Краєзнавиця з Бахмута придбала на онлайн-аукціонах чотири історичні фотографії, на яких зображене місто за часів нацистської окупації. На них можна розгледіти військовий шпиталь нацистів, кладовище поряд із Центром культури та дозвілля ім. Мартинова та ще одне кладовище на околицях міста для цивільних. Розповідаємо, що відомо про ці місця.
Про історичні кадри Бахмута Вільному радіо розповіла краєзнавиця Наталя Жукова.
“Ці фото викладають на продаж з різних країн. Це Німеччина, Бельгія та інші. Власники цих фото, ймовірно, вже померли. Наскільки я розумію, це нащадки військових Вермахту продають, родинам воно просто не потрібно, а для нас має історичну цінність. Ці фото я купляю для нашого Бахмутського краєзнавчого музею”, — говорить Наталя Жукова.
Перше фото, ймовірно, зробили у центрі міста, де донедавна був МЦКіД імені Мартинова.
“Хрести на могилах були німецьким кладовищем навколо т.з. лазарету, який був у перпендикулярній прибудові відомого нам Палацу культури Мартинова. Там вони (військові армії нацистів, — ред.) помирали від поранень, і ховали їх на цвинтарі. Вся територія площі, де за радянських часів був пам’ятник Леніну та центральний сквер, була кладовищем. На цьому фото ми бачимо шматок цього кладовища. Найцікавішим тут є великий хрест нацистів на пагорбі по центру кладовища. Я такого ніколи ще не бачила на інших фото Бахмута”, — пояснює краєзнавиця.
Після поховання близьким загиблого на батьківщину відправляли спеціальну карточку, де вказували дату та місце загибелі, слова з Біблії та фото померлого.
На другому фото можна ближче розгледіти прибудову, де розміщувався шпиталь нацистів. Тут є пам’ятник з написом римою “Unsere Tat der Zukunft Saat” — “Наша смерть — це зернина майбутнього”.
Пам’ятають військовий шпиталь нацистів і бахмутські діти війни.
“Я чудово пам’ятаю цю будівлю — при німцях у ній знаходився госпіталь, а довкола нього ховали померлих від ран німців. Після звільнення міста у 1943 році воно було вже зруйновано. Думаю, звідти вибрали не всі останки, адже щось викопували звідти кілька років. Весь сквер у центрі міста був у цих хрестах! У рядового складу хрести були простішими й нижчими, а в офіцерів — великі. Перед входом до сучасного фотосалону “Піонер” могил не було”, — розповідала раніше Вільному радіо бахмутянка Любов Шуліпа про ці поховання та будівлю.
На третє фото потрапила історична будівля по вулиці Незалежності 75. У цій будівлі, у часи незалежності України, розташовувалися магазини “Канцлер”, “Бутуз” та клуб кікбоксингу “Аміго”. Сусідня споруда відома місцевим як меблевий магазин та “Фокстрот”.
“Будівля ліворуч не вціліла, на її місці побудували інший будинок. Будинок же праворуч вцілів тоді”, — говорить краєзнавиця.
На останньому фото, яке придбала краєзнавиця, зображене кладовище для цивільних. Воно розміщувалось ймовірно околицях Бахмута або поблизу, але точна локація невідома.
“Ці фотографії важливі тим, що ми на власні очі бачимо: сучасні росіяни перевершили нацистів у нищенні цілих міст, цілих регіонів! Ми розуміємо, що руйнування з боку армії Вермахту були не такими тотальними, як нині. Були вцілілі будинки, а у самому місті тоді вижили тисячі людей. А ця відкрита війна Росії проти України набагато гірша, страшніша: тисячі людей виселені з осель, депортовані та вбиті. Населені пункти ж росіяни руйнують просто вщент”, — каже наостанок Наталя Жукова.
Нагадаємо, територія нинішньої Донеччини близько двох років пробула в нацистській окупації. За цей час окупаційні комендатури запровадили чимало заборон, серед яких траплялися й дивні. Журналісти Вільного радіо дослідили архіви, які розповідають, за що жителів регіону карали 80 років тому.