В Бахмуті після обстрілу російської армії вигоріла будівля ДП “Донецькгеологія”: Що втрачає Донеччина та Україна (ФОТО, ВІДЕО)
3-го лютого у Бахмуті внаслідок обстрілу російських окупантів зайнялася будівля ДРГП “Донецькгеологія”. Ця установа впродовж століття керувала розвідкою та видобутком корисних копалин в регіоні. Тут зберігали пласт даних про розвідані запаси та створили унікальний мінералогічний музей. Вогонь знищив будівлю, яка була ще й архітектурною перлиною міста.
Державне регіональне геологічне підприємство “Донецькгеологія” заснували майже століття тому, у середині 1920-х. І відтоді тут безперервно вивчали надра Донбасу.
“Це гірка звістка та непоправна утрата! Тяжко прийняти, просто до сліз. Ми втрачаємо одну з найдавніших організацій державної геологічної служби, з найбагатішими фондами по вивченню Донбасу! Втрачаємо школи з вивчення гідрогеологічної будови, умов — не лише вугільних родовищ, а й глин, солі. Ми осліпли в еколого-геологічному плані”, — каже Вільному радіо гідрогеолог, гірничий інженер, вчений з Києва Євген Яковлев.
Будівля “Донецькгеології” вигоріла вщент
Про пожежу в будівлі ДП “Донецькгеологія” внаслідок обстрілу росіян повідомив 3 лютого мер Бахмута Олексій Рева.
“Центр міста знову під щільним ворожим обстрілом. Попередньо – без постраждалих. Поцілили у ДРГП “Донецькгеологія”. Ще одна із найстаріших будівель міста зруйнована”, — написав він та опублікував світлини знищеної будівлі.
“Всередині будівлі — ще дерев’яні перекриття”
На фото полум’я палає всередині кутової частини будівлі, дерева вздовж фасаду поламані від обстрілів.
“Ця будівля старої побудови. Начальник ДП Микола Жикаляк розповідав мені, що там всередині дерев’яні перекриття”, — каже геолог Євген Яковлєв.
В коментарі Вільному радіо речник Бахмутського пожежно-рятувального загону Станіслав Балдін повідомив: його колег не залучали до гасіння пожежі у “Донецькгеології”.
Будівля ДРГП “Донецькгеологія” вигоріла вщент
За даними з місцевих чатів, вогонь перекинувся на сусідній житловий будинок, проте офіційного підтвердження цьому поки немає.
Наскільки вдалося евакуювати підприємство Вільному радіо невідомо: коментар у начальника ДП “Донецькгеологія” взяти не вдалося. Проте Євген Яковлев вважає, що всього евакуювати ймовірно не змогли.
“В будь-якому випадку 100% звісно не було можливості це все (дані, майно, — ред.) забрати, тому що відбувалося це дуже швидко”, — каже він.
Зокрема, на підприємстві був унікальний мінералогічний музей, який ймовірно не евакуювали.
“Це закам’янілі знання — накоплені дані, яким немає ціни. Це геологічні матеріали Донбасу. І відновити їх навряд чи буде можливо”, — каже Яковлев.
Геолог: “Це втрата всеукраїнського масштабу”
Підприємство відіграло надзвичайно важливу роль у відкачці шахтних вод та відновленні роботи вугільних шахт після Другої світової війни.
“Тоді ще не було “Луганськгеології”, і все базувалося на “Донбасгеології”, — каже геолог.
Після 1940-х роль “Донбасгеології” (тодішня назва цього підприємства, – ред.) була не місцевою й навіть не регіональною чи національною. Оскільки Донбас був школою розвідки, геологічної оцінки та розробки вугільних родовищ, це ДП було експертним й для багатьох регіонів та країн колишнього СРСР, де видобували вугілля.
Так само це підприємство мусить колись, після деокупації українського сходу від росіян, допомагати Україні відновлювати гірничі підприємства.
“Це найсерйозніша втрата для повоєнного відновлення Донбасу — втрачається інформація про ті ресурси, які були базою розвитку України. Енергетичний, металургічний, хімічний хребет України був пов’язаний з Донбасом. Ми втратили базу фактологічну, моніторингову для післявоєнного відновлення Донбасу”, — констатує вчений.
Це підприємство моніторило наслідки неконтрольованого затоплення вугільних шахт внаслідок російської окупації Донбасу з 2014 року
В останнє ж десятиліття ДП “Донецькгеологія” є головним підприємством з оцінки затоплення вугільних шахт на Донеччині.
“Тут слідкували за нарощуванням загроз внаслідок “мокрого затоплення” шахт (тобто стихійного). Це ДП оцінювало, прогнозувало та видавало сигнальну інформацію щодо запобігання негативних наслідків — не навздогін, а працювати на упередження”, — зазначає Євген Яковлев.
Про наслідки цих процесів ми розповіли в матеріалах “Отруйна золота. Помаранчева від шахтної хімії вода тече в основну “питну” річку Донбасу” та “Буде болото”: гідрогеолог прогнозує підтоплення третини Донбасу шахтними водами”.
Читайте також:
- Водоймище поблизу шахти в Єнакієвому стало помаранчевим. Що це означає та чим загрожує (фото)
- В Бахмуті палає найстаріший палац культури, пошкоджена будівля ДСНС та немає води. Наслідки обстрілів на 8 вересня (ФОТО, ВІДЕО)
- У Бахмуті окупанти знищили історичну будівлю коледжу транспортної інфраструктури. Що втратили бахмутяни (ФОТО)
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.