Кирило Лазаревич, організатор виставки світлин про будні українських бійців на Донеччині
Кирило Лазаревич. Фото: Вільне радіо

12 серпня у київському Будинку кіно відкрили виставку “Український Донбас. Буденність війни”. Автором світлин став військовий  95-ї десантно-штурмової Поліської бригади Кирило Лазаревич, який зафіксував бойову роботу своїх побратимів поблизу Торецька, Лимана та Куп’янська. Вільне радіо побувало на заході та розпитало фотографа про ідею створення виставки та історії, які вона транслює.

 

У фоє Будинку кіно гуртуються зо три десятки людей. Більшість із них зосереджуються у самісінькому центрі та вдумливо вдивляються в одну із п’ятнадцяти світлин. На ній — портрет бійця 95-ї бригади, від якого складно відірвати погляд: великі карі очі, здається, зазирають прямо в душу. Він стоїть у бліндажі, тримаючи автомат, і випромінює внутрішню силу й упевненість.

Фото бійця 96-ї бригади, який боронить Донеччину
Портрет захисника 95-ї бригади. Фото: Вільне радіо
У Києві показують виставку світлин про війну на Донеччині
Люди, які прийшли на виставку Кирила Лазаревича у Києві. Фото: Вільне радіо

Поруч із цим фото по обидва боки на стіні закріплені й інші. На них — робота української артилерії та військових, а ще — розтрощені міста й села Донеччини. Все це у своєму об’єктиві зафіксував 42-річний Кирило Лазаревич. До великої війни він знімав кіно та працював оператором у низці українських медіа, а з вересня 2023-го став до лав ЗСУ. Чоловіка призначили на посаду фотокореспондента у 95-й окремій десантно-штурмовій Поліській бригаді.

Парадокс у тому, що я у 17 років вступав в Одеський військовий інститут на десантника, але я не пройшов тоді комісію. А мій прийомний батько полковник десантник, і він дуже хвилювався, щоб я був десантником, і зараз він тішиться більше ніж усі. “Нарешті Кирило став десантником!” Здійснилася його мрія. Через 24 роки я потрапив нарешті у ДШВ та цим пишаюся”, — з посмішкою каже Кирило.

Кирило Лазаревич розповідає відвідувачам своєї виставки про фото, які він зробив на Донеччині
Кирило Лазаревич презентує публіці свою виставку, присвячену відкритій війні в Україні. Фото: Вільне радіо

З початку служби у війську він фіксував будні захисників з 95-ї бригади та публікував світлини на відповідній сторінці у фейсбуці. Коментар під однією зі світлин наштовхнув військового влаштувати фотовиставку офлайн.

“Виникла ідея зробити виставку, аби показати нашу бригаду, її роботу. Це бойова бригада, і вона в перших рядах йде на всі гарячі напрямки. У нас представлений і Торецьк, і є фото з Куп’янського напрямку. Почалося все з фото з Тернів. Тут день-два, як ми звільнили позиції від росіян. Картинка не передає смороду трупаків. І після цього фото у фейсбуці написали: “А чому ти не показуєш ці фото іншим людям?”, — каже Кирило Лазаревич.

У Києві провели фотовиставку, присвячену боям на Донеччині
Одна зі світлин на виставці Кирила Лазаревича. Фото: Вільне радіо
У Києві провели виставку фотографій, які передають будні українських військових на Донеччині
Фотовиставка Кирила Лазаревича у Києві. Фото: Вільне радіо

З-поміж сотень світлин, які фотограф зробив за час служби, організатори виставки обрали 15. Здебільшого вони були зроблені на Торецькому та Лиманському напрямках на Донеччині. 

“Ці світлини жахливі. Краще б цієї фотовиставки не було взагалі. Мені колись казали, що не дружи з бійцями, бо всі можуть загинути. У мене є окрема папка [з фотографіями бійців, які загинули]. І іноді буває до сліз, коли ти дізнаєшся, що вже немає людини”, — з сумом каже Лазаревич.

Відвідувачка фотовиставки у Києві роздивляється фото з передової на Донеччині
Поетеса Ірина Антонович роздивляється світлини на виставці. Фото: Вільне радіо
Виставка фотографій про будні захисників у Донецькій області
Фотовиставка Кирила Лазаревича у Києві. Фото: Вільне радіо
Фотографії з виставки, присвяченої боям на Донеччині
Фотовиставка Кирила Лазаревича у Києві. Фото: Вільне радіо

Подивитися на війну очима фотографа можна до 12 вересня у столичному Будинку кіно. Це безкоштовно.

“Ми тут бачимо молодих героїв. Немає серед них зневіреного або розгубленого. Усі вони такі впевнені та безстрашні. Кожен із цих кадрів достойний окремого документального фільму. Ось цей сапер, що на одній нозі стоїть — це так транслює крихкість буття. Неначе він по канату йде”, — ділиться своїми враження про виставку поетеса Ірина Антонович.

Куратор виставки про будні бійців на Донеччині Валерій Лещинський, Кирило Лазаревич та Ірина Антонович
Куратор виставки Валерій Лещинський, Кирило Лазаревич та Ірина Антонович. Фото: Вільне радіо
У Києві провели виставку фото з передової у Донецькій області
Кирило Лазаревич та перші відвідувачі його фотовиставки. Фото: Вільне радіо

Нагадаємо, нещодавно у Києві запрацював Театр Ветеранів, де військових вчать писати п’єси та грати на сцені. Вільне радіо поспілкувалося з учасниками проєкту та дізналося, як мистецтво може поліпшити внутрішню рівновагу бійців.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...