26 лютого Конституційний суд України офіційно визнав незаконним зобов’язовувати чиновників звітувати про джерела своїх доходів. Тепер доводити незаконність доходів повинні силовики.
Відповідне рішення з’явилось на сайті суду.
Відтепер стаття 368-2 “Незаконне збагачення” не існує, а саме порушення повинні доводити силовики.
До скасування судом цієї статті, у разі якщо чиновник не міг пояснити звідки в нього гроші або будь-яке майне, його притягали до кримінальної відповідальності. Згідно з цією статтею можна було сісти за грати мінімум на 2 роки. Саме для цього ввели електронне декларування та зробили звіт про статки обов’язковим. І окрема організація – НАЗК – їх перевіряє.
Тобто, вже за наявність будинку не за доходами можна було почати розслідування та оголосити про підозру. Тепер же правоохоронці мають спочатку самі довести, що гроші на майно незаконні.
“Рішення, яке прийнято, я вважаю воно відповідає духу Конституції, але не є популярним на сьогодні. Бо зводить нанівець деякі намагання держави провести декларування держслужбовців, і таким чином може погіршити ситуацію”, — розповів Вільному радіо адвокат Роман Чумак.
Однак рішення суду про скасування цієї норми повністю відповідає Конституційним правам. Вона лише перекладає відповідальність за звітування про свої доходи з держслужбовців на правоохоронні органи.
“Формально виходить, що Конституційний суд прийняв правильне рішення, бо це рішення відповідає принципу Конституції “презумпції невинуватості”, — пояснив Роман Чумак.
Офіційно рішення суду повинно бути опубліковане сьогодні, 27 лютого.
Також читайте: