БФ "Право на захист"
Фото: БФ "Право на захист"

Авторський блог підготував Володимир Олексенко, координатор з питань захисту БФ “Право на захист”

Упродовж шести років команда спостерігачів БФ «Право на захист» здійснює моніторинг ситуації на КПВВ та надає на місцях правову допомогу. Останнім часом лінію розмежування все частіше перетинають люди, які провели в місцях несвободи на непідконтрольній уряду України території понад 10 років. У цієї категорії громадян виникає низка доволі специфічних проблем – зокрема, з перетином лінії розмежування. Наші спеціалісти фіксують і відслідковують найтиповіші з них, а також намагаються допомогти на місцях людям, які опинилися в скруті. 

Зазвичай колишні ув’язнені не мають при собі ані особистих документів (крім довідки про звільнення), ані грошей, ані змінного одягу чи засобів гігієни. Та це – лише частина проблем. Чи не найбільшою також є відсутність перепустки. У подібних випадках наші моніторингові команди допомагають людям із її оформленням, а щоб пришвидшити обробку, пишуть звернення до Координаційної групи. Крім того, у колишніх ув’язнених немає смартфонів для встановлення додатку «Вдома» (багато хто говорить, що навіть не знає, як смартфон виглядає), тож їх, відповідно до вимог закону, доправляють на 14-денну обсервацію. 

Якщо говорити про КПВВ «Новотроїцьке» (єдиний пункт на Донеччині, який станом на сьогодні двічі на тиждень здійснює пропуск), то чекати на автобус, який безкоштовно відвозить до місця обсервації, доводиться весь день. БФ «Право на захист» за підтримки консорціуму ACCESS допомагає тим, хто не зміг перетнути лінію розмежування або чекає на обсервацію, і видає набір продуктів. Утім взимку під час сильних морозів люди чекали на приїзд транспорту в терміналах із несправними обігрівачами. 

Чинне законодавство не передбачає харчування у місцях обсервації, однак їхнє керівництво знаходить можливість (зокрема і за підтримки гуманітарних організацій) годувати людей. У Курахівському туберкульозному санаторії можна безкоштовно пройти ПЛР-тестування і в разі отримання негативного результату – звільнитися від обсервації. 

На КПВВ «Новотроїцьке» є можливість пройти безкоштовне експрестестування для визначення антигену до COVID–19, утім якщо у людини немає смартфона, це зробити неможливо. Щодо КПВВ «Станиця Луганська», то там таке тестування не налагоджене взагалі, а до місць проходження обсервації на Луганщині фактично не доправляють.

Та останнє за згадкою, але не за значенням, – дехто з людей, які відбували покарання за злочини у місцях несвободи, мають відкриту форму туберкульозу. А це не лише проблема тих, хто має це захворювання, а й оточуючих. Адже в таких випадках є абсолютно реальна загроза зараження як під час очікування на транспорт до місця обсервації, так і під час транспортування (на обсервації таких хворих розміщують відокремлено). 

Які з цього можна зробити висновки? У випадку перетину лінії розмежування людьми, хворими на відкриту форму туберкульозу, необхідно забезпечити їхнє ізолювання від інших громадян, які здійснюють перетин. Крім того, варто налагодити механізм здавання тесту на антиген до коронавірусу на КПВВ, щоб не відправляти людей із місць несвободи на обсервацію. Якщо ж такої можливості немає і обсервація неминуча, треба забезпечити їх харчуванням і базовими засобами гігієни, дати можливість за необхідності зв’язатися з родичами. 

Це авторська колонка. Матеріал, який відображає винятково точку зору автора.  Редакція “Вільного радіо” не відповідає за достовірність наведеної інформації. Точка зору редакції  може не збігатися з точкою зору автора колонки.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...