Край металургів під вогнем росіян. 5 пошкоджених або зруйнованих металургійних заводів Донеччини
Щороку у третю неділю липня у містах Донеччини, де є металургійні підприємства, відзначають День металурга. Але цьогоріч святкувань не буде, адже Росія продовжує нищити промисловість регіону. Про 5 металургійних підприємств Донеччини, які постраждали через російську агресію, розповімо у матеріалі.
За даними Донецької обладміністрації, у регіоні є 8 металургійних підприємств, які виробляють чавун, литі заготовки, обробляють метал, виробляють мідний прокат, металеві конструкції тощо. Ці підприємства щороку експортували продукцію на мільйони гривень. Однак через відкрите вторгнення Росії деякі з цих заводів суттєво скоротили або призупинили виробництво, а деякі перетворилися на руїни.
Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча
Цей комбінат — одне з найбільших металургійних підприємств Донецької області та України. Його заснували ще 1897 року, коли завод випустив першу металеву продукцію.
Фото: DSK.UA
На сайті заводу пишуть, що ще до відкритого вторгнення Росії комбінат виробляв агломерат, з якого виготовляють чавун, та інші види металевих напівфабрикатів: литі заготовки, катані сляби тощо.
За рік комбінат міг виробляти близько 3,7 млн тонн конвертерної сталі, 12 млн тонн агломерату, понад 4,3 млн тонн чавуну та понад 5 млн тонн готового прокату. Свою продукцію підприємство експортувало у понад 80 країн світу.
Та коли Росія почала бомбардувати Маріуполь, під прицілом опинився й комбінат ім. Ілліча. Окупанти вщент зруйнували його цехи та обладнання в результаті кількатижневих боїв.
У пресслужбі холдингу “Метінвест” зазначають, що відновити комбінат цілком можливо. Але це може зробити лише фахівці “Метінвесту”, які мають для цього всі документи та знання.
Металургійний комбінат “Азовсталь”
На “Азовсталі” ще до повномасштабної війни виробляли до 5,7 млн тонн чавуну, 5,3 млн тонн конвертерної сталі та 4,7 млн тонн готового прокату на рік.
Фото: з відкритих джерел
Завод разом з комбінатом ім. Ілліча виробляв металеві конструкції для будівництва “Донбас-Арени”, НСК “Олімпійський”, столичного ЦУМу, саркофагу в ЧАЕС, Запорізького аеропорту тощо.
На “Азовсталі” і комбінаті ім. Ілліча працювали близько 40 тисяч людей. Війна залишила їх без роботи.
Одні з найактивніших боїв в Україні точилися на території заводу “Азовсталь”. Підприємство стало буквально “фортецею Маріуполя”. Українські бійці боронили це місце до останнього, але окупанти розстрілювали завод з різних зразків зброї. Зокрема скидали й надпотужні авіабомби.
Зараз від “Азовсталі” майже нічого не лишилося. Як і комбінат ім. Іліча, завод перебуває на окупованій території. Але, як розповів журналістам The Wall Street Journal Ринат Ахметов, якому належать обидва підприємства, заводи не будуть працювати під час окупації в жодному з варіантів.
Курахівська “Електросталь”
Ще одне металургійне підприємство є у Кураховому. На сайті заводу “Електросталі” йдеться, що вони можуть виробляти литі заготовки та щебенево-піщані суміші. Потужності заводу вистачає, щоб виготовляти до пів мільйона тонн сталі на рік.
Фото: GMK Center
Та російські обстріли не обійшли стороною й це підприємство. Ще наприкінці червня Громадське писало, що армія країни-агресорки прицільно обстріляла Курахове, і снаряди пошкодили завод “Електросталь”. Але масштаби пошкоджень невідомі.
Завод кольорових металів
У Бахмуті вже десятки років працює завод кольорових металів. Тут виготовляють профілі, труби, дроти, прутки, проволоки з міді, латуні, нікелю, мельхіору та іншу продукцію з кольорових металів. На замовлення на підприємстві також робили сушарки для рушників та труби для кондиціонерів.
Фото: Вечерний Бахмут
Раніше ми розповідали про колишнього директора заводу, який винайшов унікальну дільницю рафінування міді та відливки плоских і круглих зливків. Тоді це була найбільша така дільниця в Україні.
У квітні стало відомо, що російська армія прицільно обстріляла завод. Як писав Telegram-канал Український Донбас, внаслідок обстрілу була пошкоджена частина обладнання та дах одного з цехів.
Авдіївський завод металевих конструкцій
Цей завод в Авдіївці заснували 1946 року. Як йдеться на його офіційному сайті, спочатку це було невеличке підприємство, де виробляли комплекти обладнання для мачтових підстанцій та ремонтували електродвигуни трансформаторів.
Фото: Авдіївський завод металевих конструкцій
А вже 1967 року завод перепрофілювали під виробництво металоконструкцій та металевих виробів. Тож зараз завод виробляє опори ліній електропередач, конструкції для будівництва, сталеві мачти, вежі тощо.
26 квітня Донецька обласна прокуратура повідомила, що російські військові обстріляли Авдіївку та пошкодили Авдіївський завод металевих конструкцій. Внаслідок атаки частина майна підприємства була пошкоджена.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.