3 дні.

Також на тимчасово окупованих територіях до 15 листопада цього року забороняється проведення спортивних змагань.

 

  • Неповнолітнім в ОРДО заборонили самим знаходитися в громадських місцях. Відповідний “указ” видав ватажок бойовиків т.з. “ДНР” Денис Пушилін. Вводять обмеження через поширення коронавірусної хвороби.

Це означає, що відтепер всім дітям віком до 14 років заборонили з’являтися в громадських місцях без супроводу батьків або опікуна. Заборона діятиме до “особливого розпорядження”.

“Також громадянам необхідно пам’ятати про те, що частина 3 статті 7 закону ДНР “Про систему профілактики бездоглядності правопорушень неповнолітніх” зобов’язує батьків або осіб, які їх замінюють, вживати заходів щодо недопущення вчинення неповнолітніми правопорушень та антигромадських дій. За порушення вимог цього закону також передбачено адміністративну відповідальність”, — каже так звана “старший інспектор відділу у справах неповнолітніх МВС” самоназваної “ДНР” Катерина Носач у коментарі “ЗМІ” окупантів.

Псевдопосадовці попереджають: за порушення цих заборон штрафуватимуть батьків, опікунів або інших дорослих людей, які можуть нести відповідальність за дітей-порушників.

Розмір штрафу складає від 1000 до 50 тисяч рублів. Станом на 29 жовтня це від 371 до 18 546 грн.

 

  • Донецькі школярі початкової школи повернуться за парти 8 листопада. Про це заявив самопроголошений міністр освіти так званої “ДНР” Михайло Кушаков у коментарі одному з Telegram-каналів.

“Починаючи з 8 листопада школярі з 1 по 4 клас будуть вчитися у звичайному режимі, а учні 5-11 класів працюватимуть онлайн”, — зазначив він.

Михайло Кушаков уточнює: віддалено навчатися продовжать і студенти середньої та вищої професійної освіти в псевдореспубліці. За словами “посадовця”, навчання в таких умовах відповідає критичній ситуації, що пов’язана з поширенням коронавірусу. 

Нагадаємо, 13 жовтня окупаційна влада Донецька продовжила канікули школярам до 1 листопада через коронавірусні обмеження.

 

  • В жовтні в самоназваній ЛНР  з’явилися нові вимоги та рекомендації щодо карантину. Щоб люди їх дотримувались, проводять перевірки.

Жовтневий  ранок у Луганську. Неподалік від зупинки “Квартал Молодіжний” зібралися десятки людей. А поряд з ними — працівники так званих “санепідемстанції” та “поліції”. Вони перевіряють дотримання  маскового режиму у громадському транспорті. Хоча такі рейди проходять регулярно — для луганчан вони залишаються неприємним сюрпризом.

При появі перевіряючих пасажири без масок поспішають одразу вдягнути захисний засіб. Порушників без масок висаджують. На них  складають протокол про порушення дотримання вимог в умовах  пандемії та накладають штраф.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу

Зазначимо, в так званій “ЛНР” за порушення карантинних правил громадян штрафують на суму від 100 до 500 рублів. Це менш ніж 190 гривень. З псевдопосадовців беруть від 500 до 1000 рублів. Підприємців-порушників штрафують на суми від 1000 до 3000 рублів. Це від 375 до 1100 гривень за курсом. Такі правила чинні з квітня 2020 року. Інших офіційних документів нам знайти не вдалося.

В громадському транспорті такий контроль вже став давати певні результати: порушників меншає, пасажири стають відповідальнішими, запевняють місцеві.

“Буває, намагаються зайти з невдягненими (масками, — ред.). Але без масок зараз небагато людей. А так, щоб знімали саме в салоні, таких принципових я вже не бачу. Здається, всі вже навчені досвідом”, — каже “ЗМІ” бойовиків  водій тролейбуса Андрій Акулов.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу

Так, за день з 53 перевірених  маршрутних таксі на пасажирів оформили лише 5 “адміністративних протоколів про порушення”.

