Центр підтримки бахмутян у Києві
Фото: Вільне радіо

Після початку повномасштабного вторгнення десятки тисяч бахмутян мусили покинути рідне місто та оселитися в інших регіонах. Багато хто з них через бойові дії втратив усе майно. Для людей, які залишилися майже без нічого, по всій Україні відкрилися гуманітарні штаби. Один із таких працює для бахмутян у Києві. Ми побували у ньому й дізналися, чим там допомагають.

 

— Привіт, землячко! Чула, у Наді всі виїхали?

— Привіт, чула! А у Тані половина родини в Бахмуті загинула.

Такі розмови можна почути біля київського хабу для бахмутян, що розмістився у підвальному приміщенні поліклініки. Хтось розповідає про втрачене житло, а хтось запитує про знайомих, які залишились у місті. 

Черга людей біля центру підтримки бахмутян
Бахмутяни біля входу у гуманітарний хаб. Фото: Вільне радіо

Ми виїхали у вересні. Бомбардування постійні — дім розбило. Ми виїжджали з волонтерами. Вони допомагали нам виїхати”, — розповідає журналістам Вільного радіо бахмутянка Марина.

В руках у жінки — великий пакунок з ковдрою та іншими речами, які видають відвідувачам цього хабу. Родина Марини вже знайшла оселю в Києві, але грошей на найнеобхідніше поки що бракує. Тож гуманітарна допомога стає у пригоді як ніколи.

По допомогу до хабу звернулися вже 6,5 тисяч людей

Керівниця центру підтримки бахмутян у Києві Людмила Бондарєва розповідає: майже кожна родина, яка до них звертається, має свою сумну історію.

Кожен приходить зі своїм болем. Сьогодні, наприклад, прийшла жінка, в якої загинув чоловік на початку травня. Звичайно, люди емоційно переживають дуже важко втрату майна, дехто втратив своїх рідних, близьких, дехто просто сумує за містом”, — каже керівниця осередку.

Керівниця київського центру підтримки бахмутян
Керівниця центру підтримки бахмутян у Києві Людмила Бондарєва. Фото з її особистого архіву

Загалом у цьому центрі зареєструвалися вже 6,5 тисяч бахмутян. Всі вони зараз живуть в Києві або Київській області.  

Але насправді людей з Бахмута тут набагато більше, бо дехто не знає про нас, хоча ми намагаємося в усіх соцмережах повідомляти про наше існування. 6,5 тисяч — це велика цифра. На початок травня — 2763 сім’ї, людей 6 504, з них дітей — 1 402”, — зазначає Людмила Бондарєва.

Київський гуманітарний хаб
Центр підтримки бахмутян у Києві. Фото: Вільне радіо

 

Гуманітарну допомогу надають за потреби та за наявності 

Гуманітарний центр для бахмутян відкрився в Оболонському районі столиці наприкінці вересня 2022 року. На стінах коридору — дитячі малюнки та випуски однієї з бахмутських газет. В одній з кімнат поставили вішаки з верхнім одягом, аби люди могли вибрати собі речі на перший час. В іншій кімнаті розмістився стелаж з книгами.

Бахмутяни реєструються в гуманітарному центрі
Реєстрація бахмутян для отримання допомоги. Фото: Вільне радіо

Гуманітарну допомогу можуть отримати в залежності від того, яку надає нам донор. Дуже важко з продуктовими наборами. На сьогодні продуктові набори нам видає тільки “Карітас — Київ”. Ну і, звичайно, вони можуть їх обмежену кількість надати. І ми співпрацюємо із БФ “Добро”, вони також не дуже велику кількість — 100-130 людей — обслуговують продуктовими наборами. Але цей фонд обслуговує вкрай вразливі категорії: 80+, одиноких, самотніх”, — каже керівниця центру. 

Стилаж з книгами в центрі підтримки бахмутян
Шафа з книгами в хабі. Фото: Вільне радіо

Також тут можна отримати грошову допомогу від благодійного фонду “Право на захист”, фахівці якого також працюють у приміщенні хабу. Сума допомоги становить 6,6 тисячі гривень, їх розділяють на три місяці.

Бахмутяни реєструються на отримання допомоги
Реєстрація на допомогу від благодійників. Фото: Вільне радіо

А ще нещодавно центр отримав дитячі набори від Unicef. У пакунках — теплі речі для дітей до 7 років.

Вже літній одяг можна видавати, а ми теплий й досі отримуємо”, — жартує одна з переселенок у бесіді.

Теплі речі в центрі підтримки бахмутян
Коробки з дитячими речами та теплий одяг. Фото: Вільне радіо

 

За день хаб може прийняти до 450 людей

За день в осередок для бахмутян звертаються від 30 до 50 людей, розповідає Людмила Бондарєва. Люди отримують консультативну, юридичну та іншу допомогу. Але кількість відвідувачів здебільшого залежить від того, чи видають у цей день допомогу.  

Якщо ми видаємо гуманітарну допомогу і у нас хтось працює, як сьогодні, то 250 людей приймаємо точно. Сьогодні ми запросили на отримання “гуманітарки” 100 людей та ще десь 100 людей запрошують “Право на захист” на отримання фінансової допомоги. Якщо у нас велика допомога — можемо 450 людей обслуговувати на день. Це дуже важко“, — розповідає керівниця хабу. 

Гуманітарний штаб для Бахмутян
Фото: Вільне радіо

Людей, які сюди приходять, вносять у базу, аби надсилати повідомлення про нові надходження допомоги.

Аби отримати гуманітарну допомогу, потрібно звернутися до штабу за адресою: м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 14б або за телефоном (066) 618-52-17. 

Київський центр підтримки бахмутян
Фото: Вільне радіо

Також працівники хабу повідомляють по надходження гуманітарної допомоги та різні заходи для переселенців у телеграм-каналі. Знайти його можете за посиланням.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо побували у хабі для бахмутян у Харкові. Яку допомогу там можна отримати та з якими проблемами до центру звертаються бахмутяни, які живуть у Харкові — читайте в матеріалі.


Завантажити ще...