Щодня о 9-й ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання всіх, чиє життя забрала російсько-українська війна. Віктор Рисенко з юнацтва захоплювався аграрною культурою, але його завжди тягнуло до армії. До відкритого вторгнення він здобув чимало військових спеціальностей та відчайдушно боронив державу. Командир 77-ої бригади загинув в останній тиждень боїв за Соледар перед окупацією.
Про Віктора Вільному радіо розповіла його рідна сестра Марія Рисенко.
Віктор Рисенко народився 24 квітня 1996 року у місті Рахів Закарпатської області.
“З часом батьки вирішили переїхати на батьківщину батька у Липову Долину Сумської області. Вітя продовжив навчання у Липоводолинської спеціалізованій школі”, — каже сестра.
Після закінчення 11 класів юнак пішов навчатися до Сумського аграрного університету на спеціальність “екологія”.
“В нього було багато захоплень: це і риболовля, і машини. Я багато чого перехопила від нього про різні об’єми двигуна і тому подібне. Аграрна сфера його дуже зацікавила. У вільний час експериментував з різними рослинами”, — розповідає співрозмовниця.
Однак виш хлопець так і не закінчив. Віктор кинув навчання, бо загорівся мрією пов’язати свою кар’єру з військовою справою. Так, у 2016 році хлопець отримав повістку та пішов служити строкову службу у механізованій роті навчального механізованого батальйону на посаді командира відділення.
“Коли він повернувся зі строкової служби, у нього вже було звання молодшого сержанта. Потім він періодично проходив додатковий військовий вишкіл. У його військовому квитку було багато відміток, що він володіє різними навичками”, — говорить Марія Рисенко.
Закінчивши з військовою службою, чоловік почав працювати на цивільній роботі. Спочатку це були заробітки у Польщі.
“Потім повернувся в Україну та працював на заводі з виготовлення сільгосптехніки для аграріїв”, — зазначає сестра.
На початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну Віктор був у Полтаві. Чоловік одразу пішов у місцевий військкомат.
“У Полтаві прийшов у ТЦК, а там тоді людей було дуже багато. Йому сказали, що зараз люди не потрібні. З часом ми всі (родина, — ред.) переїхали до батьків у Липоводолинщину. Там йому прийшла повістка. Наступного дня він пройшов за один день медкомісію і…потрапив на навчання у Житомир”, — розповідає сестра Віктора.
На навчаннях захисник перекваліфікувався та потрапив у 77-му окрему аеромобільну бригаду, яка тоді формувалась. Так, з серпня 2022 року він став командиром 3-го відділення у бригаді.
Вже під час захисту держави від навали російської армії чоловік вирішив все ж здобути вищу освіту.
“Його цікавила аграрна сфера і він у вересні склав усі вступні екзамени. Вступив до Державного біотехнологічного університету на спеціальність агрономії “захист рослин”, — ділиться Марія.
Військовому вдавалось поєднувати захист держави та навчання у виші. Віктор встиг успішно скласти усі іспити у першому семестрі, а потім почались бої за Соледар.
18-го січня 2023-го року Віктор Рисенко загинув під артилерійським вогнем окупантів під Соледаром.
“Сестра його побратима казала, що він загинув, стримуючи [окупантів]. Поки хлопці мали змогу відходити. З їхньої бригади тоді залишилось не так багато людей, і я не знаю чи навіть вони володіють всією інформацією”, — додає співрозмовниця.
Побратими записали відео для родини командира.
“Він був надійним, відданим, цілеспрямованим — це основні синоніми, які спливають у пам’яті про нього. Він надихав та надихає нас з більшим завзяттям бити ворогів. Ми дуже важко перенесли його втрату. Пам’ятаємо, сумуємо та завжди рівняємось на нього”, — каже побратим Віктора з 77-ої бригади.
Відео надано Вільному радіо Марією Рисенко
За тиждень після загибелі військового українська влада офіційно визнала місто Соледар тимчасово окупованим.
“Ми не вірили до останнього у найжахливіше. Ми припускали, що він десь там є, і, мабуть, привезуть не його. Нам допомогла жінка-волонтер Ірина, яка займається вивезенням тіл. Комунікація була через неї і ми дуже вдячні їй. Коли держава офіційно сказала, що Соледар не наш, то дали коридор. В ніч на 24 січня передали його тіло. Потім ми чекали його тіло з Дніпра. Ми його бачили та впізнали”, — сумує сестра.
Поховали військового наступного дня — 25 січня на кладовищі у рідному місті. Йому було 26 років.
“Рисенко був чудовим командиром, другом та побратимом. Завжди дбав про хлопців та не давав “задню”. Один з перших повів особовий склад у бій проти окупантів. Його загибель — це велика втрата для побратимів, народу України та рідних”, — говорить ще один побратим з 77-ої бригади
Відео надано Вільному радіо Марією Рисенко
Бійця 77-ої бригади нагородили орденом за мужність III ступеня посмертно.
“Всі знайомі казали, що від нього йшов найбільший позитив, який тільки може бути. У нього завжди немає проблем та “все добре”. Навіть мама дуже часто говорить, що коли у нього щось не виходило або була потрібна підтримка, то він усе одно казав “все добре” — ця фраза про нього. Він був дуже світлою та всебічно розвиненою людиною”, — ділиться співрозмовниця.
У військового залишилась мати з батьком, три сестри та 10-річний братик.
Близькі Віктора Рисенка прагнуть, аби йому надали звання “Герой України”. Для цього вони створили петицію. Підтримати родину та підписати її можна за посиланням.
Світла пам’ять.