Проводять перевірки і в супермаркетах.  Контролюють наявність розмітки  біля кас у 1,5 м та дезінфекторів. Слідкують, щоб  знаходилися в магазині лише ті, хто має захисну маску.  Купити її можна просто на касі.

Працівники магазину тут зобов’язані обробляти деззасобами ручки кошиків, турнікети та стрічки кас за графіком. А також вести журнал для фіксації температури. Працівники псевдо-СЕС відзначають: порушення в магазинах є, але незначні.

“Касири та продавці забезпечені дезинфікуючими засобами та антисептиками. Обробка рук та рукавичок що дві години. Також організоване прибирання з дезінфекцією”, — каже лікар з гігієни харчування так званої “Луганської міської СЕС” Людмила Рижкова в коментарі луганському телеканалу.

Кожна така перевірка проводиться раптово. Причому одразу в декількох магазинах. Це роблять, щоб визначити загальну ситуацію по місту та проконтролювати виконання карантинних правил.

Більшість покупців  на зауваження вдягнути захисну маску реагують адекватно. Трапляються й такі, хто влаштовує скандал. Але таких вже одиниці.

Наразі, за даними видань бойовиків, в самоназваній “ЛНР” новий пік пандемії. У порівнянні з минулими роком, кількість хворих збільшилась втричі. Ситуація ускладнюється нестачею  ліків, кисневих концентраторів, а також медичних працівників. Щодня виявляють 300-400 хворих на COVID-19. Помирає кожен п’ятий. Лікарні повністю заповнені.

Зазначимо, на боротьбу з коронавірусною хворобою так званій “ЛНР” не вистачає ні бюджетних коштів, ні гуманітарної допомоги з Росії та Європи.

  • Ватажок підконтрольної Кремлю адміністрації в Донецьку Денис Пушилін знову кличе Росію ввести війська. Мовляв, українські військовослужбовці тероризують населені пункти обстрілами та захопили селище Старомар’ївка, де проживають “новоспечені” громадяни Російської Федерації.

“Дійсно, вже велика кількість людей з російським громадянством, у яких є майже такі ж права як у громадян Росії, фактично стають жертвами агресії з боку України. 37 громадян Росії, які голосували на виборах у Думу, зараз стають жертвами дій, заборонених Женевською конвенцією”, — розповідає тепер на російських телеканалах очільник бойовиків Пушилін.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу

Нагадаємо, вже кілька днів біля села Гранітне на Донеччині неспокійно. Там загинув один військовий ЗСУ, ще одного поранили під час обстрілів. Крім того, снаряди прилетіли в будинки цивільних. Деякі ЗМІ писали:  загострення спровокувало те, що українські військові захопили селище Старомар’ївка, яке знаходиться в “сірій зоні” поблизу. Згодом Міністерство оборони України спростувало ці дані.

 

  • 5-річний хлопчик загинув у ДТП в центрі Донецька 27 жовтня. Про це повідомляє самоназваний “мер” міста Олексій Кулемзін.

Аварія сталася у Ворошилівському районі на проспекті Ілліча. Водій легкової автівки “Skoda Octavia” збив жінку з дитиною на пішохідному переході. Свідки аварії у соцмережах розповідають, що  постраждалих повезли до лікарні водії інших автівок, швидку допомогу чекати не стали.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу

За словами Кулемзіна, дитина загинула на місці трагедії, а жінку передали медикам. Наразі її стан невідомий.

Подробиці ДТП з’ясовують так звані поліцейські псевдореспубліки.

 

  • Захмарні ціни на їжу, зарплата за яку не можеш собі дозволити нічого зайвого, а інколи й на основне не вистачає. А скоро зима, потрібно вдягатися.

Великі черги, натовп заклопотаних людей та галаслива торгівля на ринках. В окупованому Донецьку усе це в минулому. Наразі дозволити собі купувати нові речі  може не кожен. Ціни кусаються, а заробітна плата не тішить.

