Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

Діана Шароді
2019-07-18 15:00

image
Фото: Вільне радіо

Шевченка, Миру, Шкільна та Молодіжна замість Леніна, Артема, Комсомольської і  Радянської. Конституційний суд України визнав законним рішення, яке забороняє пропаганду комуністичного та нацистського режимів. Журналісти Вільного радіо зібрали все, що відомо про декомунізацію в Україні та на Донеччині зокрема станом на зараз.

 

Визначення: Декомунізація – процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології, що розпочався в часи розпаду СРСР та активізувався під час “ленінопаду” в період Революції гідності. 

Нормативна база: 16 липня 2019 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі щодо відповідності Конституції України Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Порушень судді не знайшли.

Тобто суд наголошує, що “право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань не є абсолютним, а його здійснення може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку”.

Більш як 4 роки тому Верховна Рада України ухвалила пакет декомунізаційних законів. За цей час відбулась масштабна реформа, в рамках якої вулиці та парки перейменували, а всю візуальну символіку радянського минулого заховали чи переплавили. 

За даними Центру досліджень визвольного руху, від 2015 року в Україні загалом перейменували 987 населених пунктів та 25 районів, майже 52 тисячі топонімів (вулиць, провулків, площ, проспектів та ін), демонтували близько 2,5 тисяч пам’ятників і пам’ятних знаків з пропагандою тоталітарного режиму.

Торкнулась декомунізація навіть областей – Дніпропетровську перейменували на Січеславську, а Кіровоградську на Кропивницьку.

“Основний принцип перейменування та демонтажу – децентралізація. Місцеві громади мали самі обрати нові назви та вирішити, що робити з демонтованими монументами. Наразі перейменовано близько 52 тисячі топонімів. Ми можемо говорити, що усі ці перейменування відбувалися з громадським обговоренням”, – розповіла в.о. директора Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник на прес-конференції Українського кризового медіа-центру. 

У розрізі кількох міст Донеччини міські ради наводять такі показники:

 • у Дружківці перейменували 43 вулиці і одну площу;
 • у Костянтинівці — 42 вулиці змінили назву, та перейменували 4 пам’ятника;
 • у Покровську — 92 вул та 11 топонімів (площі, сквери та ін);
 • у Бахмуті 82 вулиці та 8 пам’ятників;
 • в Соледарі — 21 вулицю;
 • смт Красна гора — 4 вулиці;
 • Часів Яр — 48 вулиць та провулків;
 • в Торецьку — 49 топонімів;
 • в Авдіївці перейменували 25 вулиць.

Повний перелік перейменованих об’єктів в Донецькій області можна знайти тут.

Серед перейменованих вулиць досі вибірково залишаються дві таблички з обома назвами.

Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

Серед демонтованих об’єктів найбільше пам’ятників Леніну, Фрунзе та Орджонікідзе, меморіальних дошок часів Другої світової, гіпсових та металевих виробів часів радянської влади та ін.

Більшість демонтованих об’єктів відправили на зберігання у місцеві комунальні підприємства. Так, в Дружківці знесені пам’ятники відправили на зберігання в КП “Спектр”, в Бахмуті Леніна та Артема прихистив “Бахмутелектротранс”, у Костянтинівці серед іншого, наприклад, колишній пам’ятник Фрунзе віддали на баланс Багатопрофільної лікарні. 

Журналісти Вільного радіо завітали до КП “Бахмутелектротранс”, аби особисто оглянути стан пам’ятників. Зараз вони нагадують про себе бахмутянам, бо стоять спиною чітко до зупинки громадського транспорту.  

Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

Стан пам’ятників не презентабельний — місцями вони сколоті, до того ж в екскрементах плахів, а у Артема немає руки. Вона відкололася під час демонтажу. 

Ще один з декомунізованих пам’ятників Артему розмістили на тій же території “Бахмутелектротрансу”, прив’язавши його до дерева.

Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

“Саме війна з Росією, яка почалась у 2014 році, пришвидшила ухвалення цих законів і загострила їхню потрібність. Війна, яка зараз відбувається, це не стільки війна за територію, як за ідентичність українців. У цій війні за ідентичність Росія активно використовує історію. Росія використовує собі на користь все, що говорить про нібито будь-яку спільність між українцями і росіянами. Декомунізація була надзвичайно важливою, бо позбавляла українське суспільство, український публічний простір, слідів панування тоталітарного минулого”, – вважає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Конституційний суд визнав законною декомунізацію. Чи провели її на сході?

Однак декомунізацію подекуди не сприймають і повертають радянські вжитки назад. Так, у середині червня 2019 року Харкову повернули проспект маршала Жукова. За підтримку такого рішення на сесії Харківської міськради проголосували 59 депутатів, проти — 13. Цікаво, що мер міста Геннадій Кернес, який активно просував таке рішення, сам не голосував. 

Нагадаємо, 9 квітня 2015 року народні депутати України ухвалили пакет декомунізаційних законів, які 21 травня 2015 року вступили у дію:

 • “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”;
 • “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”;
 • “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”;
 • “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років”.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: