Бахмутянин знайшов історичне фото, яке показує, який вигляд мав центр Бахмута понад століття тому. Ця листівка була раніше невідомою як містянам, так і місцевим історикам. На ній житлові та комерційні будівлі центру міста, які пережили три уряди — царський, радянський та нацистський.
Про це Вільному радіо розповідає краєзнавець з Бахмута Євген Яркін. Чоловік збирає цікавинки про історію рідного міста. Він поділився з нами світлиною старовинного Бахмута, яка була раніше невідома.
“Я відчув подив, тому що ніби всі фотографії вже відомі, і тут раптом щось новеньке. Я вже кілька років вивчаю історію Бахмута та шукаю усілякі дрібнички, зокрема фото. На мою думку, це початок нинішньої вул. Свободи (на перехресті з вулицею Незалежності)”, — розповідає чоловік.
Світлина, яку він знайшов у мережі, — це поштівка 1911 року.
За даними краєзнавця Геннадія Степаненка, у мережі ця знахідка означена як світлина з колекції поштівок Любора Ференца (Lubor Ferenc postcard collection). Її можна завантажити тут.
На цій світлині можна побачити частину Торговельної площі, яка зараз зветься площею Свободи. І нині це центральна площа Бахмута, на ній ще донедавна була розташована будівля Бахмутської міськради.
Центр Бахмута за століття геть змінився. Тому щоб встановити, яка саме частина історичного центру виглядала так, краєзнавець порівняв інші вже відомі історичні фотографії — рахував вікна та приглядався до фасадів.
“Тут дах має різні рівні, 6 вікон ліворуч і там і там. Три пари шпилів на правій частині. Ліворуч від цього будинку стоїть біла двоповерхівка. Поруч з цим будинком дерев нема, а повз білі будинки – алея дерев. Це такі в мене міркування”, — написав Вільному радіо Євген Яркін.
З ним погодились й інші знавці старовинних світлин Бахмута.
“Ось це ж воно за кількістю вікон та за іншими архітектурними деталями збігається”, – зазначив краєзнавець з Нью-Йорка Бахмутського району на псевдо Etnografo Donets.
Цінність та унікальність знахідки Вільному радіо підтвердив й завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
“Листівка цікава, досі її ніде не було. Майже всі кути Торгової площі нам тепер відомі”, – сказав бахмутський історик, побачивши це фото.
Ми знайшли у мережі й інші історичні світлини Бахмута та побачили, як змінювався центр Бахмута у різні десятиліття.
Одна з будівель на цих фото вціліла принаймні до часів нацистської окупації.
Євген Яркін й досі цікавиться історією Бахмута. Навіть під час повномасштабної війни з Росією, яка знищила практично всі будівлі історичного центру Бахмута.
“Ну хоча б [це важливо для] збереження та поширення на фото того міста, якого вже немає. Мені цікаво, коли я бачу відносно сучасну будівлю: а що на цьому місці було раніше? Та з якої причини зникла попередня будівля, чому тут збудували саме цю споруду? Та й загалом цікаво зануритися в минуле”, — пояснює чоловік.
Він каже, що такі фотографії для нього як “машина часу”, яка допомагає дізнатися про стару архітектуру рідного міста.
“Я час від часу прогулювався старою частиною міста у центрі, і у мене складалося враження, що я зараз знаходжуся не у 2020-х роках, а на століття-півтора тому, серед тих старих будинків. І коли дивишся на старі фото – це ніби машина часу. Ти наче потрапляєш у ті часи та починаєш розмірковувати, що цими вулицями ходили містяни у своїх справах, про щось спілкувалися зі знайомими, обговорювали події в місті та країні”, — наостанок каже чоловік.
Незадовго до вторгнення бахмутські краєзнавці придбали на аукціоні ще одне невідоме раніше фото старовинного Бахмута. На ньому — похорон відомого у Бахмуті лікаря, який трагічно загинув. Сотні містян тоді зібралися, аби провести бахмутянина в останню путь. А краєзнавці побачили, який вигляд тоді мав центр Бахмута.
Нині російські окупанти знищили майже всі старовинні будівлі Бахмута. Вільне радіо фіксує ці злочини російських окупантів проти культурної спадщини міста. Серед вже знищених архітектурних пам’яток — старовинна будівля синагоги, земської управи, жіночої гімназії, першого у місті залізничного вокзалу, костьолу, будівлю геологічного підприємства та інші.