Мінімальна зарплата в окупованому Донецьку становить 9 тисяч рублів, за курсом це 3460 гривень, але судячи з відгуків донеччан, отримують на руки й менше.

“Ціни взагалі не відповідають. Що на продукти, що на одяг. Не відповідають заробітним платам, пенсіям. Пенсіонерам взагалі платять пенсію мінімальну 6 500, тому вони взагалі з речей не можуть собі дозволити нічого зайвого придбати. Доношують те що купили раніше. Робочим також важко. Особливо молодим сім’ям, котрим треба взагалі й оренду за квартиру сплачувати”, — розповідає донеччанка.

Купити якісний одяг в окупованому місті вже давно проблема. Це впливає і на продавців місцевих ринків, адже у покупців все менше грошей.

“Ми виживаємо, ми як середній бізнес пропадаємо, тому що магазинів багато дешевих. Ви ж розумієте, всі туди йдуть. А ми з прошарком зникаємо. Дуже важко працювати. Правда”, — розповідає місцева продавчиня.

А про те, де зараз закупляються власники ринкових точок, дізнавалися журналісти проєкту Донбас.Реалії.

— Трохи з Ростова везу, трохи з Москви. У кого де які точки, і звісно які ціни. У Ростові дешевше, у Москві дорожче. У кожного свій покупець.

— З України та Росії, переважно з Росії. З України важко зараз привезти.

— Де на базі беремо, де доводиться до Ростова їхати, але більше на базі, тому що виїхати важко, податки великі.

Власники переживають, що згодом перестане вистачати навіть на закупівлю товару. Адже за прогнозами російських рітейлерів, найближчим часом вартість на одяг там зросте ще на 20 відсотків. Туди має додатися доставка та націнка. А навіть зараз для того, щоб купити собі більш-менш якісні речі, місцевим доводиться економити.

— Ну, можу сира собі не купити, так, іноді відмовляю.

— Якщо це зимовий сезон, буває так. Тому що зимове взуття та одяг зазвичай дорожче коштує, тому так.

— На воді, світла менше мотаю. Ну а як економити? Їсти звісно дозволяю собі, я себе люблю, —  розповідають мешканці окупованих територій Донеччини.

Підвищення мінімальних зарплат практично не відчуваються для місцевих робітників. Адже після збільшення зарплат завжди підіймаються й “ціни на життя”. Везти ж речі з підконтрольної території України на окуповану — складніше та ще дорожче через майже постійно закриті блокпости. Та й мало вже хто говорить з місцевих продавців, що пробують везти звідкись окрім Росії.

 

  • На окупованій Донеччині хваляться тим, як купують нове обладнання для місцевих інститутів. Розповідають, як проводять дослідження та навіть намагаються винайти нові для себе прилади. Та залучають молодь вишів на непідконтрольній території до поїздок у Росію, щоб відвідати наукові форуми.

“Ми вже зараз на стадії запровадження деякого досвідченого виробництва. Обговорювалися питання інтеграції у світовий науковий простір. Це не гучні слова, а справді нас сприймають як партнерів і у великій науці також. У нас величезний науковий потенціал” — розповідала 5 років тому тодішня “міністерка освіти та науки” самоназваної “ДНР” Лариса Полякова.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу

Вона раділа тому, що українські посадовці більше не впливають на науку та окуповані дослідні інститути, і хизувалася гостями з Росії, які приїжджали на екскурсії та були від них у захваті. Але прагнення так і залишаються прагненнями.

Наразі науковці  радіють новому та “дуже сучасному” обладнанню, яке їм надають самоназвані посадовці псевдореспубліки. Наприклад, інститут “Реактивелектрон” отримав обладнання для досліджень від так званого “Міністерства освіти і науки” самоназваної “ДНР”. Отримали вакуумні насоси, прилади фіксації інтенсивності ультрафіолетового випромінювання та інше.  Псевдопосадовці кажуть: нове обладнання матиме ключову роль у “дослідженнях”, які проводять в інституті.

“Одним з ключових моментів була реєстрація інтенсивності ультрафіолетового випромінювання. З цією метою коштом бюджету було закуплено сучасний новий прилад люксметр. В інститут були поставлені дослідницькі прилади, лабораторне нове обладнання, а також технологічне обладнання, яке встановлене вже й працює в багатьох лабораторіях інституту”, — каже заступник гендиректора інституту “Реактивелектрон” з наукової роботи Іван Удодов.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу
Кадр: YouTube/Первый Республиканский Телеканал

Ми перевірили ці “перемоги” посадовців. Наприклад, люксометр в українських магазинах коштує від 600 гривень, вакуумні насоси — від 3 тисяч гривень, а вимірювач інтенсивності ультрафіолетового випромінювання можна купити вже за 4 тисячі гривень. І чекати на це інституту під окупацією доводиться роками.

Маючи відтепер таке обладнання, директор науково-дослідницького інституту Володимир Поліщук повідомляє: будь-які роботи, які тут проводять, мають приносити якісь результати. Він визнає, на території псевдореспубліки є багато проблем. Наприклад на підприємствах окупованої території України, які роками стоять без роботи. Це і сподіваються вирішувати новим “обладнанням”.

Для нас це дуже суттєво. Звичайно, це цілком не вирішує наші проблеми, але ми сподіваємося, що нас Міністерство підтримує і сподіваємося, що буде підтримувати і далі в нашій діяльності”, — каже Володимир Поліщук.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу
Кадр: YouTube/Первый Республиканский Телеканал

У склад цього інституту входить декілька лабораторій. Одна з них займається аналітичними дослідженнями та методиками контролю. Наразі тут йде робота за 4 науково-дослідницькими темами: 3 прикладні та одна фундаментальна.

“Наразі триває робота з розробки технології виробництва струмознімальних матеріалів для міського електротранспорту. Розробка виробництва магнітно-абразивних матеріалів для високоточного машинобудування. Розробка технології утилізації промислових відходів з метою виробництва хімічних реактивів і мікродобрив для сільського господарства”, — каже Іван Удодов.

Зазвичай “розробити” планують те, що можна вже й так купити на вільній території України. Наприклад, інститут займається розробкою пристрою фотокаталітичного очищення води. Такий пристрій вже існує і коштує від 50 до 400 тисяч гривень в залежності від рівня очищення та необхідного обсягу води.

“ЗМІ” так званої “ДНР” приділяють багато уваги “науці” у псевдореспубліці. Наприклад, розповідають, що студенти вишів вже з першого курсу беруть участь у “міжнародних” конференціях, як їх тут називають. Насправді ж йдеться про заходи в Росії, куди на форум Ломоносова у Московському державному університеті вивозять здібну українську молодь з окупованих територій. За час окупації, там побували вже понад 300 студентів.

“Тільки в 2020 році їх було 84, які стали переможцями. Можна відзначити делегацію Донецького національного університету на студентській конференції Ломоносова. Вона є однією з найчисленніших навіть серед вишів Росії”, —  розповідає “проректор” ДонНТУ з виховної та соціальної роботи зі студентами Олексій Ігнатов.

Новини з тимчасово окупованої частини Донбасу
Кадр: YouTube/Первый Республиканский Телеканал

Про якісь конкретні результати або дослідження на цих конференціях не повідомляють. Але підконтрольні Кремлю адміністрації обіцяють підтримку та начебто “співпрацю” з “міжнародними партнерами”, якими насправді є тільки виші Росії.

Паралельно ж, за даними Горлівської міської газети “Кочегарка”, у псевдореспубліці бракує викладачів професорського рівня. З цієї проблеми псевдопосадовці проводили засідання. Але окрім заяв та розпоряджень “якомога швидше скоротити дефіцит кадрів”, дій поки не було.


Завантажити ще...